Chorwacja - przewodnik, porady, informacje

slider-left-handle.png
  • 334_iconslider.jpg
  • 9127_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Położona nad Morzem Adriatyckim Chorwacja jest jednym z najatrakcyjniejszych europejskich krajów. Pięknem wybrzeża dorównuje francuskiej Riwierze, a zabytkami może konkurować nawet z Hiszpanią, czy Włochami. Po latach stagnacji, wywołanej zbrojnym konfliktem z początku lat 90-tych, intensywnie rozwija się tu infrastruktura turystyczna, powstają nowe hotele, pięknieją miasta, dawne kurorty odzyskują blask i splendor. Chorwacja staje się krajem coraz bardziej ekskluzywnym, czego dowodem mogą być widoki luksusowych jachtów cumujących w tutejszych portach. Mimo to, wciąż jeszcze jest krajem przystępnym i np. na wycieczkę last minute nie wydamy wielkiej sumy pieniędzy.

Piękno tej krainy zostało docenione bardzo dawno temu. Dość wspomnieć, że w eleganckich willach zbudowanych w stylu belle epoque wypoczywała tutaj elita Austro-Węgier, z rodziną cesarską włącznie. Tak oto Habsburgowie rozsławili chorwackie wybrzeże. Kto raz je zobaczył, ten przyzna, że mieli dobry gust. Nie przesadzając, można stwierdzić, iż wybrzeże to jest jednym z najpiękniejszych na świecie. Charakteryzuje się bardzo urozmaiconą, długą na prawie 6 tysięcy km(!), linią brzegową. W krajobrazie dominują strome urwiska skalistych gór opadające wprost do morza, malownicze zatoki, klify. Woda jest tu niemal krystaliczna, plaże czyste, nad głową – błękit nieba, a mieszkańcy – wyjątkowo gościnni.

Zaletą Chorwacji jest jej różnorodność. Kraj można podzielić na trzy bardzo odmienne regiony: wybrzeże, część środkową oraz północno-wschodnią Slawonię. Różnią się one nie tylko klimatem i krajobrazem, ale także mentalnością mieszkańców. Najpopularniejsze wśród turystów są z pewnością – typowo śródziemnomorskie – Dalmacja i Istria. Są jednak w Chorwacji rejony, które przypominają, że jesteśmy w Europie Środkowej. Wystarczy udać się z rozpalonego słońcem adriatyckiego wybrzeża do środkowej Chorwacji, w okolice stolicy kraju – Zagrzebia. Spacerując uliczkami starówki odczujemy klimat dawnej austro-węgierskiej monarchii. Mimo stołeczności Zagrzeb wiele zachował ze swojej dawnej – nadającej wyjątkowego uroku – prowincjonalności. Obowiązkowo odwiedzić trzeba liczne kawiarnie i muzea. Zagrzeb podobnie, jak Wiedeń, Praga, czy Kraków na myśl przywodzą nie tylko kulturę kawiarnianą, ale także architekturę.

Chorwacja to idealny kraj dla ludzi uwielbiających aktywny styl życia. Wspinaczka wysokogórska, paralotniarstwo, windsurfing – to tylko niektóre propozycje z listy sportów ekstremalnych, które można uprawiać podczas pobytu nad Adriatykiem. Od kilku lat region ten jest ulubionym miejscem nurków z całej Europy. Przyciągają ich tu czyste i ciepłe wody, jak również bogactwo podwodnego świata. Szkoły nurkowania ulokowały swoje bazy głównie na wyspach Dalmacji – Pagu, Korczuli i Hvarze. Z kolei pasjonatów windsurfingu spotkać można na tzw. Makarskiej Riwierze, w okolicy miasta Tuczepi.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9607_guide_randomarticle.jpg Idealna Tunezja, czyli który...

Tunezja to piękny północno-afrykański kraj, który oferuje...

9560_guide_randomarticle.jpg Słowacka alternatywa wakacji

Aby nasze wakacje były udane wcale nie musimy jechać do...

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

482_guide_randomarticle.jpg Poznaj zalety wycieczek first...

W ostatnim czasie wybuchł prawdziwy boom na wycieczki last...

136_guide_randomarticle.jpg Czego nie wolno przewozić przez...

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

494_guide_randomarticle.jpg Bułgaria pachnąca słońcem

Morze leniwie wdziera się w złoty piasek, słońce promiennie...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.