Szwajcaria - Szlakiem nauki i techniki

slider-left-handle.png
  • 342_iconslider.jpg
  • 9183_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Szwajcaria kojarzy się najczęściej z bankami, drogimi zegarkami, czekoladą i alpejskimi szczytami - Szwajcaria to przede wszystkim zachwycające, górskie panoramy. Oprócz majestatycznej przyrody, cudownych krajobrazów i zabytkowych miast ten kraj ma do zaoferowania wiele innych atrakcji. Zwiedzić można np. miejsca i muzea związane z nauką i techniką.

Szwajcaria jest jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie krajów świata. Bez nowoczesnych technologii, kolei, doskonałych dróg i naukowych ośrodków badawczych, byłaby dziś jedynie mało znaczącą, acz sielską krainą zielonych pastwisk i mlecznej czekolady. Choć trzeba wiedzieć, że i do jej produkcji szwajcarskie koncerny wykorzystują najnowsze osiągnięcia myśli technicznej...

Punktualność jest przez Szwajcarów uważana za jedną z najważniejszych cnót, więc praktycznie w każdym szwajcarskim miasteczku znajduje się wieża z dobrze nastawionym zegarem. Kraj słynie też z produkcji drogich zegarków. Nie mogłoby zatem zabraknąć w Szwajcarii muzeum zegarów! Taki obiekt – Muzeum Beyera – znajduje się w samym centrum Zurychu przy ekskluzywnej Bahnhoffstrasse. Prezentowana jest tam unikatowa kolekcja czasomierzy (bo nie każdy eksponat można nazwać „zegarem”) pochodzących ze wszystkich niemal epok historycznych – są nawet przyrządy datowane na wiele wieków przed naszą erą. Można tu podziwiać również najprecyzyjniejsze urządzenia współczesne.

Można także zwiedzić... całą Szwajcarię! To nie żart – mowa o tzw. Swissarenie – jest to ogromne (200 m2, 12x15 m) zdjęcie lotnicze całego terytorium kraju, po którym każdy może odbyć – wcale nie wirtualny – spacer.

Niedaleko Zurychu w niewielkim mieście Winterthur znajduje się Technorama – Szwajcarskie Centrum Nauki. Na centrum składa się prawie 500 interaktywnych wystaw. Ekspozycje pozwalają poznać fascynujący świat nauki i najnowszych technologii.

Dla zwiedzających organizowane są różnego rodzaju naukowe demonstracje i eksperymenty. Do wielkich atrakcji Technoramy należą np. pokazy laserów (codziennie każdy trwa ok. 15 minut), czy największa na świecie kula plazmowa (można w niej oglądać wyładowania elektryczne). Ponadto, każdy może samodzielnie wziąć udział w doświadczeniach.

Wystawy podzielone są według poszczególnych dziedzin – wyodrębnione są sekcje związane z np. magnetyzmem, elektrycznością czy matematyką. W oddzielnej sekcji zgromadzono eksponaty, które służą wykazaniu... błędów percepcji (słowem – naukowcy udowadniają nam, jak bardzo mylą nas nasze zmysły). To rewelacyjne miejsce dla tych, których interesuje świat i prawa nim rządzące. Wizytę w centrum można szczególnie polecić młodzieży.

Inną atrakcją na „naukowym” szlaku po Szwajcarii jest CERN. Jest to międzynarodowe centrum naukowo-badawcze, powstałe nieopodal Genewy (w zasadzie na granicy szwajcarsko-francuskiej). Został tu wybudowany najpotężniejszy na świecie akcelerator – czyli znajdujące się pod ziemią urządzenie do przyspieszania cząstek elementarnych. Jego średnica wynosi ponad 20 km. Z ulic – rzecz jasna – zobaczyć go nie można, gdyż znajduje się pod ziemią. Dzięki niemu fizycy ze wszystkich kontynentów chcą poznać najskrytsze tajemnice Wszechświata (np. – jak wyglądał tuż po tzw. wielkim wybuchu).

Część instytutu otwarta jest dla turystów, którzy mogą zwiedzić liczne wystawy, zapoznać się z zasadami i celami działania akceleratora. Warto poświęcić dzień na zwiedzanie CERN-u – najlepiej w zorganizowanej grupie i w towarzystwie fachowego przewodnika. Jest to z pewnością jedna z ciekawszych, nieco mniej znanych atrakcji turystycznych.

Będąc w zachodniej Szwajcarii, warto zaglądnąć do słynnej – i jedynej czynnej na całym terytorium kraju – kopalni soli w Bex (w kantonie Vaud), której początki sięgają XV w. Choć nie jest tak atrakcyjna jak chociażby rodzima Wieliczka, zjazd specjalnym pociągiem w podziemia z pewnością dostarczy nam wielu wrażeń. W programie zwiedzania jest ponadgodzinny spacer podziemnymi korytarzami i prezentacja multimedialnych wystaw ukazujących historię kopalni.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9303_guide_randomarticle.jpg Niezapomniane oferty sylwestrowe

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze dużo czasu, to warto...

107_guide_randomarticle.jpg Przysmaki kuchni...

Prawie każdy słyszał o gazpacho czy frittacie. Ale co się...

444_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy...

„W przypadku imprezy Last minute Klient nie może stawiać...

9601_guide_randomarticle.jpg Sylwester za granicą

To ostatni moment na podjęcie decyzji o tym, czy kolejny...

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

518_guide_randomarticle.jpg Wakacje dla singla

Lato to czas podróży i mimo że najczęściej podróżujemy ze...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.