Austria - przewodnik, porady, informacje

slider-left-handle.png
  • 1523_iconslider.jpg
  • 1524_iconslider.jpg
  • 1525_iconslider.jpg
  • 1526_iconslider.jpg
  • 1527_iconslider.jpg
  • 1528_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Leżąca w centrum Europy Austria liczy 8,5 mln mieszkańców. Jednocześnie kraj ten każdego roku odwiedza około 20 mln turystów. I nie można im się dziwić – ojczyzna Arnolda Schwarzeneggera ma do zaoferowania wspaniały zestaw atrakcji, który śmiało można nazwać workiem bez dna. Przez ponad sześć wieków Austria rządzona była przez Habsburgów – jedną z najpotężniejszych dynastii w historii Europy. Dzięki temu przez stulecia rozwijała się gospodarczo, a bogate miasta mogły prowadzić prężną politykę rozwoju kulturalnego. Powstawały liczne uniwersytety i biblioteki. Gromadzono wspaniałe kolekcje sztuki, które do dnia dzisiejszego podziwiać można w austriackich muzeach i galeriach. Dzięki patronatowi rodziny cesarskiej kultura niemiecka mogła rozwijać się bez przeszkód. Równocześnie położenie Austrii i zasięg terytorialny ziem podległych Habsburgom sprawiły, że na austriacką architekturę, sztukę, muzykę, czy kuchnię wpływ wywierały inne kraje i narody – Węgrzy, Włosi, Słowianie, Francuzi, Czesi, etc.

Największym wkładem Austriaków w światową kulturę jest wspaniała muzyka. Utwory Schuberta, Haydna i Mozarta to dzieła, które fascynowały i wpływały na wyobraźnie innych twórców. Spuścizna po wielkich kompozytorach została wykorzystana przez potomnych. Dzisiejsza Austria to kraj który żyje geniuszem Mozarta. Festiwale muzyki poważnej organizowane są o każdej porze roku we wszystkich zakątkach kraju – od Tyrolu po Wiedeń. Na całym świecie znane są Wiedeński Chór Chłopięcy i Orkiestra Filharmoników. Opera w Wiedniu to jedna z najbardziej cenionych scen na świecie. Dzięki licznym konserwatoriom muzycznym na najwyższym poziomie austriaccy muzycy do dziś są jednymi z najwybitniejszych na świecie. Wspaniałym dopełnieniem tej dziedziny sztuki są słynne austriackie słodycze i kawa. Wiedeńscy cukiernicy to prawdziwi mistrzowie w swoim fachu. By poznać ich maestrię wystarczy spróbować pysznego strudla, czy wykwintnego tortu Sachera. Austria to także wyśmienite trunki. Choć większość z nas kraj ten kojarzy z piwem (i słusznie – wyroby lokalnych browarów przyciągają koneserów z różnych części świata), to należy również wspomnieć o austriackich winnicach, które spotkać można nawet w Wiedniu. Ze względu na wymagające doświadczenia szczepy i często niesprzyjający klimat, produkcją wina zajmują się tu mistrzowie sztuki winiarskiej.

Mieszkańcy znacznej części Europy przez długie dziesięciolecia z sentymentem wspominali epokę cesarza Franciszka Józefa, który doprowadził do pełnego rozkwitu Wiednia. Za jego rządów austriacka stolica stała się niezwykle urokliwym i pięknym miastem. Wiedeń urósł do rangi wspaniałej europejskiej metropolii, która stanowi dziś jedno z centrów kulturalnych starego kontynentu. Liczne muzea z oszałamiającymi zbiorami, a także pałace dynastii Habsburgów przypominają zarówno Austriakom, jak i przyjezdnym o dawnej potędze tego alpejskiego kraju. Także inne austriackie miasta mogą pochwalić się wspaniałymi zabytkami, często wpisanymi na listę UNESCO. Warto pamiętać o tym, że rodzina Habsburgów broniła katolicyzmu, który stanowił jeden z filarów ich imperium. Dzięki temu dziś podziwiać możemy liczne klasztory, kościoły i sanktuaria ze słynnym Mariazell na czele.

Swoje wakacje w Austrii możemy zaplanować na każdą porę roku. Wszystko zależy od tego, jak chcemy spędzić urlop. Sezon narciarski trwa pół roku (na lodowcach cały rok) – pamiętajmy jednak, że na przełomie grudnia i stycznia w kurortach panuje tłok, a nartostrady nawiedzają rzesze Austriaków i przyjezdnych. Dlatego urlop w górach warto zaplanować na październik, bądź marzec. Latem góry także przeżywają oblężenie turystów za sprawą krystalicznie czystych jezior alpejskich, które są doskonałą bazą do uprawiania sportów wodnych – od klasycznych do ekstremalnych. Kuszą także piękne plaże i krajobrazy. W wielu ośrodkach wody mają właściwości lecznicze i od stuleci cenione są jako doskonałe uzdrowiska. Piękno Alp można również poznać w trakcie letniej górskiej wędrówki.

Austria to nieduże państwo o wielkiej historii, kulturze i tradycji. Każdy turysta znajdzie tu kawałek swojego nieba, a wieczory spędzone na starówkach wspaniałych austriackich miasteczek, z kieliszkiem doskonałego wina i Mozartem w tle, pozwolą nam poczuć niezwykłą magię tego niezwykłego kraju.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

455_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla lubiących...

Wakacje to nie tylko błogie wylegiwanie się na plaży czy...

187_guide_randomarticle.jpg Stąpając po tureckiej krainie...

Turcja dla wielu to wciąż tylko piękna pogoda, rozległe...

462_guide_randomarticle.jpg Najlepsze miejsca dla plażowiczów

Polacy najczęściej swój urlop utożsamiają z błogim...

471_guide_randomarticle.jpg Dokąd na ciepłe wakacje zimą?

Nikt nie wątpi w to, że Polska posiada swoje uroki i...

9604_guide_randomarticle.jpg Riwiera Turecka - który kurort...

Riwiera Turecka to najpopularniejszy turecki region wśród...

9598_guide_randomarticle.JPG First minute czy last minute?

Słoneczny urlop to z pewnością jedna z ulubionych chwil w...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.