Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Szwecja   /  Szwecja – Kultura i religia

Szwecja – Kultura i religia

Szwedzi są narodem charakteryzującym się wysoką  kulturą oraz głęboko zakorzenionym poszanowaniem tradycji, a także historii swojego kraju. Mają także zwyczaj patrzeć głęboko w oczy swemu rozmówcy co jest przejawem szacunku do niego. Szwedzi są mili i otwarci, nie powinno nas zatem dziwić, że któryś z nich podejdzie do nas i zacznie z nami rozmawiać mimo, że jest nam zupełnie obcy. Uważa się, że Szwedzi są powściągliwi, podczas gdy rzeczywistość jest inna i Szwedzi potrafią zaczynać rozmowę rzucając nieformalne „hej”. Cechuje ich jednak chłodne spojrzenie na świat, są obiektywni i racjonalni. Służą pomocą – , zwłaszcza zagubionym turystom, co ważne – sami ją proponują.  

Jadąc do Szwecji warto pamiętać, że nawet znajomość języka szwedzkiego może nie pomóc w zrozumieniu Szweda, wynika to z różnorodnych dialektów. Jeśli natomiast umiemy mówić po angielsku nie będziemy musieli się martwić, że nie dogadamy się ze Szwedem, ponieważ język angielski jest w Szwecji bardzo popularny, podobnie zresztą jak francuski i hiszpański.

Jeśli chodzi o szwedzką kuchnię to w dużej mierze opiera się ona na potrawach rybnych i faunie morskiej. Polscy turyści powinni spróbować köttbullar, czyli szwedzkich klopsików.
Warto spróbować także szwedzkiego chleba, który jest słodki, masło natomiast słone.
Szwedzi uwielbiają mrożonki i owoce morza, a w drugą środę sierpnia jada się raki – uchodzi to za rytuał. Oczywiście niezwykle popularne są łososie, pstrągi, pasty rybne i kawior.
Szwedzi uwielbiają wręcz spożywać jedzenie na świeżym powietrzu. Rano piją kawę i jedzą słodką, cynamonową bułeczkę – tzw. kannelbulle. Wyśmienite są także smażone ziemniaki z jajkiem sadzonym, szynką i bekonem.

W Szwecji dominuje protestantyzm (ok. 400tys.) , sporo jest także baptystów, zielonoświątkowców i adwentystów. Nie brakuje też muzułmanów (250 tys. wyznawców)  i katolików (jest ich ok. 150 tys.). Wg badań socjologicznych aż 64% Szwedów uznaje się za ateistów, a sama Szwecja uznawana jest za jedno z największych społeczeństw ateistycznych na świecie.

Ciekawostką może być fakt, że Szwedzi czytają ogromną ilość gazet i prawie każde miasto posiada swoją gazetę. Skoro już o mediach mowa – to nie zapominajmy, że Szwecja to kraj słynnej Grety Garbo i Ingrid Bergman, nazwiska te stanowią prawdziwy symbol Szwecji.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje