Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Portugalia   /  Regiony-portugalii   /  Portugalia – Lizbona

Portugalia – Lizbona

Mówi się, że Portugalia to kraj, który od wieków jest zapatrzony w ocean. Marząc o tym, by posiąść tajemnice ukryte za horyzontem, portugalscy odkrywcy i żeglarze rozprzestrzeniali swoją pasję i przemierzali cały kraj. Historia zadecydowała, że żagle marynarskich tradycji rozłożono w Lizbonie.

Korzenie żeglarskich obyczajów są na tyle głębokie, że do dziś pozostał po nich autentyzm zabytków i historycznych portów Portugalii. W Lizbonie o morskich podbojach śpiewa się z sercem i pełną piersią, tak by wiatr roznosił romantyczne ballady od Atlantyku po zabytkowe ulice stolicy. W Lizbonie największym podróżnikom wzniesiono Pomnik Odkrywców, który wraz z jej mieszkańcami z tęsknotą spogląda w kierunku błękitnego oceanu.

Wydawać by się mogło, że historyczne metropolie pokroju Lizbony, to norma w branży turystycznej. Jednak na miano prawdziwego skarbu światowej kultury zasługują jedynie te miasta, które położone są w niezwykłym otoczeniu dającym poznać po sobie świadectwo dziejów. Lizbona oprócz malowniczych terenów, szczyci się wspaniałymi zabytkami niosącymi za sobą prawdziwe i wciąż żywe historie. Tematem każdej z tych opowieści jest morze.

W Lizbonie biją źródła wszelkich morskich wypraw i przygód portugalskich podróżników. Zwiedzając stolicę Portugalii będziemy mogli kroczyć ich śladami, podziwiać historyczne ulice, brukowane labirynty rozłożone w centrum miasta. Niektóre z ulic doprowadzą nas na samo wybrzeże, gdzie rozciągają się kolorowe porty, restauracje i tawerny.

Stolica Portugalii została wybudowana na majestatycznym wzgórzu, które piętrzy się tuż nad ujściem rzeki Tag. Na sam szczyt stromych ulic kursują charakterystyczne żółte tramwaje i kolejki linowe. Miejscem licznych pielgrzymek jest ogromny posąg Chrystusa, który swoimi ramionami obejmuje największy i najokazalszy most zwodzony w Portugalii. Zdecydowanie największą atrakcją turystyczną Lizbony jest zamek św. Jerzego. Otoczony najstarszą dzielnicą Lizbony Alfamą, pełnił funkcję twierdzy warownej broniąc do niej dostępu. W całej Lizbonie trzeba wyróżnić również takie zabytki jak:

Katedra św. Antoniego – utrzymana w stylu romańskim, wyróżnia się pięknym portalem, rozetowymi oknami i dwoma wieżyczkami. Wnętrze katedry wykończone jest z przepychem charakterystycznym dla rokoko.

Najpiękniejszym miejscem w całej Lizbonie jest dzielnica Belem, która wyróżnia się fantazyjną architekturą w stylu manuelińskim, kopią mostu Golden Gate, militarną budowlą – Torre de Belém, wspaniałym klasztorem Hieronimitów reprezentującym unikalne połączenie najlepszych elementów gotyku i renesansu. Dzielnicę Belem można uznać za swoisty hołd odkrywcom mórz i oceanów. W klasztorze znajduje się nagrobek słynnego żeglarza i podróżnika Vasco da Gamy. W słynnej dzielnicy odnajdziemy także Pomnik Odkrywców wzniesiony na cześć Henryka Żeglarza i mozaikę świata z zaznaczonymi wyprawami portugalskich żeglarzy.

Lizbona to wciąż niedocenione przez Polaków miejsce, którzy mając do wyboru Portugalię, a inne nadmorskie państwo, wybierają to drugie. A szkoda, bo Portugalia zachowała dziewiczy charakter i klimat rybackiego kurortu. Może chociaż raz warto uciec od standardowych wakacyjnych destynacji i wybrać coś równie dobrego, ale i jednocześnie świeżego?

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje