Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Slowacja   /  Atrakcje

Atrakcje

Słowacja to – jak pisał Andrzej Stasiuk – „kwintesencja Europy i Środka”. Mimo pozornej narodowej jednorodności od wieków ścierały się na jej terytorium różne kultury, języki i wyznania. Ślady tej różnorodności odnaleźć można w tutejszej architekturze, religii, a nawet – w sztuce kulinarnej. Ojczyznę Słowaków przez wieki zamieszkiwali oprócz nich także Węgrzy, Niemcy, Rusini, Polacy i Romowie.

Do najatrakcyjniejszych i najczęściej uczęszczanych rejonów kraju z pewnością zaliczają się przylegające do Tatr od południa – Liptów, Spisz i Orawa. To tu znajdziemy najbardziej spektakularne widoki tatrzańskich szczytów, w zimie będziemy mogli pojeździć na nartach, a przez cały rok spędzać czas na termalnych kąpieliskach.Mniej odkryte przez turystów z Polski są wschodnie i południowe rejony kraju. Nie oznacza to wcale, że są one mniej atrakcyjne.

Od wielu lat Słowacy bardzo wiele środków finansowych przeznaczają  na rozwój infrastruktury turystycznej. Pod tym względem już  dawno prześcignęli naszych rodzimych górali. Wiele udogodnień  wzorowanych jest na sprawdzonych w krajach alpejskich rozwiązaniach. Przykładem strategicznego myślenia jest np. wprowadzenie ski-passów obejmujących wiele ośrodków narciarskich, do których – co jest bardzo charakterystyczne – dojechać można gratisowymi ski-busami. Do samego serca wysokich Tatr kursuje kolej, zwana pieszczotliwie „elektriczką”. Jej bieg rozpoczyna się w Popradzie, a kończy niedaleko Szczyrbskiego Jeziora. Modernizuje się tutejsze koleje linowe, w tym m.in. najatrakcyjniejszą kolej na Łomnicę w Tatrach Wysokich (2634 m n.p.m.). Nowoczesne stacje narciarskie powstają nie tylko w okolicach Wysokich Tatr, lecz również w innych częściach kraju. Przykładem mogą być ośrodki na Malinno Brdo w pobliżu Rużomberka, Vratna, Wielka Racza, albo okolice Jasnej w Niskich Tatrach.

Narciarze po intensywnie spędzonym czasie na stoku mogą udać się do licznych kąpielisk termalnych. Najpopularniejsze baseny znajdują się w Beszeniowej, Orawicach i we Vrbowie we wschodniej części kraju. Warto również odwiedzić mniej znane w Polsce, za to cenione wśród zachodnich turystów uzdrowiska położone bardziej na południe – Turczańskie Teplice oraz Pieszczany (Piestany).

Niedaleko granicy z Polską znajdują się najpiękniejsze słowackie parki narodowe. Mowa tu o Słowackim Raju i – oczywiście –  Tatrach. Na terytorium Słowacji przypada prawie 3 ich powierzchni, w tym Gerlach, przewyższający polskie Rysy o prawie 200 m. Walorów Tatr polskim turystom przybliżać nie trzeba. Nadmieńmy jedynie, iż plusem ich południowej części jest znacznie mniejsze zatłoczenie szlaków. Minusem jest fakt, iż szlaki górskie w słowackich Tatrach są zamykane na okres zimowy.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje