Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  San Marino   /  San Marino – Kultura i religia

San Marino – Kultura i religia

Mimo wielkiego przywiązania Sanmaryńczyków do niezależności i odrębności kulturowej trzeba przyznać, iż znajdują się oni pod dominującym wpływem otaczających ich państwo ze wszystkich stron Włoch. Językiem urzędowym San Marino jest włoski. Zwyczaje włoskie widoczne są m.in. w typowo śródziemnomorskiej sztuce kulinarnej – w restauracjach i prywatnych domach przeważają tak typowe potrawy, jak spaghetti, pizza. Często na stołach pojawiają się ryby i owoce morza. Bardzo wielką wagę przywiązuje się do picia wina.

Istnieją oczywiście miejscowe specjały kulinarne. Wśród dań charakterystycznych tylko dla San Marino można wymienić np. nini di rondine – makaron z przypieczoną szynką, serem, wołowiną i sosami. Innym popularnym specjałem tych stron jest bustrengo – ciasto z rodzynkami, jabłkami i figami.

Większość obywateli San Marino to katolicy – wyznawanie tej religii deklaruje ponad 90% społeczeństwa. W codziennym życiu religia zajmuje istotne miejsce. Znaczącą rolę odgrywa tradycyjnie rozumiane życie rodzinne. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż według statystyk występuje w tym kraju bardzo niski odsetek rozwodów.

Mimo wpływu kultury włoskiej Sanmaryńczycy mają niezwykle silne poczucie narodowej tożsamości i stanowią dość zamknięte społeczeństwo. Pomimo swobodnego przepływu ludności – zwłaszcza w dzisiejszych czasach łączącej się Europy – niezwykle trudno jest uzyskać obywatelstwo tej małej republiki. Prawie nie zdarzają się tu przypadki naturalizowania obywateli innych państw.

Sanmaryńczycy pielęgnują tradycje i obyczaje. Przywiązanie do historii widać choćby w sposobie obchodzenia świąt państwowych (np. ceremonia wejścia rządzących krajem, wybieranych dwa razy w roku Kapitanów Regentów, albo święto założenia republiki). Często organizowane są koncerty i inne imprezy plenerowe. Przykładem mogą być „Dni średniowiecza”, kiedy to wielobarwny pochód przechodzi ulicami miasta.

Jakby na przekór warunkom geograficznym, ważną rolę w życiu Sanmaryńczyków odgrywa… sport motorowy. Na terenie San Marino znajduje się m.in. słynne muzeum motoryzacji, z egzemplarzami najstarszych modeli Ferrari i innych uznanych firm motoryzacyjnych. Inne słynna muzea to muzeum filatelistyki i muzeum broni.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje