Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Chorwacja   /  Chorwacja – Ceny i waluta

Chorwacja – Ceny i waluta

Obowiązującą walutą na terenie Chorwacji jest kuna (HRK; 2 HRK = ok. 1 PLN). Dobrym i polecanym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą już w Polsce wymienionych kun – na wszelki wypadek. Na miejscu łatwiej niż złotówki wymienić euro, które często jest honorowane nawet w małych kioskach, sklepikach czy kempingach. Złotówki najlepiej wymieniać w bankach. Należy uwzględnić, iż w niektórych miejscach (opłaty za wstępy), akceptuje się wyłącznie kuny.

Planując urlop pamiętajmy, że ceny żywności w Chorwacji są wyższe niż w Polsce (nawet o 30%).

Na miejscu warto robić zakupy w supermarketach (różnice w cenach pomiędzy nimi a małymi sklepami w turystycznych miejscowościach są dość spore). Zdecydowanie najdrożej jest na wyspach: ceny są tam nawet do 1,5 raza wyższe niż na kontynencie. Dodatkowym utrudnieniem mogą być problemy z wypłatą gotówki – na niektórych wyspach po prostu nie znajdziemy bankomatów.

Przykładowe ceny: chleb – to wydatek 8 – 10 kun (4 zł). Obiad w przeciętnej (ale nie podrzędnej) restauracji kosztuje ok. 60 – 80 kun. W dolnej granicy kupimy np. pizzę. Droższe będą typowo chorwackie specjały kulinarne – np. hobotnica (czyli ośmiorniczka), która kosztuje ok. 80 kun. W podobnej cenie można dostać popularne w Chorwacji kalmary. Jeszcze droższe są ryby; porcja z frytkami może nas kosztować nawet powyżej 100 kun. Za nieco mniejsze pieniądze kupimy mięso wołowe, czy jagnięce.

Chorwacja słynie z bardzo dobrych win. Butelka (często o pojemności 1 l) kosztuje w sklepie ok. 20 kun. Warto sięgnąć po tzw. Prosek – chorwackie szlachetne wino ze słodkich winogron, które kosztuje ok. 50 – 60 kun (Chorwaci często mieszają wino z wodą mineralną lub colą). Alkoholowe zakupy najlepiej robić bezpośrednio u lokalnych producentów, w winnicach (bez problemu znajdziemy oznaczenia na przydrożnych tablicach – vino, rakija). Aby zakupić rakiję warto udać się także na miejscowy bazar.

Filiżanka kawy w kawiarni to koszt ok. 5 kun, dwa razy więcej zapłacimy za szklankę coca-coli.
Benzyna i olej napędowy są w podobnych cenach jak w Polsce. Gaz LPG kosztuje ustawowo 3 kuny/litr. Kierowcy, posiadający pojazdy napędzane gazem, mogą być zdziwieni faktem, iż niektóre stacje paliw LPG pracują tylko do godziny 16 (i tylko w dni robocze).

Doba na campingu średniej klasy to koszt ok. 60 – 80 kun za osobę. Cena miejsca w pensjonacie może sięgać ok. 300 kun/osobę. Najtańsze hotele cenowo oscylują między 500 – 700 kun/osobę.

Chorwacja mimo wszystko, nie jest krajem bardzo tanim, jednak stać na nią przeciętnego Polaka, więc tym bardziej warto zainteresować się wakacjami w tym miejscu.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje