Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Watykan   /  Watykan – Zabytki

Watykan – Zabytki

Centralnym punktem Watykanu i najważniejszym spośród zabytków jest bez wątpienia bazylika św. Piotra. Budowa obecnej świątyni rozpoczęła się na początku XVI w. i trwała długo ponad 100 lat. Bazylika planowana pierwotnie (m.in. przez Michała Anioła) na planie krzyża greckiego, ostatecznie zbudowana została na planie krzyża łacińskiego. Jest budowlą łączącą przede wszystkim style renesansowy i barokowy, w wielu miejscach widać nawiązania do sztuki antycznej.

Jej fasadę, wykończoną w barokowym stylu, zdobi rząd dziewięciu balkonów, zaś wieńczą ją posągi apostołów i Chrystusa. Wejście do bazyliki poprzedza atrium z początku XVII w., wzniesione według projektu Maderna. Nawa główna o długości prawie 200 m i szerokości 27 m zakończona jest ołtarzem i wykonanym z brązu papieskim baldachimem – projektem Berniniego. Stoi on dokładnie nad grobem św. Piotra. Nad nim z kolei góruje imponująca kopuła, najbardziej rozpoznawalny z zewnątrz element bazyliki. Jej wysokość wynosi 130 m. Do naw bocznych przylega wiele kaplic. W jednej z nich, po prawej stronie od wejścia, znajduje się słynna „Pieta” Michała Anioła – wzruszająca, kierująca ku metafizycznej refleksji rzeźba ukazująca młodą Matkę Boską, trzymającą na rękach zmarłego Chrystusa.

Kolejnym bezcennym watykańskim zabytkiem jest Kaplica Sykstyńska. Jest starsza od bazyliki św. Piotra, zbudowana została w XV w. Jest miejscem, w którym tradycyjnie  odbywa się kardynalskie konklawe. Inicjatorem budowy był papież Sykstus IV, który zlecił prace projektowe architektowi Giovannino de Dolci. Rozmiary kaplicy przy wielkości bazyliki św. Piotra są skromne – jej długość wynosi 40 m, szerokość – prawie 14 m.

Zachwyca jednak bogactwem ściennych fresków, a także pokrytym malowidłami Michała Anioła sklepieniem. Na ścianie frontowej naszym oczom ukazuje się ostatnie dzieło tego genialnego twórcy – Sąd Ostateczny. Ciekawostką jest fakt, że niedługo po ukończeniu obraz został ocenzurowany. Z rozkazu papieża zamalowano intymne części ciała niektórych przedstawionych postaci („ubrane” są po dziś dzień!).

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje