Chorwacja – Kultura i religia
Od niepamiętnych czasów na obszarze zamieszkiwanym przez Chorwatów ścierały się wpływy politycznych potęg – m. in. Węgier, Wenecji, później państwa Habsburgów, wreszcie – muzułmańskiego imperium tureckiego. W efekcie po dziś dzień widać tu ślady różnych kultur i religii. Niestety różnorodność ta bywała w tym rejonie raczej powodem politycznego i społecznego zamętu. Istotnym tłem ostatniego konfliktu bałkańskiego, o czym warto pamiętać, były różnice wyznaniowe.
Dzisiejsza Chorwacja jest krajem, w którym dominującą pozycję zajmuje katolicyzm (prawie 90% mieszkańców). Religijne mniejszości stanowią przede wszystkim prawosławni Serbowie i bośniaccy muzułmanie (odpowiednio ok. 4% i 2%). Zamieszkują oni przede wszystkim górzyste pogranicze chorwacko-bośniackie na południu i wschodnie rejony Slawonii (przed wojną główne miasto regionu – Wukowar – zamieszkiwało prawie 40% Serbów). Większe skupiska mniejszości można spotkać także w stolicy – Zagrzebiu.
Polityka miała wielki wpływ nie tylko na religię, ale też np. na zwyczaje kulinarne. Kuchnia chorwacka jest bardzo różnorodna. Można w niej odnaleźć ślady kuchni Węgier, Austrii oraz krajów śródziemnomorskich (zwłaszcza Włoch). Dla przykładu – w Slawonii bardzo popularny jest ostro przyprawiony gulasz. Z kolei w Dalmacji często serwuje się ryby, kalmary i inne frutti di mare. Łatwo tu także o – typowo włoskie potrawy, jak pizza, czy spaghetti.
Chorwaci są narodem bardzo otwartym i gościnnym. Są do tego niezwykle spontaniczni, pełni temperamentu (żywe reakcje, czy podniesiony głos niekoniecznie są wynikiem złego wychowania, czy agresji). Ich codzienne zwyczaje różnią się od polskich – trzeba np. pamiętać, że podczas powitania nie mają w zwyczaju całowania kobiet w rękę. Warto także wiedzieć, że Chorwaci na ogół bardzo lubią Polaków i szybko znajdują z nami wspólny język, być może dlatego Chorwacja tak bardzo się nam podoba.