Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Szkocja   /  Szkocja – Kultura i religia

Szkocja – Kultura i religia

Szkoci to naród przyjazny, otwarty na turystów, a także lubiący się bawić. Mieszkańcy tego kraju uznają trzy główne wartości: oszczędność, skromność i gospodarność. Takie życiowe priorytety mówią same za siebie, więc możemy być pewni, że nie spotkamy w tym kraju żadnej osoby wyniosłej, niemiłej czy takiej, która nie będzie chciała nam doradzić czy pomóc.

Językiem urzędowym jest szkocki. Każdy turysta przyzwyczajony do czystej angielszczyzny początkowo może mieć trudności ze zrozumieniem niektórych słów, ale nie jest to powód do obaw, gdyż z czasem na pewno się przyzwyczaimy do szkockiego akcentu. Trudność w języku szkockim polega na tym, iż w zależności od regionu zmieniają się dialekty ludności. Turyści podróżujący po całej Szkocji mogą czasami poczuć pewien dyskomfort w zrozumieniu pojedynczych słów, ale nie jest to bariera językowa nie do przekroczenia.

W języku szkockim można wyróżnić 4 dialekty:

Lallans – jest to odmiana języka szkockiego utworzona w regionie Central Lowlands, owa mowa używana jest najczęściej w literaturze,

Dorycki (Doric) – używany w narzeczu Aberdeen i północnowschodniej Szkocji,

Gwara Orkadów i Szetlandów,

Ulsterski – mowa utworzona przez potomków szkockich osadników w Irlandii Północnej.

Szkocka kultura wyróżnia się pod wieloma względami, można tu wymienić tradycyjny ubiór szkocki czyli kilt. Charakterystyczna szkocka moda polega na noszeniu spódniczki z tartanu (materiału w kratę). Kolor materiału i rodzaj kraty jest indywidualny dla każdego klanu. W dawnych czasach kilt nosili tylko mężczyźni, dziś noszą go także kobiety. Jedyną rzeczą jaka wyróżnia mężczyzn jest sporran na kilcie. Sporran jest "torebką" zawieszoną na pasku i noszoną z przodu kiltu.

Kolejna dziedzina kultury, w której Szkoci mogą poszczycić się niepowtarzalnością jest muzyka folkowa. Tradycyjna muzyka ludowa komponowana jest wyłącznie na dudach. Mimo tego, że ten instrument nie pochodzi ze Szkocji to i tak przyjęło się na świecie, że jest charakterystyczny tylko dla tego państwa.

Ukochanymi sportami Szkotów są: rugby, curling, shinty – hokej na trawie, jeździectwo, piłka nożna.


Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje