Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Portugalia   /  Portugalia – Kultura i religia
Zabytkowy żółty tramwaj na ulicy Lizbony, Portugalia

Portugalia – Kultura i religia

Portugalczycy podobnie jak wszyscy południowcy są przywiązani do tradycji, cenią sobie spokojny i nieco powolny tryb życia. Z drugiej strony lubią także żywiołową zabawę i świętowanie. Mieszkańcy Portugalii są gościnni i przyjaźni, chętnie prowadzą długie dyskusje o życiu, historii i piłce nożnej.

Muzyka w Portugalii

Portugalia to roztańczony kraj, bardzo ważną rolę w życiu Portugalczyków odgrywa muzyka i śpiew. Na cały świat znane jest fado – portugalska pieśń ludowa, której melodię usłyszymy w tym kraju zarówno w eleganckiej restauracji, małej knajpce, jak i na ulicy. Fado jest pełne emocji i melancholii, co odzwierciedla słowo „saudade”, które nie ma dosłownego tłumaczenia na inne języki i oznacza głęboką tęsknotę.
Portugalia ma bogate tradycje muzyczne różniące się w zależności od regionu. Na północy kraju, w Trás-os-Montes, muzyka jest szybka i rytmiczna, podczas gdy w Alentejo chóry męskie śpiewają wielogłosowo. Tradycyjne instrumenty, takie jak „cavaquinho” (mała gitara, odmiana ukulele), „bandolim” (mandolina) czy „viola braguesa” są często wykorzystywane w muzyce ludowej.

Portugalia – święta i zwyczaje

Z wielką pompą jest w Portugalii obchodzona noc świętojańska, w Porto świętowanie trwa cały tydzień. Na plaży w Aliados mieszkańcy urządzają ogromny karnawał, a na ulicach miasta wszyscy tańczą i uderzają się plastikowymi młotkami po głowach.
Hucznie obchodzony w Portugalii jest także Wielki Tydzień, podczas którego w całym kraju odbywają się procesje. Portugalczycy są miłośnikami festiwali (fetas) i pielgrzymek (romarias), tego typu imprezy odbywają się bardzo często szczególnie na północy kraju. Dla Portugalczyków w zasadzie każda okazja może być pretekstem do zorganizowania zabawy. Najbardziej znane festiwale odbywają się w czerwcu są to: Feira Nacional w Santarém, trwająca 10 dni zabawa z tańcami, walkami byków i targami rolniczymi, Santos Popularos w Lizbonie – uroczystości ku czci św. Antoniego (13 VI), św. Jana (24 VI) i św. Piotra (29 VI). Wakacje w Portugalii choćby dlatego będą udane!

Widok na plażę, ocean i miasto Nazare z wysokiego punktu widokowego ze słońcem lśniącym na wodzie. Srebrne Wybrzeże, Costa de Prata, Portugalia
Nazaré, Costa de Prata, Portugalia. Źródło:

Portugalia – religia i kult maryjny

Portugalczycy to naród katolicki, a wiara stanowi bardzo ważny element ich mentalności. Kraj usiany jest licznymi kościołami, kapliczkami i ołtarzykami, a oprócz tradycyjnych świąt katolickich obchodzone są także liczne religijne święta lokalne. Religijnym centrum kraju jest słynąca z objawień Matki Boskiej Fatima, do której co roku przyjeżdżają tysiące pielgrzymów.

Portugalia – architektura

Architektura w Portugalii jest niezwykle różnorodna i bogata w wpływy zarówno z różnych okresów historycznych, jak i różnych kultur. Na mapie Portugalii szczególnie wyróżnia się Lizbona. Wśród atrakcji Portugalii znajdują się między innymi:

  • Wieża Belem w Lizbonie – zabytek w stylu manuelińskim, początkowo była punktem obronnym, a później służyła jako latarnia morska i więzienie. Jej ozdobne, rzeźbione kamienne detale są zachwycające i przyciągają liczne rzesze turystów.
  • Klasztor Hieronimitów w Lizbonie – kolejny przykład stylu manuelińskiego, jest częścią tego samego kompleksu co Wieża Belem. Jego imponujące fasady i delikatnie zdobione wnętrza są świadectwem bogactwa i sztuki portugalskiej epoki odkryć geograficznych.
  • Zamek św. Jerzego w Lizbonie – dominujący nad stolicą zamek z XI wieku oferuje nie tylko fascynującą historię, ale także niezapomniane widoki na miasto i rzekę Tag.
  • Pałac Pena w Sintrze – ten kolorowy pałac położony na wzgórzach Sintry jest jednym z najlepszych przykładów romantyzmu architektonicznego w Europie. Jego mieszanka stylów architektonicznych i żywe kolory czynią go jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w Portugalii.
  • Centrum Kultury w Belém w Lizbonie – nowoczesna architektura tego kompleksu kulturalnego stanowi kontrast do historycznych zabytków Belem. Jest to miejsce pełne życia kulturalnego, goszczące muzea, sale koncertowe i galerie sztuki.
  • Most Vasco da Gama w Lizbonie – jeden z najdłuższych mostów w Europie, zaprojektowany przez Santiago Calatravę, jest przykładem nowoczesnej inżynierii i designu. Rozciąga się na długości ponad 12 kilometrów nad rzeką Tag.
  • Uniwersytet w Coimbrze – jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, z jego słynną biblioteką Joanina, która jest prawdziwym klejnotem barokowej architektury.
  • Ribeira w Porto – malownicza dzielnica Porto, z jej kolorowymi kamienicami oblegającymi nadbrzeże rzeki Douro, jest często fotografowanym miejscem i doskonale ilustruje tradycyjną portugalską architekturę.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje