Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Nepal   /  Nepal – Kultura i religia

Nepal – Kultura i religia

Oficjalną religią Nepalu jest hinduizm – 89,4% ludności to hinduiści. Inne religie to buddyści – 7,8%, muzułmanie – 2,7%. Najmniej jest wyznawców dżinizmu – 0,1%.Wyznawcy innych religii niż hinduizm nie są prześladowani w sposób drastyczny ani permanentny, chociaż znane są przypadki prześladowań religijnych czy kastowych, utrudnienia występują zwłaszcza podczas rejestracji organizacji religijnych.Zastosowanie w życiu codziennym ma wiele zasad hinduizmu o czym turysta musi pamiętać. Jedną z podstawowych zasad jest to, że je się, podaje cokolwiek i odbiera prawą ręką; prawej dłoni nie podaje się jednak w geście powitalnym, gdyż nie jest to praktykowane w Nepalu.

Niewierni, czyli wyznawcy religii innej niż hinduizm, a więc większość turystów, nie mogą wchodzić do świątyń w Nepalu. Czasami jednak wystarczy zapytać o pozwolenie na wejście, a także na robienie zdjęć. W świątyniach hinduistycznych obowiązuje zakaz wnoszenia do wnętrza skórzanych rzeczy. Kolejna zabroniona czynność to stawanie na okrągłych lub kwadratowych kamiennych mandalach, które umieszczone są przed świętymi miejscami. W świątyni nie może pojawić się mężczyzna z odsłoniętym torsem ani kobieta ze zbyt dużym dekoltem; zarówno mężczyźni jak i kobiety, powinni zakrywać nogi.Religia zabrania także publicznego okazywania uczuć.

W świątyniach buddyjskich koniecznie trzeba zdjąć buty przed wejściem. Wokół stupy i wewnątrz niej należy przemieszczać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Młynkiem modlitewnym może zakręcić każdy we własnej intencji, bez względu na religię, którą wyznaje. Kobiety nie mogą zbliżać się do mnichów ani też niczego im podawać.

Krajobraz religijny w Nepalu jest wyraźnie wyodrębniony z całokształtu zabudowy, liczne miejsca kultu i modlitwy, stupy i świątynie hinduistyczne zajmują sporą część przestrzeni życia codziennego. Buddyzm i hinduizm w Nepalu wzajemnie się przenikają i przejmują swoje elementy. Wyraźnym dowodem jest to, że przy hinduskich świątyniach wiszą buddyjskie młynki modlitewne, a figury hinduskich bogów umieszczane są przy buddyjskich stupach.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje