Japonia - Okinawa i Wyspy Riukiu

slider-left-handle.png
  • 8678_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Prefektura Okinawa jest najmłodszym terytorium należącym do Japonii (ziemie te przyłączono do kraju pod koniec XIX w.).Jednocześnie prefektura ta jako jedyna nie leży na żadnej z czterech głównych wysp i całkowicie przynależy do strefy klimatu podzwrotnikowego.

Dzieje archipelagu są niezwykle burzliwe. Wyspy zamieszkiwane były przez naród żeglarzy – kupców, który bogacił się dzięki handlowi z Chinami, Japonią, Filipinami, Tajwanem, Koreą i Wietnamem.Jednocześnie byli zmuszeni lawirować na płaszczyźnie politycznej, by nie stać się ofiarą większego sąsiada.Gdy pod koniec XIX w. archipelag opanowały japońskie wojska, rozpoczęła się szybka i skuteczna asymilacja tutejszej ludności. Wyspy te nie były jednak traktowane na równi z innymi częściami kraju i popadały w wielką biedę, a poziom życia mieszkańców ani trochę nie przypominał tego reprezentowanego w północnej Japonii.Po II wojnie światowej archipelag zajęty został przez Amerykanów, którzy wybudowali tu swoje bazy wojskowe i prowadzili politykę silnego oddziaływania na wszystkie sfery tutejszego życia.Choć w latach 70. prefektura wróciła pod rządy japońskie, to kwestia amerykańska nie została uregulowana, co widać nawet dziś.

Klimat podzwrotnikowy sprawia, że średnia roczna temperatura w tym regionie wynosi +24°C (latem notuje się temperatury dochodzące do 40°C). Dzięki temu występują tu bardzo egzotyczne rośliny i uprawia się m. in. trzcinę cukrową i ananasy.

Niezwykle malownicze wyspy z białymi plażami otoczone turkusową wodą oceanu przyciągają co roku w te rejony wielu Japończyków i Amerykanów.Oprócz kąpieli morskich i słonecznych rozpowszechniło się tu nurkowanie – wspaniałe rafy koralowe i kolorowe ławice ryb są nie lada gratką dla miłośników tego sportu.

Kultura mieszkańców wyspy w znacznym stopniu różni się od tej kultywowanej w innych częściach kraju.Wielki wpływ wywarły na nią kultury Chin, Tajwanu i Indonezji. Tańce i muzyka bliższe są tradycji indonezyjskiej niż japońskiej.Ciekawym stylem muzycznym jest tutejszy rock, który połączył w sobie brzmienie muzyki ludowej i dźwięków, jakie przywędrowały tu wraz z amerykańskimi żołnierzami (w lipcu w mieście Okinawa można posłuchać tutejszych wykonawców podczas Peaceful Love Rock Festival).Turyści podziwiać mogą tutejsze ręcznie wyrabiane i malowane tkaniny: bingata (tematem wzorów są ludzie, kwiaty, ryby i ptaki), minsa, jofu, bashofu, czy kasuri.

Ciekawym miejscem jest skansen Ryukyu mura. Ta riukinańska wieś prezentuje barwną kulturę i rzemiosło ludów zamieszkujących archipelag.

Na Okinawie znajduje się wiele miejsc i pomników poświęconych ofiarom krwawych walk o wyspę, które toczyły się w 1945 r.

Jeśli szukamy egzotycznego miejsca na wypoczynek, to warto polecić wyspy Karama, wyspy Miyako czy Yaeyama – wszystkie należą do archipelagu Riukiu. Zachwycają wspaniałymi plażami, ciepłą wodą Pacyfiku a także możliwością nurkowania i podziwiania wielorybów.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9601_guide_randomarticle.jpg Sylwester za granicą

To ostatni moment na podjęcie decyzji o tym, czy kolejny...

9475_guide_randomarticle.jpg Gdzie na zagraniczne wakacje z...

Wakacje z maluchem to świetna okazja żeby spędzić ze sobą...

518_guide_randomarticle.jpg Wakacje dla singla

Lato to czas podróży i mimo że najczęściej podróżujemy ze...

9303_guide_randomarticle.jpg Niezapomniane oferty sylwestrowe

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze dużo czasu, to warto...

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

187_guide_randomarticle.jpg Stąpając po tureckiej krainie...

Turcja dla wielu to wciąż tylko piękna pogoda, rozległe...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.