Stany zjednoczone - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 311_iconslider.jpg
  • 312_iconslider.jpg
  • 8966_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Stany Zjednoczone stanowią prawdziwą mozaikę etniczną, religijną i kulturalną. Oprócz Amerykanów i rdzennych mieszkańców – Indian, mieszkają tu liczne mniejszości – największa z nich mówi językiem hiszpańskim (najczęściej to imigranci z Meksyku i Ameryki  Łacińskiej), są także Włosi, Irlandczycy, Portorykańczycy i – oczywiście – Polacy. Warto wiedzieć, że Chicago jest drugim co do wielkości (po Warszawie) „polskim” miastem świata (mieszka tu ok. milion mieszkańców polskiego pochodzenia)! Prężnie rozwijają się w Stanach Zjednoczonych społeczności azjatyckie – głównie Chińczyków, Koreańczyków oraz Japończyków. Większość amerykańskich miast posiada chińskie dzielnice – nazywane najczęściej Chinatown (jedna z nich uwieczniona została w słynnym thrillerze Romana Polańskiego).

Kultura amerykańska jest szalenie prężna i ekspansywna. Nade wszystko należy wskazać jej uniwersalny, ponadnarodowy charakter. Amerykę w jej obecnym kształcie zbudowali emigranci – wielu amerykańskich twórców miało imigranckie korzenie (doskonałym przykładem jest „guru” sztuki awangardowej Andy Warhol, którego rodzina przybyła z nieodległej od naszej granicy słowackiej miejscowości Medzilaborce).

Myli się ten, kto traktuje Amerykę wyłącznie jako producenta kultury masowej. Ameryka wydała wielu znakomitych twórców literatury, muzyki i sztuki. Była ojczyzną takich wielkich postaci jak Emily Dickinson, Ernest Hemingway, czy Leonard Bernstein. Jest miejscem rozkwitu sztuki – od początków XX w. rozwijały się zwłaszcza różnego rodzaju ruchy awangardowe. W życiu kulturalnym olbrzymią rolę odgrywają teatry (najsłynniejsze położone są przy nowojorskim Broadway’u). Mało które miasta na świecie dbają o kulturę w większym stopniu niż Nowy Jork (co znajduje odzwierciedlenie m.in. w ilości wystaw malarskich, muzeów i galerii sztuki). Nie można również nie wspomnieć o amerykańskiej kinematografii. Kalifornia już w latach 30-tych XX w. stała się kolebką współczesnego kina – to tutaj rozwinął się przemysł filmowy, który – notabene – stał się jednym z ważniejszych nośników amerykańskiej kultury za granicą.

W kwestii religii Ameryka daleka jest od jednorodności. Wśród osób wierzących zdecydowanie dominuje chrześcijaństwo. Najczęściej spotykanym wyznaniem są różne odłamy protestantyzmu (ponad 50% ogółu mieszkańców); katolicyzm wyznaje ok. 25 % obywateli, jedynie ok. 5% - to wyznawcy islamu. Od wielu lat mówi się o wyraźnym podziale kraju na część liberalną (oba wybrzeża) oraz konserwatywną (stany centralne, zwłaszcza południowo-wschodnie), co przekłada się m.in. na preferencje polityczne.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9303_guide_randomarticle.jpg Niezapomniane oferty sylwestrowe

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze dużo czasu, to warto...

138_guide_randomarticle.jpg Morze muzyki

Przez większą część roku nad brzegami Morza Śródziemnego...

280_guide_randomarticle.jpg Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

187_guide_randomarticle.jpg Stąpając po tureckiej krainie...

Turcja dla wielu to wciąż tylko piękna pogoda, rozległe...

520_guide_randomarticle.jpg Przereklamowane atrakcje

Jedziemy na wakacje z nadzieją, że zachwycą nas skarby...

535_guide_randomarticle.jpg 10 najpiękniejszych miejsc na...

Świat jest pełen przepięknych miejsc, z których istnienia...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.