Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Watykan   /  Watykan – Kultura i religia
Bazylika św. Piotra; Plac św. Piotra; Watykan, widok na Bazylikę św. Piotra

Watykan – Kultura i religia

Watykan, Wzgórza Watykańskie to miejsce o bardzo bogatej historii. Siedzibą papieży są od XIV w. Następcy św. Piotra przenieśli się tu z Lateranu po powrocie z tzw. niewoli awiniońskiej, gdy okazało się, że ich dotychczasowa rezydencja leży w całkowitej ruinie.

Watykan historia

Za czasów rzymskich w miejscu bazyliki św. Piotra stał cyrk Nerona. Jest to – według tradycji (archeologiczne badania podjęto dopiero w połowie XX w.) – miejsce męczeńskiej śmierci św. Piotra. Od czasów pierwszych chrześcijan stało się celem pielgrzymek do jego grobu. Cesarz Konstantyn w III w. postanowił wznieść w tym miejscu świątynię. Wybudowana bazylika podczas niewoli awiniońskiej papieży – podobnie jak ich rezydencja na Lateranie – popadła jednak w ruinę. Postanowiono wznieść na jej miejscu nową – tak zaczęła powstawać dzisiejsza bazylika św. Piotra. Budowano ją przez ponad 120 lat, jest dziełem, do którego przyczynili się tacy mistrzowie jak Bramante, Rafael, Fontana, Maderno, Michał Anioł, czy Bernini. Budowa trwała podczas panowania 19 papieży. Po ukończeniu i konsekracji przez Urbana VIII w 1626 r. stała się największą chrześcijańską świątynią na świecie.
Obszar Watykanu stopniowo rozbudowywano. Długo przed ukończeniem bazyliki wybudowana została Kaplica Sykstyńska (XV w.). Powstawały papieskie pałace, utworzono przepiękne ogrody. Rozbudowa Watykanu trwała również w wieku XX. Do bardzo ciekawych realizacji architektonicznych zaliczyć można m.in. aulę Pawła VI, budynek ukończony w 1971 r., w którym odbywają się papieskie audiencje generalne.

Watykan mapa

Watykan, znany również jako Stolica Apostolska, to najmniejsze państwo na świecie zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Znajduje się w centrum Rzymu we Włoszech i jest siedzibą Kościoła katolickiego oraz papieża. Mapa Watykanu przedstawia główne zabytki i budynki tego państwa.

Wśród głównych punktów na mapie Watykanu możemy wyróżnić:

  • Bazylikę św. Piotra;
  • Plac św. Piotra;
  • Kaplicę Sykstyńską;
  • Muzea Watykańskie;
  • Pałac Apostolski.

Watykan powierzchnia

Watykan jest najmniejszym państwem na świecie pod względem powierzchni. Jego całkowita powierzchnia wynosi zaledwie około 44 hektary, co odpowiada 0,44 km². Jest to mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia dużego parku miejskiego. Państwo jest całkowicie otoczony przez miasto Rzym we Włoszech.

Watykan stolica

Watykan, znany oficjalnie jako Państwo Watykańskie, jest wyjątkowy, ponieważ jego stolica i jednocześnie jedyne miasto to sam Watykan. Nie ma wyodrębnionej stolicy w tradycyjnym sensie, gdyż całe państwo składa się z jednej enklawy, otoczonej przez miasto Rzym we Włoszech.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje