Portugalia - Regiony

slider-left-handle.png
  • 839_iconslider.jpg
  • 840_iconslider.jpg
  • 834_iconslider.jpg
  • 835_iconslider.jpg
  • 836_iconslider.jpg
  • 837_iconslider.jpg
  • 838_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

W skład Portugalii oprócz terytorium kontynentalnego, wchodzi szereg wysp położonych na Atlantyku, jak Archipelag Azorski i Madera.

Administracyjnie Portugalia podzielona jest na 20 dystryktów, ale w praktyce używa się historycznego podziału regionalnego, który obowiązywał w latach 1936-75. Pokrywa się on w dużym stopniu z podziałem turystycznym, a także obszarami wytyczonymi przez Unię Europejską w celach statystycznych.

Najbardziej wysunięty na południe kraniec Portugalii to Algarve. Kraina z żyzną ziemią i klifowym, wapiennym wybrzeżem z mnóstwem urokliwych jaskiń i grot wyrzeźbionych przez wodę. Czyste i ciepłe plaże należa do najwspanialszych na świecie. Osłonięte południowe plaże pozwalają się opalać przez cały rok.

Na północ od Algarve mamy Alentejo - rolniczy region, w którym wyjątkowo miejscowa kuchnia obfituje w rzadziej jadane w innych regionach dania mięsne.

Region Centralny, poprzecinany wieloma rzekami zachęca do uprawiania kajakarstwa i wędkarstwa. W zimie góry Serra da Estrela stają się celem narciarzy. Śnieg leży tam od listopada do lutego, ale jako że średnia temperatura wynosi 12stopni C, warunki nie zawsze są w pełni satysfakcjonujące.

Region Lizbony kusi nocnym życiem, masą zabytków i piaszczystymi plażami. W zimie może być ulewnie, dlatego najlepszą porą na zwiedzanie jest wiosna i lato oraz jesień, zwana drugą wiosną. Niekiedy pojawiające się wysokie fale przyciągają amatorów surfingu.
W czasach wielkich odkryć geograficznych i kolonizacji to lizboński port Belem przyczynił się do wzbogacenia kraju, a z wielu wypraw morskich, które stamtąd wyruszyły, przywieziono popularne obecnie w Portugalii indyjskie przyprawy (cynamon, curry, szafran, kolendra).

Region Północny jest wyżynno-górzysty, ze stolicą w Porto. Przy granicy hiszpańskiej zbocza doliny Duero porasta winorośl, z której wytwarza się porto i maderę.
Jeśli chodzi o wybrzeże i kąpieliska, to zimny Prąd Azorski ochładza wodę, co przy rozgrzanym powietrzu czyni niekiedy kąpiel nieprzyjemną.
Góry Serra da Estrela (1991 m n.p.m.) to cel wycieczek narciarzy, a konkretnie są to stacje sportów zimowych Penhas da Saude i Covilha.

Madera (1000 km od brzegów Portugalii) oraz Azory (1400 km) to archipelagi wysp pochodzenia wulkanicznego z niesamowicie bujna roślinnością.

Region Madery obejmuje wyspy: Maderę, Porto Santo i kilka mniejszych. Sama Madera, czyli Wyspa Drewna lub Zalesiona Wyspa, posiada bogatą roślinność podzwrotnikową (tropikalno-śródziemnomorską), a oprócz sosen i świerków występują palmy, bambusy, eukaliptusy i wawrzyny. Z powodu tych ostatnich 2/3 wyspy to obszar chroniony rezerwatem (lasy wawrzynowe są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO). Madera zwana jest "Perłą Atlantyku" i jest drugim po Algarve regionem wypoczynkowym Portugalii.

Klimat Azorów jest wyjątkowo łagodny - amplituda roczna jest bardzo niewielka i waha się od 10 stopni w zimie do 23 stopni latem. Od lutego do listopada wieją intensywne wiatry (Wyż Azorski) i występują obfite opady, a pogoda jest bardzo nieprzewidywalna.
Z ciekawostek warto wiedzieć, że na wyspie São Miguel znajduje się jedyna czynna w Europie plantacja herbaty (uprawia się także winogrona, ananasy i cytrusy). Liczne kratery wulkaniczne wypełnione przez wodę tworzą gorące źródła, niewielkie gejzery i jeziora. Źródła siarkowe służa do zapiekania warzyw i mięsa w cozido (miejscowa potrawa).

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

449_guide_randomarticle.jpg Którą Wyspę Kanaryjską wybrać?

Wyspy Kanaryjskie niemalże od zawsze uznawane są za idealne...

9603_guide_randomarticle.jpg Riwiera Egejska - bajkowa kraina...

Riwiera Egejska, do niedawna mało znana polskim turystom...

9303_guide_randomarticle.jpg Niezapomniane oferty sylwestrowe

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze dużo czasu, to warto...

531_guide_randomarticle.jpg Wyspy Kanaryjskie - Ziemia w...

Wyspy Kanaryjskie (Islas Canarias) to archipelag...

462_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla plażowiczów

Polacy najczęściej swój urlop utożsamiają z błogim...

506_guide_randomarticle.jpg Wakacje za 1000zł

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o zagranicznych...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.