Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Tajlandia   /  Tajlandia – Kultura i religia

Tajlandia – Kultura i religia

Tajlandia ma fascynującą kulturę, z którą warto się zapoznać jeszcze przed wylotem na wczasy. Około 75 % społeczeństwa stanowią Tajowie, a dwoma najbardziej znaczącymi mniejszościami są Chińczycy i muzułmańscy Malajowie. Około 2 % ludności stanowią plemiona górskie, które zachowują tradycyjny styl życia, a więc język, zwyczaje, wierzenia i stroje. Ponad 94% mieszkańców Tajlandii to wyznawcy buddyzmu. Ok. 5 % Tajów to muzułmanie, a niecały 1 % stanowią chrześcijanie. Oficjalny język to tajski, należący do rodziny języków dajskich. Jest to język tonalny, czyli ten sam wyraz, ale wypowiadany z inną intonacją, przyjmuje inne znaczenie. Zapisuje się go alfabetem sylabicznym, który składa się z 44 liter. W transkrypcji nie rozróżnia się małych i wielkich liter, a między wyrazami nie robi się przerw, gdyż służą one do oddzielania zdań. Turyści nie powinni jednak mieć problemów z porozumieniem się, gdyż większość Tajów zna angielski.

Spędzając wakacje w Tajlandii trzeba pamiętać, że mieszkańcy z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej. Nie wolno więc lekceważyć majestatu króla. A tak właśnie może być odebrane np. zniszczenie banknotu z jego wizerunkiem. Należy też unikać dotykania głowy Taja, która uważana jest za najświętszą część ciała. Uwaga ta dotyczy również dzieci. Podobnie nie powinno się wspinać lub wieszać na posągach Buddy, gdyż każdy z nich uznawany jest za święty. Odwiedzając miejsca kultu należy pamiętać o odpowiednim stroju: odkryte ramiona, krótkie spodnie czy buty nie zakrywające stopy nie wchodzą w grę. Mieszkańcy Tajlandii rzadko witają się uściskiem dłoni. Na powitanie zwykle stosują wai, czyli ukłon z rękami złożonymi jak do modlitwy i łokciami przy ciele.

Są różne rodzaje wai, a użycie konkretnego ukłonu zależy od relacji między osobami i ich statusów. Tajowie potrafią natychmiast ocenić, który wai będzie najwłaściwszy w danej chwili. Na wai trzeba koniecznie odpowiedzieć tym samym, ale będąc cudzoziemcem, lepiej go nie inicjować, aby uniknąć gafy. Warto wiedzieć, że Tajowie są bardzo uprzejmi i spokojni, nie lubią gdy ktoś w ich towarzystwie podnosi głos lub denerwuje się. Krzyk uznawany jest za oznakę słabości i nie warto go stosować, gdyż częściej pogarsza sytuację konfliktową niż prowadzi do jej rozwiązania.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje