Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Maroko – przewodnik, porady, informacje

Maroko – przewodnik, porady, informacje

Maroko to kraj kontrastów, łączący Afrykę z Europą, islamski konserwatyzm z liberalizmem Zachodu, jednocześnie gościnny i tajemniczy, swojski i niedostępny. Burzliwa historia i ciągle mieszające się wpływy wielu kultur złożyły się na powstanie niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego w Maroku. Właśnie ta różnorodność i oryginalność przyciągają co roku turystów z całego świata.

Maroko to duży kraj, należący do najludniejszych państw afrykańskich. Znaczną część powierzchni kraju stanowią góry Atlas i Antyatlas, występują w nim także dwa typy wybrzeża: piaszczyste wybrzeże Atlantyku i skaliste – Morza Śródziemnego. Kraj zamieszkany jest przez Arabów, Berberów, Żydów i Europejczyków, ponad połowa ludności kraju zamieszkuje duże ośrodki miejskie. Maroko to monarchia konstytucyjna, rządzona przez króla Muhammada VI, sprawującego w praktyce niepodzielne rządy. Kraj nie jest wolny od konfliktów politycznych i narodowościowych, a także problemów gospodarczych, mimo to dynamicznie się rozwija i jest otwarty na przybyszów z zagranicy. Kluczem do poznania i zrozumienia marokańskiej obyczajowości i mentalności jest poznanie religii islamskiej, która zakłada absolutne poddanie się woli Bożej i pogodzenie się ze swoim losem. Maroko może pochwalić się najbardziej imponującą architekturą w świecie arabskim. Zwiedzanie kolejnych miast Maroka to fascynująca podróż poprzez różne style architektoniczne, imponujące zabytki i obiekty sakralne, a także malownicze uliczki, zaułki i bazary. Stolicą kraju jest Rabat, jednakże prawdziwym ośrodkiem kulturalnym Maroka jest słynny Marrakesz oraz największy port kraju – Casablanca. Mimo iż językiem urzędowym jest arabski, to równie powszechnie używany jest język francuski, popularny jest także hiszpański i angielski, w związku z tym większość Europejczyków nie ma żadnych problemów z porozumiewaniem się z mieszkańcami Maroka.

Zróżnicowanie krajobrazowe i klimatyczne kraju sprawia, iż amatorzy aktywnego spędzania czasu na pewno znajdą tu coś dla siebie, od sportów wodnych poprzez wspinaczki górskie aż do golfa. Golf jest reklamowany jako jedna z głównych atrakcji Maroka. Honorowym przewodniczącym Marokańskiej Federacji Golfa był król Hasan II, wielki miłośnik tego sportu. Corocznie odbywają się nazwane od jego imienia główne rozgrywki golfowe kraju – Hasan II Trophy. Obecnie w kraju jest kilkanaście pól golfowych i planowane jest utworzenie następnych. Najwięcej atrakcyjnych miejsc dla golfistów znaleźć można w okolicach Marrakeszu i Agadiru.

Maroko jest raczej bezpiecznym krajem, jednakże ze względu na duże różnice kulturowe należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad i norm zachowania. Najbezpieczniej jest poruszać się w grupach kilkuosobowych, co pozwoli nam uniknąć nachalnych zaczepek pseudo-przewodników i handlarzy. Szczególnie kobiety nie powinny podróżować samotnie, nie jest to dobrze widziane w żadnym z krajów arabskich. Mimo dużych upałów, należy rozważnie wybierać strój – szczególnie zwiedzając obiekty kultu religijnego nie powinniśmy odsłaniać zbyt dużo ciała. Pamiętajmy o napiwkach dla obsługujących nas Marokańczyków, a także o targowaniu się, nieodzownym elemencie arabskiego rytuału zakupowego.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje