Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Nepal   /  Nepal – Zabytki

Nepal – Zabytki

Świątynie i sanktuaria robią wrażenie rozmachem i zdobieniami, ale nie to powoduje wyjątkowy klimat miasta, tak zbliżony do średniowiecznej atmosfery. Podczas wyprawy do Nepalu i pobytu w Mieście Wielbiących turysta ma szansę obserwowania rytuałów, codziennych czynności toczących się spokojnym rytmem.Turysta widzi jak Nepalczycy wyrabiają gliniane naczynia, mielą ziarna, piorą czy barwią przędzę. Nikt nigdzie się nie spieszy i nikogo nie irytuje, nie ma tutaj tłumów takich jak w Katmandu.

Świątynia Nyatapola w Bhaktapur ma 30 metrów wysokości, pięć pięter, czterospadowy dach, zbudowana została na początku XVIII w. Do świątyni, w której cześć oddawana jest bogini Lakszmi prowadzą schody, przy których ustawiono posągi strażników, którymi są legendarni wojownicy Jayamel i Phattu. Tych dwóch miało siłę dziesięciu mężczyzn.Kolejni strażnicy Nyatapoli to kamienne słonie, lwy, gryfy. Tygrysica to postać bogini Baghini, a lwica – Singhini. Lakszmi to bogini piękna, bogactwa, rozkoszy i szczęścia, jednak żaden turysta podczas wycieczki do Nepalu nie stanie przed jej posągowym obliczem, tam dostęp mają tylko kapłani. Na ścianach świątyni i przed nią powieszono malowane i rzeźbione wizerunki bogini.

Lumbini to święte buddyjskie miejsce pielgrzymek, ponieważ właśnie tu narodził się Budda Siakjamuni. Lumbini znajduje się blisko południowej granicy nepalsko-indyjskiej. W czasach kiedy Budda się narodził, w Lumbini znajdował się park, przez który przebiegał ważny szlak komunikacyjny. Właśnie tamtędy podróżował orszak brzemiennej królowej Mayadevi. Narodzony ok. roku 563 p.n.e królewicz Siddhartha stał się późniejszym Buddą, założycielem religii buddyzmu, Oświeconym, który spostrzegł Cztery Szlachetne Prawdy.Lumbini jest czczone na równi z trzema innymi miejscami związanymi z życiem Buddy: Kushinagar, Bodh Gaya, Sarnach.

Park Narodowy Sagarmatha położony jest w północno-wschodniej części kraju, prawie w całości powyżej 3000 m n.p.m., z roślinnością typową dla terenów wysokogórskich. Piętro dolne porośnięte jest sosną himalajską, dębami i jałowcem, a w piętrze górnym rośnie jodła, brzoza i charakterystyczne dla Himalajów drzewiaste różaneczniki.Na terenie Parku Narodowego znajdują się trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Lhotse i Cho Oyu.Fauna Sagarmathy to przede wszystkim ptactwo, występuje ok. 130 gatunków ptaków oraz znacznie mniej liczna populacja niedźwiedzia himalajskiego oraz wilka.

Park Narodowy Czitwan znajduje się w regionie Taraj. Szczególnie wartościowa pod względem przyrodniczym jest populacja jednorogiego nosorożca azjatyckiego oraz tygrysa bengalskiego.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje