Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Portugalia   /  Regiony-portugalii   /  Portugalia – Madera

Portugalia – Madera

Wyspa należy do Portugalii, jednakże stanowi region autonomiczny, niezależny politycznie i administracyjnie. Stolicą wyspy jest Funchal, nadmorskie, ukwiecone miasto, które miłośnikom piłki nożnej znane jest jako miejsce urodzenia jednego z najsłynniejszych piłkarzy świata, Cristiano Ronaldo. Madera położona jest na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki. Co ciekawe Madera potocznie nazywana jest wyspą, lecz w rzeczywistości jest niczym innym jak po prostu archipelagiem, na który składają się wyspy: Madera, Porto Santo oraz niezamieszkane Desertas i Selwagens. Terytorium każdej z wysp jest w znacznym stopniu górzyste.

Na wyspie znajduje się niezwykle bogata baza hotelowa, na podróżnych lubiących luksus czekają ekskluzywne hotele zwane quinta, turyści z mniej zasobnym portfelem również znajdą tu dla siebie wygodne miejsce. Na Maderze każdy znajdzie coś dla siebie, słodkie lenistwo na plaży z drinkiem w ręku, trochę adrenaliny w trakcie nurkowania, żeglowania czy windsurfingu, wędrówki po górzystych terenach, wspaniałe wrażenia przy zwiedzaniu zabytków stolicy – to wszystko czeka na ciebie.

Ludność, która zamieszkuje Maderę jest bardzo otwarta i przyjaźnie nastawiona do obcokrajowców, co jest kolejnym plusem Madery. W większości mieszkańcy archipelagu to skromni ludzie, którzy utrzymują się z turystyki bądź uprawy winorośli, trzciny cukrowej czy też warzyw i owoców.

Wszystkie osoby, które w wolnym czasie kochają wygrzewać się na piasku, będą mogły wypocząć na sztucznie przygotowanej plaży w Calcheta. W większości wybrzeże Madery jest skaliste, z zapierającymi dech w piersiach urwiskami, które wprost wyrastają nad otaczającą je krystalicznie czystą, szmaragdową wodą. Spacer wzdłuż takiego wybrzeża z pewnością dla każdego turysty będzie niepowtarzalnym doznaniem.

Z wczasów na Maderze zachwyceni będą amatorzy pieszych wędrówek. Jedną z atrakcji wyspy są szlaki turystyczne wyznaczone przez lewady (kanały, które z chłodniejszych gór doprowadzają wodę na słoneczne pola uprawne). Lewady zostały wykute w skałach już w XVI wieku, a niektóre z nich stały się nie lada rarytasem dla turystów, gdyż prowadzą w głąb wyspy, gdzie czeka na nas urodziwa przyroda.

Natomiast zdecydowanie najpiękniejszą atrakcją Madery jest las laurowy Laurissilva (został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

Najcenniejszym zabytkiem Madery jest piętnastowieczna katedra Largo da Se. Katedra wyróżnia się bogato zdobionym wnętrzem, bezcennym sklepieniem wykonanym z cedru, zdobione złotem i macicą perłową. Nawet na Maderze można znaleźć akcenty polskie, gdyż przed katedra znajduje się pomnik Jana Pawła II.

Jak widać na Maderze atrakcji jest co nie miara i można je wymieniać bez końca, ale przecież nie o to chodzi żeby opowiadać, ale żeby zobaczyć. Innymi godnymi polecenia miejscami są: kameralne miasteczko Camara de Lobos oraz jeden z najpiękniejszych zakątków wyspy – Porto Moniz, gdzie znajdują się naturalne baseny, ukryte pośród wulkanicznych zboczy.

Niewiele osób wie, że Madera to także miejscowy trunek (wzmocnione brandy). Ten wyjątkowy specyfik otrzymuje się dzięki unikatowej metodzie produkcji, która polega na ogrzewaniu wina do 45 stopni C, przez około trzy miesiące. Metoda uzyskiwania tego wyjątkowego alkoholu wywodzi się z dawnych czasów, kiedy żaglowce przewoziły wino z Madery przez tropiki. Po takiej podróży stwierdzono, że wino, które leżakowało w ekstremalnie gorących warunkach jest znacznie lepsze i nabiera nowych walorów smakowych. Występują cztery typy madery: wytrawna, półwytrawna, półsłodka o orzechowym posmaku, słodka bardzo aromatyczna. Każdy powinien spróbować, nie mówiąc o przywiezieniu do Polski kilku butelek tego trunku.

Znawcy kulinariów będą wniebowzięci podczas wakacji na Maderze, gdzie miejscowe dania są zdrowe, pożywne i co najważniejsze bardzo smaczne. Menu kuchni serwowanej na Maderze nie różni się znacznie od kuchni portugalskiej i tak samo dominują tutaj potrawy przygotowywane z ryb i owoców morza.
Tradycyjny jadłospis wyróżnia tzw. espada (podłużne ryby, które przypominają węgorza). Ryby te mają delikatne mięso i są najczęściej serwowane wraz z pieczonymi bananami. Nie ma powodów do oszczędzania sobie przyjemności, trzeba spróbować tego dania, ponieważ to czysta poezja dla podniebienia.
Ogromną popularnością cieszy się tuńczyk, który dodawany jest do sałatek warzywnych i nie tylko, ponieważ w miejscowej kuchni można znaleźć dużo wymyślnych potraw z tej ryby. Z tuńczyka przygotowuje się również stek polewany miejscowym winem. Wyjątkową atrakcją miejscowej kuchni są potrawy z rekina lub specjalność – wędzony włócznik, jak również dania z ośmiornicy, kałamarnicy, krewetek albo z lapas grelhadas (rodzaj morskich małży). Niektóre z restauracji podają także mięso wołowe, ciekawą propozycją miejscowych kucharzy jest tzw. espetada, czyli szaszłyk z marynowanej wołowiny z liściem bobkowym lub grillowany z całym ananasem.

Jednostką walutową obowiązującą oficjalnie na Maderze jest euro, które oczywiście najkorzystniej zakupić jeszcze przez wyjazdem, u nas w Polsce. Będąc na tak wspaniałych wczasach, po powrocie do domu na pewno będziemy chcieli pochwalić się jakąś wyjątkową pamiątką. Do najlepszych towarów należą tradycyjne wyroby rzemieślnicze. Cenną pamiątką będą wszelkie produkty z wikliny oraz inne ręczne wytwory takie jak koronki i hafty.

Przykładowe ceny:

Kawa 2 EUR
Coca cola 2 EUR
Piwo 3 EUR
Wino 5 EUR
Obiad w restauracji 9 EUR
Chleb 1,2 EUR

Madera to wymarzona wyspa na wakacje, która nie potrzebuje żadnej reklamy, jest prawdziwym rajem. To miejsca trzeba zobaczyć i nie ma innego wyjścia jak zorganizować swój urlop na bajkowym archipelagu. Madera jest krainą wiecznej wiosny, do której zawsze można się przenieść – tam znajdziemy słońce, radość, plaże i dobrą zabawę.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje