Portugalia - Regiony

slider-left-handle.png
  • 835_iconslider.jpg
  • 836_iconslider.jpg
  • 837_iconslider.jpg
  • 838_iconslider.jpg
  • 839_iconslider.jpg
  • 840_iconslider.jpg
  • 834_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

W skład Portugalii oprócz terytorium kontynentalnego, wchodzi szereg wysp położonych na Atlantyku, jak Archipelag Azorski i Madera.

Administracyjnie Portugalia podzielona jest na 20 dystryktów, ale w praktyce używa się historycznego podziału regionalnego, który obowiązywał w latach 1936-75. Pokrywa się on w dużym stopniu z podziałem turystycznym, a także obszarami wytyczonymi przez Unię Europejską w celach statystycznych.

Najbardziej wysunięty na południe kraniec Portugalii to Algarve. Kraina z żyzną ziemią i klifowym, wapiennym wybrzeżem z mnóstwem urokliwych jaskiń i grot wyrzeźbionych przez wodę. Czyste i ciepłe plaże należa do najwspanialszych na świecie. Osłonięte południowe plaże pozwalają się opalać przez cały rok.

Na północ od Algarve mamy Alentejo - rolniczy region, w którym wyjątkowo miejscowa kuchnia obfituje w rzadziej jadane w innych regionach dania mięsne.

Region Centralny, poprzecinany wieloma rzekami zachęca do uprawiania kajakarstwa i wędkarstwa. W zimie góry Serra da Estrela stają się celem narciarzy. Śnieg leży tam od listopada do lutego, ale jako że średnia temperatura wynosi 12stopni C, warunki nie zawsze są w pełni satysfakcjonujące.

Region Lizbony kusi nocnym życiem, masą zabytków i piaszczystymi plażami. W zimie może być ulewnie, dlatego najlepszą porą na zwiedzanie jest wiosna i lato oraz jesień, zwana drugą wiosną. Niekiedy pojawiające się wysokie fale przyciągają amatorów surfingu.
W czasach wielkich odkryć geograficznych i kolonizacji to lizboński port Belem przyczynił się do wzbogacenia kraju, a z wielu wypraw morskich, które stamtąd wyruszyły, przywieziono popularne obecnie w Portugalii indyjskie przyprawy (cynamon, curry, szafran, kolendra).

Region Północny jest wyżynno-górzysty, ze stolicą w Porto. Przy granicy hiszpańskiej zbocza doliny Duero porasta winorośl, z której wytwarza się porto i maderę.
Jeśli chodzi o wybrzeże i kąpieliska, to zimny Prąd Azorski ochładza wodę, co przy rozgrzanym powietrzu czyni niekiedy kąpiel nieprzyjemną.
Góry Serra da Estrela (1991 m n.p.m.) to cel wycieczek narciarzy, a konkretnie są to stacje sportów zimowych Penhas da Saude i Covilha.

Madera (1000 km od brzegów Portugalii) oraz Azory (1400 km) to archipelagi wysp pochodzenia wulkanicznego z niesamowicie bujna roślinnością.

Region Madery obejmuje wyspy: Maderę, Porto Santo i kilka mniejszych. Sama Madera, czyli Wyspa Drewna lub Zalesiona Wyspa, posiada bogatą roślinność podzwrotnikową (tropikalno-śródziemnomorską), a oprócz sosen i świerków występują palmy, bambusy, eukaliptusy i wawrzyny. Z powodu tych ostatnich 2/3 wyspy to obszar chroniony rezerwatem (lasy wawrzynowe są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO). Madera zwana jest "Perłą Atlantyku" i jest drugim po Algarve regionem wypoczynkowym Portugalii.

Klimat Azorów jest wyjątkowo łagodny - amplituda roczna jest bardzo niewielka i waha się od 10 stopni w zimie do 23 stopni latem. Od lutego do listopada wieją intensywne wiatry (Wyż Azorski) i występują obfite opady, a pogoda jest bardzo nieprzewidywalna.
Z ciekawostek warto wiedzieć, że na wyspie São Miguel znajduje się jedyna czynna w Europie plantacja herbaty (uprawia się także winogrona, ananasy i cytrusy). Liczne kratery wulkaniczne wypełnione przez wodę tworzą gorące źródła, niewielkie gejzery i jeziora. Źródła siarkowe służa do zapiekania warzyw i mięsa w cozido (miejscowa potrawa).

Przewodnik   Miasta i regiony
 

Portugalia Oferty

EXIM-25012-0.jpg
20-01-2020 / 7 dni
od: 849 zł
 
EXIM-25010-0.jpg
06-01-2020 / 7 dni
od: 919 zł
 
EXIM-25015-0.jpg
13-01-2020 / 7 dni
od: 949 zł
 
EXIM-25026-0.jpg
13-12-2019 / 7 dni
od: 1129 zł
 
EXIM-25017-0.jpg
08-11-2019 / 7 dni
od: 1229 zł
 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9601_guide_randomarticle.jpg Sylwester za granicą

To ostatni moment na podjęcie decyzji o tym, czy kolejny...

9600_guide_randomarticle.jpg Tymi uliczkami chodzili pierwsi...

Syria kojarzy się przeciętnemu człowiekowi z niespokojnym...

9604_guide_randomarticle.jpg Riwiera Turecka - który kurort...

Riwiera Turecka to najpopularniejszy turecki region wśród...

438_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy wyborze...

Zapadła decyzja – jedziemy na wakacje! Przed nami dużo...

9560_guide_randomarticle.jpg Słowacka alternatywa wakacji

Aby nasze wakacje były udane wcale nie musimy jechać do...

280_guide_randomarticle.jpg Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours 7Islands Wezyr Holidays Wygoda Travel Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Easy Travel Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.