Wielka brytania - Kultura i religia

slider-left-handle.png
  • 318_iconslider.jpg
  • 319_iconslider.jpg
  • 9014_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Będąc w Anglii należy pamiętać, że Brytyjczycy są niezwykle przywiązani do form grzecznościowych, uśmiechu i miłych słówek. Tego samego wymaga się od przybyszy z zagranicy. Z uwagi na wieloetniczność kraju lepiej też unikać słów określających mieszkańców jako Anglików. Aby nikt nie poczuł się urażony, bardziej wskazane jest używanie neutralnego British. Brytyjczycy nie są narodem, który lubi leniuchować. W porównaniu z Hiszpanami czy Portugalczykami, urzędowo wolnych od pracy dni jest w Wielkiej Brytanii niewiele. Oprócz Wielkanocy i Bożego Narodzenia istnieją, tzw. bank holidays, które przypadają w różnych dniach w zależności od danego roku. Poza tym obchodzi się Halloween i Dzień Św. Patryka.

Dla Szkotów najważniejszą zasadą w życiu codziennym jest uprzejmość. Lubią długie kolejki, pytanie po kilka razy dziennie "Jak się masz?" i wysoką kulturę osobistą. Szkoci są dumni z tego, że odwiedza ich wielu turystów i pracują nad tym, aby przyjeżdżało ich jeszcze więcej. Dbają więc o to, aby ich baza turystyczna była coraz lepiej rozwinięta i dostępna dla każdego, bez względu na zasobność jego portfela.

Szkoci prowadzą godny naśladowania, zrelaksowany tryb życia. Wszystko dzieje się tutaj powoli i spokojnie. Ludzi tych charakteryzuje przyjazne nastawienie wobec turystów oraz chęć pomocy. Pod tym względem Szkoci różnią się od mieszkańców Irlandii Północnej, którzy są bardziej zamknięci na przybyszy z innych krajów.

Językiem urzędowym w Wielkiej Brytanii jest język angielski. Można się w nim porozumieć właściwie wszędzie. W Walii funkcjonuje jeszcze jako drugi język urzędowy – walijski, który w wielu miejscach jest językiem głównym. Oprócz walijskiego na uwagę turysty – filologa zasługuje także język szkocki, który jest zupełnie inny od angielskiego, bardzo zaś podobny do irlandzkiego. Posługuje się nim 1,2% populacji, głównie mieszkańcy wysp i miłośnicy tradycji.

Odwiedzając Szkocję możemy mieć pewne problemy z porozumieniem ze względu na specyficzny szkocki akcent. W Szkocji każde miasto ma swoją odmianę slangu, a Szkoci mają zwyczaj wplatania do angielskiego bardzo dużo szkockich słów, co jeszcze  bardziej utrudnia komunikację.

Około 23% Brytyjczyków deklaruje brak przynależności do jakiejkolwiek religii. Oficjalną religią w Wielkiej Brytanii jest jednak odłam chrześcijaństwa w postaci kościoła anglikańskiego.
Zwolennicy tego odłamu znani są jako protestanci i stanowią większość społeczeństwa.

Innym popularnym wyznaniem jest katolicyzm. Chrześcijanie stanowią większą część ludności. W społeczeństwo brytyjskim panuje wolność wyznaniowa, stąd też wszystkie inne religie jak buddyzm, hinduizm, judaizm, islam i sikhizm można swobodnie praktykować.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9559_guide_randomarticle.JPG Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć...

471_guide_randomarticle.jpg Dokąd na ciepłe wakacje zimą?

Nikt nie wątpi w to, że Polska posiada swoje uroki i...

524_guide_randomarticle.jpg Najbardziej nietypowe hotele...

Urlop kojarzy nam się przede wszystkim z odpoczynkiem...

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

438_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy wyborze...

Zapadła decyzja – jedziemy na wakacje! Przed nami dużo...

8581_guide_randomarticle.jpg Koniecznie zapakuj...

Inne gniazdka elektryczne oznaczają problemy z naładowaniem...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.