Tajlandia - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 317_iconslider.jpg
  • 9010_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Tajlandia ma fascynującą kulturę, z którą warto się zapoznać jeszcze przed wylotem na wczasy. Około 75 % społeczeństwa stanowią Tajowie, a dwoma najbardziej znaczącymi mniejszościami są Chińczycy i muzułmańscy Malajowie. Około 2 % ludności stanowią plemiona górskie, które zachowują tradycyjny styl życia, a więc język, zwyczaje, wierzenia i stroje. Ponad 94% mieszkańców Tajlandii to wyznawcy buddyzmu. Ok. 5 % Tajów to muzułmanie, a niecały 1 % stanowią chrześcijanie. Oficjalny język to tajski, należący do rodziny języków dajskich. Jest to język tonalny, czyli ten sam wyraz, ale wypowiadany z inną intonacją, przyjmuje inne znaczenie. Zapisuje się go alfabetem sylabicznym, który składa się z 44 liter. W transkrypcji nie rozróżnia się małych i wielkich liter, a między wyrazami nie robi się przerw, gdyż służą one do oddzielania zdań. Turyści nie powinni jednak mieć problemów z porozumieniem się, gdyż większość Tajów zna angielski.

Spędzając wakacje w Tajlandii trzeba pamiętać, że mieszkańcy z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej. Nie wolno więc lekceważyć majestatu króla. A tak właśnie może być odebrane np. zniszczenie banknotu z jego wizerunkiem. Należy też unikać dotykania głowy Taja, która uważana jest za najświętszą część ciała. Uwaga ta dotyczy również dzieci. Podobnie nie powinno się wspinać lub wieszać na posągach Buddy, gdyż każdy z nich uznawany jest za święty. Odwiedzając miejsca kultu należy pamiętać o odpowiednim stroju: odkryte ramiona, krótkie spodnie czy buty nie zakrywające stopy nie wchodzą w grę. Mieszkańcy Tajlandii rzadko witają się uściskiem dłoni. Na powitanie zwykle stosują wai, czyli ukłon z rękami złożonymi jak do modlitwy i łokciami przy ciele.

Są różne rodzaje wai, a użycie konkretnego ukłonu zależy od relacji między osobami i ich statusów. Tajowie potrafią natychmiast ocenić, który wai będzie najwłaściwszy w danej chwili. Na wai trzeba koniecznie odpowiedzieć tym samym, ale będąc cudzoziemcem, lepiej go nie inicjować, aby uniknąć gafy. Warto wiedzieć, że Tajowie są bardzo uprzejmi i spokojni, nie lubią gdy ktoś w ich towarzystwie podnosi głos lub denerwuje się. Krzyk uznawany jest za oznakę słabości i nie warto go stosować, gdyż częściej pogarsza sytuację konfliktową niż prowadzi do jej rozwiązania.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

498_guide_randomarticle.jpg Afrykańska przygoda

Polacy zakochali się w Egipcie i Tunezji, ale czy będąc w...

520_guide_randomarticle.jpg Przereklamowane atrakcje

Jedziemy na wakacje z nadzieją, że zachwycą nas skarby...

471_guide_randomarticle.jpg Dokąd na ciepłe wakacje zimą?

Nikt nie wątpi w to, że Polska posiada swoje uroki i...

9601_guide_randomarticle.jpg Sylwester za granicą

To ostatni moment na podjęcie decyzji o tym, czy kolejny...

506_guide_randomarticle.jpg Wakacje za 1000zł

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o zagranicznych...

164_guide_randomarticle.jpg Typowe gafy turysty

Jak uniknąć faux-pas wobec współtowarzyszy podróży lub...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.