Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Stany-zjednoczone   /  Stany-zjednoczone – Kultura i religia

Stany-zjednoczone – Kultura i religia

Stany Zjednoczone stanowią prawdziwą mozaikę etniczną, religijną i kulturalną. Oprócz Amerykanów i rdzennych mieszkańców – Indian, mieszkają tu liczne mniejszości – największa z nich mówi językiem hiszpańskim (najczęściej to imigranci z Meksyku i Ameryki  Łacińskiej), są także Włosi, Irlandczycy, Portorykańczycy i – oczywiście – Polacy. Warto wiedzieć, że Chicago jest drugim co do wielkości (po Warszawie) „polskim” miastem świata (mieszka tu ok. milion mieszkańców polskiego pochodzenia)! Prężnie rozwijają się w Stanach Zjednoczonych społeczności azjatyckie – głównie Chińczyków, Koreańczyków oraz Japończyków. Większość amerykańskich miast posiada chińskie dzielnice – nazywane najczęściej Chinatown (jedna z nich uwieczniona została w słynnym thrillerze Romana Polańskiego).

Kultura amerykańska jest szalenie prężna i ekspansywna. Nade wszystko należy wskazać jej uniwersalny, ponadnarodowy charakter. Amerykę w jej obecnym kształcie zbudowali emigranci – wielu amerykańskich twórców miało imigranckie korzenie (doskonałym przykładem jest „guru” sztuki awangardowej Andy Warhol, którego rodzina przybyła z nieodległej od naszej granicy słowackiej miejscowości Medzilaborce).

Myli się ten, kto traktuje Amerykę wyłącznie jako producenta kultury masowej. Ameryka wydała wielu znakomitych twórców literatury, muzyki i sztuki. Była ojczyzną takich wielkich postaci jak Emily Dickinson, Ernest Hemingway, czy Leonard Bernstein. Jest miejscem rozkwitu sztuki – od początków XX w. rozwijały się zwłaszcza różnego rodzaju ruchy awangardowe. W życiu kulturalnym olbrzymią rolę odgrywają teatry (najsłynniejsze położone są przy nowojorskim Broadway’u). Mało które miasta na świecie dbają o kulturę w większym stopniu niż Nowy Jork (co znajduje odzwierciedlenie m.in. w ilości wystaw malarskich, muzeów i galerii sztuki). Nie można również nie wspomnieć o amerykańskiej kinematografii. Kalifornia już w latach 30-tych XX w. stała się kolebką współczesnego kina – to tutaj rozwinął się przemysł filmowy, który – notabene – stał się jednym z ważniejszych nośników amerykańskiej kultury za granicą.

W kwestii religii Ameryka daleka jest od jednorodności. Wśród osób wierzących zdecydowanie dominuje chrześcijaństwo. Najczęściej spotykanym wyznaniem są różne odłamy protestantyzmu (ponad 50% ogółu mieszkańców); katolicyzm wyznaje ok. 25 % obywateli, jedynie ok. 5% – to wyznawcy islamu. Od wielu lat mówi się o wyraźnym podziale kraju na część liberalną (oba wybrzeża) oraz konserwatywną (stany centralne, zwłaszcza południowo-wschodnie), co przekłada się m.in. na preferencje polityczne.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje