Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Norwegia   /  Norwegia – Kultura i religia

Norwegia – Kultura i religia

Kuchnia norweska wyróżnia się sposobem przyrządzania potraw, zwłaszcza ryb. W Norwegii można spróbować mięsa z renifera, łosia, jelenia lub dzikiego ptactwa. Do norweskich specjałów należy przygotowany za pomocą tradycyjnej receptury ser z koziego mleka – brunost ( brązowy, słodki ser). Do specyfików norweskiej kuchni należy wędzone lub suszone mięso spekemat . Podaje się go z chrupiącym pieczywem o grubości wafelka. O łososiu nie musimy chyba wspominać?

Norwegia jest stosunkowo młodym państwem, ale o długiej historii, związanej z morzem i walecznymi wikingami. Jest krajem ludzi otwartych, pomocnych i uśmiechniętych. Bez względu na wiek każdy Norweg perfekcyjnie włada językiem angielskim, dzięki czemu łatwo się z nimi porozumieć i złapać wspólny kontakt. Norwegów wyróżnia silnie zakorzeniona tradycja oraz kultywowanie swojej historii. Jest to widoczne nie tylko w muzeach i galeriach, ale też w architekturze budynków. Oprócz muzyki folkowej, mitologii oraz tradycyjnej sztuki, norweska kultura przejawia się w postaci strojów ludowych, tzw. bunads, które wkładane są na specjalne okazje, takie jak zaślubiny czy chrzty. Ludzie mieszkający w Norwegii mimo tego, iż żyją własną historia są ludźmi bardzo nowoczesnymi. Kreując nowe trendy w szeroko pojętej kulturze stanowią przyszłość Europy. Młodzi artyści tworzą w wielu gatunkach sztuki unikalny styl. Norwedzy wyróżniają się także pod względem ubioru ( w świecie mody został przyjęty skandynawski styl kreacji).

Lapończycy (Saamowie) są rdzennymi mieszkańcami Norwegii. Obecnie stanowią mniejszość narodową. Zgodnie z tradycją, Lapończycy utrzymują się z hodowli reniferów, myślistwa i rybołówstwa.

W Norwegii działa państwowy kościół protestancki. Kościół ten zrzesza największą liczbę wyznawców, ponieważ aż 86% ludności kraju. Dziewięciu na dziesięciu etnicznych Norwegów jest członkami Państwowego Kościoła Norweskiego. Większość wyznawców luteranizmu praktykuję religię prywatnie, nie uczestnicząc w nabożeństwach. Pozostały procent stanowią katolicy 3% oraz inne wiary 1%.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje