Slowacja - Atrakcje

slider-left-handle.png
  • 367_iconslider.jpg
  • 9275_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Słowacja to – jak pisał Andrzej Stasiuk – „kwintesencja Europy i Środka”. Mimo pozornej narodowej jednorodności od wieków ścierały się na jej terytorium różne kultury, języki i wyznania. Ślady tej różnorodności odnaleźć można w tutejszej architekturze, religii, a nawet – w sztuce kulinarnej. Ojczyznę Słowaków przez wieki zamieszkiwali oprócz nich także Węgrzy, Niemcy, Rusini, Polacy i Romowie.

Do najatrakcyjniejszych i najczęściej uczęszczanych rejonów kraju z pewnością zaliczają się przylegające do Tatr od południa – Liptów, Spisz i Orawa. To tu znajdziemy najbardziej spektakularne widoki tatrzańskich szczytów, w zimie będziemy mogli pojeździć na nartach, a przez cały rok spędzać czas na termalnych kąpieliskach.Mniej odkryte przez turystów z Polski są wschodnie i południowe rejony kraju. Nie oznacza to wcale, że są one mniej atrakcyjne.

Od wielu lat Słowacy bardzo wiele środków finansowych przeznaczają  na rozwój infrastruktury turystycznej. Pod tym względem już  dawno prześcignęli naszych rodzimych górali. Wiele udogodnień  wzorowanych jest na sprawdzonych w krajach alpejskich rozwiązaniach. Przykładem strategicznego myślenia jest np. wprowadzenie ski-passów obejmujących wiele ośrodków narciarskich, do których – co jest bardzo charakterystyczne – dojechać można gratisowymi ski-busami. Do samego serca wysokich Tatr kursuje kolej, zwana pieszczotliwie „elektriczką”. Jej bieg rozpoczyna się w Popradzie, a kończy niedaleko Szczyrbskiego Jeziora. Modernizuje się tutejsze koleje linowe, w tym m.in. najatrakcyjniejszą kolej na Łomnicę w Tatrach Wysokich (2634 m n.p.m.). Nowoczesne stacje narciarskie powstają nie tylko w okolicach Wysokich Tatr, lecz również w innych częściach kraju. Przykładem mogą być ośrodki na Malinno Brdo w pobliżu Rużomberka, Vratna, Wielka Racza, albo okolice Jasnej w Niskich Tatrach.

Narciarze po intensywnie spędzonym czasie na stoku mogą udać się do licznych kąpielisk termalnych. Najpopularniejsze baseny znajdują się w Beszeniowej, Orawicach i we Vrbowie we wschodniej części kraju. Warto również odwiedzić mniej znane w Polsce, za to cenione wśród zachodnich turystów uzdrowiska położone bardziej na południe – Turczańskie Teplice oraz Pieszczany (Piestany).

Niedaleko granicy z Polską znajdują się najpiękniejsze słowackie parki narodowe. Mowa tu o Słowackim Raju i – oczywiście –  Tatrach. Na terytorium Słowacji przypada prawie 3 ich powierzchni, w tym Gerlach, przewyższający polskie Rysy o prawie 200 m. Walorów Tatr polskim turystom przybliżać nie trzeba. Nadmieńmy jedynie, iż plusem ich południowej części jest znacznie mniejsze zatłoczenie szlaków. Minusem jest fakt, iż szlaki górskie w słowackich Tatrach są zamykane na okres zimowy.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

520_guide_randomarticle.jpg Przereklamowane atrakcje

Jedziemy na wakacje z nadzieją, że zachwycą nas skarby...

280_guide_randomarticle.jpg Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

404_guide_randomarticle.jpg Niezbędnik wczasowicza

Swój urlop planowaliśmy już od dawna, wybraliśmy...

8453_guide_randomarticle.jpg Czarnogórska dawka adrenaliny

Nuda w Czarnogórze nikomu nie grozi – i to nie tylko z...

535_guide_randomarticle.jpg 10 najpiękniejszych miejsc na...

Świat jest pełen przepięknych miejsc, z których istnienia...

164_guide_randomarticle.jpg Typowe gafy turysty

Jak uniknąć faux-pas wobec współtowarzyszy podróży lub...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.