Tajlandia - Zabytki

slider-left-handle.png
  • 320_iconslider.jpg
  • 9016_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Tajlandia to spory i zróżnicowany kraj o interesującej historii, dlatego podróżnik znajdzie w nim wiele ciekawych miejsc i zabytków. Do najbardziej znanych atrakcji turystycznych Tajlandii należą te wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. A są to: dawne miasto Sukhotai i związane z nim zespoły zabytkowe, dawne miasto Ayutthaya, rezerwat dzikiej przyrody Thung Yai-Huai Kha Kheng, stanowisko archeologiczne Ban Chiang oraz kompleks leśny Dong Phayayen-Khao Yai.

Sukhotai było pierwszą stolicą królestwa Siam. Miasto znajduje się ok. 400 km od Bangkoku, a obecnie dzieli się na starą i nową część. W Starym Sukhotai znajduje się ok. 40 zabytkowych świątyń. Miasto powstało w XIII w. n. e. Najbardziej znanym władcą Sukotai był król Ramkamheng, który zapoczątkował tworzenie się odrębności narodowej Tajów, a także wprowadził obowiązujący do dziś alfabet. Miasto, a właściwie składający się na nie kompleks świątynny, był równocześnie centrum duchowym, królewską świątynią i symbolem władzy. Obecnie na terenie starego miasta znajduje się park historyczny.

Ayutthaya to kolejna dawna stolica Królestwa Syjamu. Leży ok. 100 km. od Bangkoku i kursują tam zarówno regularne autobusy, jak i pociągi. Mówiono o niej, że była najznamienitszym miastem tej części świata, jednak w 1767 została doszczętnie zniszczona przez wojska birmańskie i nigdy już nie odzyskała swojej świetności. W Ayutthaya można podziwiać pozostałości pałacu królewskiego i kilku świątyń. Według legendy, jedna z nich powstała w miejscu, w którym wyglądający przez okno pałacu król zobaczył zmaterializowane prochy Buddy.

Thung Yai-Huai Kha Kheng to dwa połączone ze sobą rezerwaty przyrody leżące wzdłuż granicy z Birmą. Razem zajmują one powierzchnię ponad 600 tysięcy hektarów. Na terenie rezerwatów żyją stada bawołów i dzikiego bydła. Tereny te są także typowym siedliskiem niedźwiedzi malajskich.

Ban Chiang jest stanowiskiem archeologicznym powstałym w 1966 roku. Przyciągnęło ono uwagę szerszej publiczności, dzięki znalezionej tam zdobionej czerwienią ceramice. Okoliczni mieszkańcy przez lata odkrywali i przechowywali antyczne naczynia, nieświadomi ich wagi historycznej. Zostały one przypadkowo zauważone przez studenta odwiedzającego wioskę. To przyciągnęło do Ban Chiang naukowców, którzy zaczęli systematyczne badania i w ich czasie odkryli wiele cennych eksponatów, które są najwcześniejszymi dowodami na istnienie gospodarki rolnej i produkcji metalu.

Z kolei Dong Phayayen-Khao Yai to kompleks leśny rozciągający się na górzystym obszarze na przestrzeni ok. 230 km. Przecinają go widowiskowe przełęcze i liczne piękne wodospady. Na jego terenie żyje ponad 8000 różnych gatunków zwierząt, a czterem z nich grozi wyginięcie.


Przewodnik   Miasta i regiony
 

Tajlandia Oferty

RUDX-714620-0.jpg
Tajlandia / Wybrzeże Andamańskie
22-10-2019 / 6 dni
od: 951 zł
 
EXIM-26972-0.jpg
Tajlandia / Phuket
20-05-2020 / 8 dni
od: 3255 zł
 
EXIM-26975-0.jpg
Tajlandia / Phuket
11-05-2020 / 8 dni
od: 3396 zł
 
BVBX-11109-0.jpg
Tajlandia / Phuket
18-05-2020 / 7 dni
od: 3427 zł
 
ECCO-BKKP241-0.jpg
Tajlandia / Pattaya
17-03-2020 / 7 dni
od: 3480 zł
 

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

280_guide_randomarticle.jpg Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

9600_guide_randomarticle.jpg Tymi uliczkami chodzili pierwsi...

Syria kojarzy się przeciętnemu człowiekowi z niespokojnym...

495_guide_randomarticle.jpg Gdzie w podróż poślubną?

Nadszedł ten długo oczekiwany wielki dzień – ceremonia...

9475_guide_randomarticle.jpg Gdzie na zagraniczne wakacje z...

Wakacje z maluchem to świetna okazja żeby spędzić ze sobą...

404_guide_randomarticle.jpg Niezbędnik wczasowicza

Swój urlop planowaliśmy już od dawna, wybraliśmy...

9303_guide_randomarticle.jpg Niezapomniane oferty sylwestrowe

Choć do Sylwestra pozostało jeszcze dużo czasu, to warto...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours 7Islands Wezyr Holidays Wygoda Travel Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Easy Travel Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.