Tajlandia - Zabytki

slider-left-handle.png
  • 320_iconslider.jpg
  • 9016_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Tajlandia to spory i zróżnicowany kraj o interesującej historii, dlatego podróżnik znajdzie w nim wiele ciekawych miejsc i zabytków. Do najbardziej znanych atrakcji turystycznych Tajlandii należą te wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. A są to: dawne miasto Sukhotai i związane z nim zespoły zabytkowe, dawne miasto Ayutthaya, rezerwat dzikiej przyrody Thung Yai-Huai Kha Kheng, stanowisko archeologiczne Ban Chiang oraz kompleks leśny Dong Phayayen-Khao Yai.

Sukhotai było pierwszą stolicą królestwa Siam. Miasto znajduje się ok. 400 km od Bangkoku, a obecnie dzieli się na starą i nową część. W Starym Sukhotai znajduje się ok. 40 zabytkowych świątyń. Miasto powstało w XIII w. n. e. Najbardziej znanym władcą Sukotai był król Ramkamheng, który zapoczątkował tworzenie się odrębności narodowej Tajów, a także wprowadził obowiązujący do dziś alfabet. Miasto, a właściwie składający się na nie kompleks świątynny, był równocześnie centrum duchowym, królewską świątynią i symbolem władzy. Obecnie na terenie starego miasta znajduje się park historyczny.

Ayutthaya to kolejna dawna stolica Królestwa Syjamu. Leży ok. 100 km. od Bangkoku i kursują tam zarówno regularne autobusy, jak i pociągi. Mówiono o niej, że była najznamienitszym miastem tej części świata, jednak w 1767 została doszczętnie zniszczona przez wojska birmańskie i nigdy już nie odzyskała swojej świetności. W Ayutthaya można podziwiać pozostałości pałacu królewskiego i kilku świątyń. Według legendy, jedna z nich powstała w miejscu, w którym wyglądający przez okno pałacu król zobaczył zmaterializowane prochy Buddy.

Thung Yai-Huai Kha Kheng to dwa połączone ze sobą rezerwaty przyrody leżące wzdłuż granicy z Birmą. Razem zajmują one powierzchnię ponad 600 tysięcy hektarów. Na terenie rezerwatów żyją stada bawołów i dzikiego bydła. Tereny te są także typowym siedliskiem niedźwiedzi malajskich.

Ban Chiang jest stanowiskiem archeologicznym powstałym w 1966 roku. Przyciągnęło ono uwagę szerszej publiczności, dzięki znalezionej tam zdobionej czerwienią ceramice. Okoliczni mieszkańcy przez lata odkrywali i przechowywali antyczne naczynia, nieświadomi ich wagi historycznej. Zostały one przypadkowo zauważone przez studenta odwiedzającego wioskę. To przyciągnęło do Ban Chiang naukowców, którzy zaczęli systematyczne badania i w ich czasie odkryli wiele cennych eksponatów, które są najwcześniejszymi dowodami na istnienie gospodarki rolnej i produkcji metalu.

Z kolei Dong Phayayen-Khao Yai to kompleks leśny rozciągający się na górzystym obszarze na przestrzeni ok. 230 km. Przecinają go widowiskowe przełęcze i liczne piękne wodospady. Na jego terenie żyje ponad 8000 różnych gatunków zwierząt, a czterem z nich grozi wyginięcie.


Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

455_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla lubiących...

Wakacje to nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży czy...

9559_guide_randomarticle.JPG Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć...

530_guide_randomarticle.jpg Cypr Północny, nowy raj dla...

Cypr  Północny  to  kraj  dziewiczy...

9597_guide_randomarticle.JPG Ruszyło stacjonarne biuro...

Wycieczka.pl rozszerzyła swoją działalność i od dzisiaj...

9607_guide_randomarticle.jpg Idealna Tunezja, czyli który...

Tunezja to piękny północno-afrykański kraj, który oferuje...

9499_guide_randomarticle.jpg Zostań Wczasowiczem!

Serwis wycieczka.pl uruchomił nową funkcjonalność...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.