Nepal - Kultura

slider-left-handle.png
  • 340_iconslider.jpg
  • 9170_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Tradycyjna ludowa kultura nepalska jest celebrowana na licznych festiwalach lokalnych, każde święto religijne jest obchodzone w formie festiwalu, a jest ich w kalendarzu nepalskim ponad 50. Niektóre z nich trwają nawet kilka dni. W Dolinie Katmandu obchody są szczególnie barwne.Nepalskie miesiące księżycowe obejmują po dwa miesiące z kalendarza gregoriańskiego. Obchody świąt religijnych w Nepalu są całkiem inne od tych, które znane są z kultury europejskiej czy amerykańskiej, wydają się nietypowe, dziwaczne, ale jednocześnie zachwycają obrzędowością i zwyczajami.Najdłuższy i najważniejszy festiwal to Dashain, który trwa 15 dni, od końca września do połowy października (kiedy ustają ulewy monsunowe). Dashain to dzień zwycięstwa nad Demons, czyli złem pod postacią demona Mahisashury, które odniosła bogini Durga (żona boga Sziwy). Drugie ważne zwycięstwo świętowane tego dnia to triumf boga Ramy nad demonem Rawaną. Podczas Dashainu składane są ofiary ze zwierząt. Nieodłącznym elementem towarzyszącym temu świętu są huśtawki i ręcznie napędzane karuzele. Pierwszego dnia Dhaisanu każda rodzina sadzi jęczmień. Jeśli roślina zakiełkuje podczas świąt, oznacza to obfite plony. 

Kolejny ważny festiwal to listopadowy Tihar, kiedy zwierzęta są czczone, a nie zabijane. W czasie pięciodniowych obchodów Święta Świateł (Dipawali) każdy dzień poświęcony jest jednemu ze zwierząt (kruk, pies, krowa, wół). Ostatni dzień to dzień braterstwa, w czasie którego szczególnie ważne jest, aby rodzeństwo przebywało razem w domu oświetlonym lampkami oliwnymi i różnymi światełkami.

Mahashiva Ratri, czyli urodziny boga Sziwy są świętowane w Nepalu w miesiącu odpowiadającemu lutemu i marcowi. We wszystkich świątyniach tego boga odbywają się uroczystości, a wierni przystępują do rytualnej kąpiel w wodach Bagmati. Pielgrzymi rozpalają ogniska ku czci Sziwy.

Warto pamiętać, że na powitanie Nepalczycy składają dłonie jak do modlitwy i wykonują lekki ukłon tak, aby rękami dotknąć czoła. Pozdrowienie namaste oznacza nie tylko dzień dobry, ale zawiera w sobie pozdrawiam cię i życzę ci wszystkiego dobrego (dosłowne tłumaczenie – pozdrawiam boską część twojej istoty).

Podczas pobytu w nowym regionie zawsze warto spróbować dań typowych właśnie dla niego. W przypadku Nepalu jest to dal bhat – potrawa z ryżu oraz momos – danie podobne w formie do pierogów, ale inne całkowicie w treści – przede wszystkim mniej słone. Dal bhat w Nepalu je się palcami, koniecznie prawej ręki, ale turysta ma szansę na sztućce. W Nepalu wytwarzany jest ser żółty z mleka samicy jaka, który turysta znajdzie bez problemu na bazarze czy w sklepie. Każdy większy posiłek warto zakończyć jednym z nepalskich wypieków – wybór ciastek i ciasteczek, pasztecików i przekąsek jest niesamowity.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

9604_guide_randomarticle.jpg Riwiera Turecka - który kurort...

Riwiera Turecka to najpopularniejszy turecki region wśród...

501_guide_randomarticle.jpg Na co uważać za granicą?

Wakacje to błogi czas relaksu, na który czekamy cały rok. Z...

136_guide_randomarticle.jpg Czego nie wolno przewozić przez...

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

520_guide_randomarticle.jpg Przereklamowane atrakcje

Jedziemy na wakacje z nadzieją, że zachwycą nas skarby...

280_guide_randomarticle.jpg Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.