Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Peru   /  Peru – Zabytki

Peru – Zabytki

Zwolennicy zabytków poczują  się w Peru wyjątkowo zadowoleni. Na turystów czekają tu prawdziwe skarby. Zwiedzanie należy rozpocząć od słynnego Machu Picchu, co w języku keczua oznacza „stary szczyt”. Jest to najlepiej zachowane miasto Inków, które znajduje się ponad 100 km od Cuzco. Machu Picchu leży na wysokości 2090-2400 m.n.p.m. U podnóży gór rozlewa się malownicza rzeka Urubamba. Miasto powstało w XV w. ale z niewiadomych przyczyn już w 1537r. zostało opuszczone. W 2007 r. obiekt został uznany jednym z siedmiu cudów świata.  Legendarną stolicą Inków jest także Vilcabamba, która stanowiła siedzibę władców w latach 1536-1572. Miasto zostało jednak zniszczone przez Hiszpanów, a lokalizacja została zapomniana. Vilcabamba była odkrywana od 1911 r. ale nikt nie dowierzał, że mogła to być stolica Inków, oficjalnie udowodniono to dopiero w 1976 r.  

W pobliżu Cuzco znajdują  się także inne, godne zobaczenia zabytki, w tym Tambomachay, czyli niesamowita budowla, na którą składają się tarasowe bryły wykonane z ciosów kamiennych. W Tambomachay płynie woda o właściwościach leczniczych, dlatego też miejsce to nazywane jest również Kąpieliskiem Inki. W samym Cuzco natomiast znajduje się plac o wymiarach 550 x 250 m – tzw. Plaza de Armas, na którym zachwyca pałac władcy Inków – Ccsana. Ale to nie wszystko! W centralnej części miasta znajduje się także Dom Dziewic Słońca Acllas i pałac Huayna Capaca Amarucancha. To tutaj też znajdujowała się słynna Świątynia Słońca Coricancha. W jej miejscu wzniesiono monumentalny klasztor dominikanów. Świątynia była otoczona niewielkimi kapliczkami, a w niej samej znajdowały się m.in. złote płytki i słoneczny dysk.

W pobliżu Cuzco znajduje się  także inna świątynia – Wirakoczy, która zaliczana jest do największych inkaskich świątyń. Godne uwagi są także Linie Nasca, czyli system linii, które przypominają zwierzęta. Powstały one między 300 p.n.e. a 900 n.e. Stanowią ogromną atrakcję turystyczną i wciąż owiane są tajemnicą.

Nie można ominąć także Chavín de Hunter. Miejscowość ta istniała w okresie od 1400-400 p.n.e. i została założona przez reprezentantów Kultury Chavín. W 1985 r. doceniono obiekt i miejscowość znalazła się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. 

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje