Nepal - Ceny i waluta

slider-left-handle.png
  • 5840_iconslider.jpg
  • 5841_iconslider.jpg
  • 5842_iconslider.jpg
  • 5843_iconslider.jpg
  • 5844_iconslider.jpg
  • 5845_iconslider.jpg
  • 5846_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Walutą, która obowiązuje w Nepalu jest rupia nepalska NPR (rupia nepalska = 100 paisa). W obiegu są banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50, 100, 500, 1000 rupii (rozmienienie banknotów o wyższych nominałach może stanowić problem), natomiast monety mają nominały 1, 2, 5 rupii; 5, 10, 25, 50 paisów. Kurs rupii nepalskiej kształtuje się następująco 1 USD - 77.813 NPR, 1 PLN - 24.943 NPR.

Przykładowe ceny za towary i usługi w rupiach nepalskich:

nocleg w 2-3 osobowym pokoju z łazienką - ok. 150 NRP/osoba

dal-bhat (danie z ryżu) – 200 NRP (im wyżej w górach, tym cena wyższa)

pierożki momo – 70 NRP

czarna herbata – 10 NRP

herbata z imbirem i miodem – 30 NRP

Coca-Cola 0,33l – 70 NRP

piwo nepalskie Everest – 150 NRP

woda mineralna (1 l) - 10-20 NPR

wiza nepalska – 30 USD

przepustka na rejon Annapurny – 2000 NRP

pocztówka - 10 NPR

znaczek do Polski - 25 NPR

telefon do Polski na numer stacjonarny - 50 NPR/1 min

autobus miejski w Pokharze i Katmandu - 10 NPR

bilet Katmandu – Delhi (Royal Nepal Airlines, rezerwacja tydzień przed lotem) – 140 USD

Główne waluty międzynarodowe akceptowane są w Nepalu bez większego problemu. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy w czasie wymiany waluty. Konieczne jest okazanie paszportu, a dokonana wymiana powinna zawsze być potwierdzona kwitem tzw. Foreign Exchange Encashment Recept. Na kwicie wypisane jest nazwisko osoby, która wymiany dokonała i kwota pieniężna. Otrzymania kwitu trzeba dopilnować, a jeśli nie zostanie wystawiony – upomnieć się o niego. Może zdarzyć się taka sytuacja, że w dobrych hotelach, firmach czy liniach lotniczych opłata w rupiach zostanie przyjęta tylko za okazaniem kwitu.Obowiązuje bowiem przepis nakazujący sprawdzanie kwitów, więc lepiej być na to przygotowanym podczas wycieczki do Nepalu, mimo że w praktyce stosowanie nakazu nie zawsze jest przestrzegane. Turystom odwiedzającym Nepal nie uda się dokonać oficjalnej wymiany rupii na twardą walutę w bankach na przejściach granicznych.

Tabele kursowe ustalane są w Nepalu przez państwowy Nepal Rastra Bank. Banki są zwykle otwarte od niedzieli do czwartku w godz. 10.00 - 14.00, w piątki tylko przed południem. Funkcjonują także prywatne banki – Nepal Bank Ltd, Nepal Grindlays Bank, Himalayan Bank i Bank of Katmandu, w których kursy wymiany walut i opłaty manipulacyjne różnią się od tych ustalonych dla banku państwowego.Jeśli chodzi o licencjonowane kantory, to znajdują się one w większych miastach i oferują korzystniejsze kursy, jednak opłaty manipulacyjne są wyższe niż w bankach. Zawsze istnieje możliwość negocjacji. Godziny otwarcia kantorów to 9.00-19.00 przez cały tydzień. Licencjonowane kantory w Nepalu znajdują się na międzynarodowym lotnisku w Katmandu, na dużych przejściach granicznych oraz w wybranych obiektach noclegowych.

W Katmandu i Pokharze można skorzystać z bankomatów Nepal Grindlays Bank, które są czynne 24 h. Akceptowane są karty Visa i Mastercard, a posiadaczom tych kart odziały banku wypłacają rupie bez opłat manipulacyjnych. W przypadku tych dwóch typów kart ich właściciele mogą także kupić czeki podróżne w twardej walucie za opłatą 2 %.Płacenie kartami kredytowymi możliwe jest w hotelach, restauracjach i lepszych sklepach.

Natomiast z bankomatów Himalayan Bank można korzystać tylko przy użyciu miejscowych kart kredytowych, podobnie jak z bankomatów w miastach innych niż Katmandu i Pokhara. Przedstawiciel American Express – Yeti Travels w Katmandu realizuje czeki podróżne dla posiadaczy kart Visa i Mastercard za opłatą 1% wartości kwoty czeku.W przypadku przekazów pieniężnych z zagranicy trzeba dopilnować każdego szczegółu, niedopatrzenia mogą opóźniać przesyłkę pieniędzy. Informacje takie jak nazwa banku, do którego przesłane mają być pieniądze czy nazwisko nadawcy i odbiorcy powinny być wpisane dokładnie i wyraźnie. Western Union dokonuje przesyłki pieniędzy do Nepalu w ciągu 24 godzin (przedstawicielem w Katmandu jest Sita World Travel).

Kwestia finansowa, która bardzo interesuje turystów w czasie wycieczki do Nepalu to napiwki i targowanie się. W droższych restauracjach wypada zostawiać standardowy napiwek, nie większy niż 10% rachunku, w tańszych lokalach gastronomicznych stosowny jest mniejszy napiwek. Nie ma natomiast zwyczaju zostawiania napiwków taksówkarzom.Turysta w czasie wyprawy do Nepalu powinien pamiętać, że za niektóre towary czy usługi nie wypada się targować np. żywność, nocleg, bilety wstępu.Targowanie powinno przebiegać w miłej atmosferze i z korzyścią zarówno dla klienta, jak i sprzedawcy – szczególnie warto próbować targować się na targowiskach pod gołym niebem, ponieważ sklepy trzymają się swoich ustalonych cen.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

498_guide_randomarticle.jpg Afrykańska przygoda

Polacy zakochali się w Egipcie i Tunezji, ale czy będąc w...

187_guide_randomarticle.jpg Stąpając po tureckiej krainie...

Turcja dla wielu to wciąż tylko piękna pogoda, rozległe...

9601_guide_randomarticle.jpg Sylwester za granicą

To ostatni moment na podjęcie decyzji o tym, czy kolejny...

433_guide_randomarticle.jpg Wakacje we dwoje, czyli...

Lato w Polsce trwa stanowczo za krótko! I właściwie od tego...

476_guide_randomarticle.jpg Najlepsza egzotyka w korzystnej...

Niemalże każdy egzotyczne wakacje utożsamia z luksusem...

9607_guide_randomarticle.jpg Idealna Tunezja, czyli który...

Tunezja to piękny północno-afrykański kraj, który oferuje...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.