Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Kanada   /  Kanada – Kultura i religia

Kanada – Kultura i religia

Kanadyjczycy są ludźmi niezwykle dumnymi, radość z jaką wypowiadają słowa „I am Canadian” można od razu wyczuć. Nienależy ich jednak utożsamiać z Amerykanami, Kanadyjczycy są przewrażliwieni na tym punkcie i na każdym kroku podkreślają swoją odrębność. Jeśli jednak bliżej przyjrzeć się obywatelom Kanady można faktycznie zauważyć różnice między nimi, a Amerykanami. Kanadyjczycy są zazwyczaj szczupli, lubią sport i są aktywni. Są uprzejmi i nie są agresywni. Na zachodzie kraju można jednak wyczuć niechęć, którą darzy się mieszkańców Quebecu, „French Canadians” nie są zbyt lubiani. Można powiedzieć, że Kanadyjczycy charakteryzują się pewnymi cechami w zależności od miejsca zamieszkania. I tam np. w Albercie żyją ludzie bogaci, pracowici i sumienni. W Kolumbii Brytyjskiej ludzie są bardziej wyluzowani, żyje się tu spokojnie, pełno tu rybaków i drwali. Kanadyjczycy zazwyczaj pracują po 8h dziennie, ale sporo czasu spędzają na dojazd do pracy.

Kanada jest niezwykle zróżnicowana pod względem etnicznym. Można tu wyróżnić ok. 34 grup etnicznych (!). Najliczniejszą są Anglicy i Francuzi i kolejno Szkoci, Irlandczycy, Niemcy, Włosi, Chińczycy, Ukraińcy i w końcu rdzenni Kanadyjczycy.

Obowiązującymi w Kanadzie językami jest angielski i francuski. Dwujęzyczność ta jest ustanowiona prawnie, tzn. że oba mają równy status. W praktyce sprawa ma się jednak inaczej, najczęściej używa się angielskiego, natomiast w stosunku do języka francuskiego czuć niechęć.

Jak się łatwo domyślić, skoro ludność jest zróżnicowana to i religia taka jest. Wg spisu z 2001 r. najliczniejszą grupą są chrześcijanie. Sporą ilość stanowią protestanci, baptyści, anglikanie. Kanadyjczycy są wierzący, są mniej zsekularyzowani niż Australijczycy i Brytyjczycy. Najbardziej tradycyjny jest Quebec, ale podobnie jak w pozostałej części Kanady i tu, nie praktykuje się wiary. Znaczna część Kościołów nawet w niedzielę pozostaje pusta. Konsekwencją tego jest spadająca ilość zawieranych małżeństw i chrztów. Z kolei imigranci podkreślają, że nadal praktykują i uczestniczą w życiu kościelnym.

Kanadyjczycy uwielbiają długie weekendy, które prawie zawsze przeznaczają na wyjazd w góry.

Mimo, że w Kanadzie podkreśla się odrębność od Ameryki, nie można nie zauważyć amerykańskiej kuchni. Dominują hamburgery i steki. Tradycyjne są natomiast naleśniki z syropem klonowym, a kawę pije się zazwyczaj do mufinek.


Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje