Wielka brytania - Londyn

slider-left-handle.png
  • 321_iconslider.jpg
  • 322_iconslider.jpg
  • 9017_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Zwiedzanie Wielkiej Brytanii najlepiej rozpocząć od jej stolicy, Londynu. Większość londyńskich budowli pochodzi z XIX w., kiedy to rewolucja przemysłowa przyczyniła się do rozwoju miasta. W Londynie warto zobaczyć wzniesione w XI w. Opactwo Westminsterskie i Pałac Westminsterski, znane pod nazwą Houses of Parlament. Opactwo Westminsterskie oraz Kolegiata Św. Piotra w Westminsterze, arcydzieło sztuki gotyku, jest miejscem koronacyjnym monarchów angielskich, a także miejscem pochówku angielskich władców i wybitnych osób. W południowej części transeptu znajduje się Zakątek Poetów upamiętniający sławnych twórców angielskiej literatury. Pałac Westminsterski jest miejscem posiedzeń obu izb Parlamentu. Nad ozdobioną wieżyczkami nadbrzeżną fasadą góruje słynna Wieża Zegarowa (The Clock Tower), obecnie zwana jak sam zegar, Big Ben. Nazwa zegara początkowo odnosiła się do dzwonu z Wieży Św. Szczepana, nazywanej także Wieżą Zegarową, a obecnie zarówno do dzwonu, jak i zegara, a także samej Wieży. Nazwa dzwonu pochodzi prawdopodobnie od imienia Benjamina Halla, komisarza robót lub też od imienia Benjamina Canta, słynnego wówczas atlety. Zegar natomiast jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Jego cztery tarcze mają średnicę po 7,5 m, a wskazówki - długość 4,25 m.

Kolejnym zabytkiem wartym odwiedzenia w Londynie jest Tower of London. Wieża ta została wzniesiona nad Tamizą na życzenie Wilhelma Zdobywcy i stała się jednym z symboli brytyjskiej historii oraz państwowości. Wilhelm Zdobywca polecił wybudować White Tower jako zabezpieczoną umocnieniami rezydencję królewską. Tower była początkowo siedzibą władców Anglii, później zaś została zamieniona na więzienie. Obecnie ta historyczna budowla jest siedzibą muzeum, w którym znajdują się bogate zbiory europejskich militariów. Skarbiec mieści insygnia i klejnoty królewskie. W obrębie Tower znajduje się romańska kaplica p.w. Św. Jana, która jest najstarszą zachowaną w całości londyńską świątynią.

Kolejną atrakcją turystyczną w Londynie jest Muzeum Figur Woskowych założone przez Madame Tussaud, która przybyła do Londynu po rewolucji francuskiej, z wykonanymi wcześniej woskowymi odlewami głów zgilotynowanych francuskich arystokratów. Odlewy te zapoczątkowały olbrzymią kolekcję figur woskowych znanych osobistości z różnych dziedzin życia. Obecnie w Muzeum Madame Tussauds prezentowane są naturalnej wielkości figury gwiazd filmu, muzyki i sławnych ludzi. Jedynymi Polakami, których postacie znajdują się w tym muzeum, są papież Jan Paweł II i Lech Wałęsa.

Most Wieży (Tower Bridge) to most zwodzony na Tamizie, wybudowany w XIX w. w pobliżu Tower of London, od której bierze swoją nazwę. Umożliwia on przepływanie statków morskich do 60 m wysokości powyżej poziomu wody. Styl mostu harmonizuje ze stylem zamku. Architekt Horace Jones osadził budowlę na stalowym szkielecie obłożonym kamieniem w stylu neogotyckim. Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże, połączone u góry dwoma pomostami. Środkową część mostu stanowią dwa podnoszone przęsła.

Londyńska katedra Św. Pawła jest jedną z największych budowli na świecie. Mierzy ona około 220 m długości, 110 m szerokości i 140 m wysokości od posadzki do końca krzyża na kopule. Została zaprojektowana przez sławnego brytyjskiego architekta Christophera Wrena. Stworzył on wspaniałą budowlę w stylu barokowym, co uwidacznia się w elementach budowlanych jak i w wystroju wnętrza wykończonym pięknym, białym kamieniem z Portlandu z mnóstwem niezwykle cennych detali.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

455_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla lubiących...

Wakacje to nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży czy...

9475_guide_randomarticle.jpg Gdzie na zagraniczne wakacje z...

Wakacje z maluchem to świetna okazja żeby spędzić ze sobą...

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

164_guide_randomarticle.jpg Typowe gafy turysty

Jak uniknąć faux-pas wobec współtowarzyszy podróży lub...

535_guide_randomarticle.jpg 10 najpiękniejszych miejsc na...

Świat jest pełen przepięknych miejsc, z których istnienia...

438_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy wyborze...

Zapadła decyzja – jedziemy na wakacje! Przed nami dużo...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.