Hiszpania - Andaluzja

Ta najbardziej wysunięta na południe część Hiszpanii jest najgorętszym obszarem kraju. Ze względu na dogodny klimat uprawia się tu m. in. oliwki, cytrusy i palmy daktylowe. Region ten podbijali kolejno Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, Wizygoci, Maurowie i władcy rodzącego się Królestwa Hiszpanii. Tutejsza kultura czerpie ze wszystkich tych źródeł, a spuścizna muzułmańska jest jednym z najważniejszych filarów andaluzyjskiej historii i tradycji. Dzięki Maurom miasta Andaluzji były najwspanialszymi w Europie. Na cały kontynent rozprzestrzeniała się stąd wiedza muzułmanów w zakresie medycyny i nauk ścisłych, natomiast sztuka i filozofia islamu na stałe zagościły w Europie. Nie zmieniło tego nawet ostateczne rozbicie Maurów w 1492 r. Co ciekawe przez pewien czas w Andaluzji można było obserwować pokojowe współistnienie trzech religii – islamu, chrześcijaństwa i judaizmu. Dzięki tolerancji i współpracy okres ten przyniósł mieszkańcom wielkie bogactwa. Hiszpania do cieszy się z tego powodu ogromnym zainteresowaniem.

Stolicą regionu jest Sevilla – jeden z największych ośrodków miejskich Hiszpanii. Podobnie jak inne miasta Andaluzji może się ono pochwalić zabytkami najwyższej klasy. Tutejszy alcazar (pałac) pełnił rolę siedziby zarówno władców muzułmańskich, jak i chrześcijańskich. Godne polecenia jest również Główne Archiwum Indii – w tym pięknym budynku od ponad dwustu lat przechowywane są dokumenty związane z hiszpańskimi koloniami. Turystów przyciąga także zabytkowy Ratusz, Giełda i Szpital Miłosierdzia. Największą perłę architektury miasta stanowi jednak Katedra de Santa Maria – największa gotycka katedra świata. Wysoka na 97 m majestatyczna Giralda (dzwonnica katedry) niegdyś pełniła rolę minaretu. W niezwykle ciekawym wnętrzu katedry znajduje się np. grobowiec Kolumba.

Jednym z najwspanialszych miast mauretańskiej Andaluzji była Kordoba, w której do dziś czuć atmosferę dawnej świetności. W czasach największej prosperity znajdowała się tu olbrzymia liczba meczetów. Do dyspozycji mieszkańców były bardzo liczne szpitale i publiczne łaźnie, a stojące na bardzo wysokim poziomie szkoły i wyższe uczelnie kształciły elitę społeczeństwa. Całą wiedzę przechowywano w bibliotekach, z których największa mieściła kilkaset tysięcy tomów. Podobnie jak w innych miastach Andaluzji znajduje się tu piękny alcazar, w którym rezydowali Maurowie i Ferdynand Aragoński wraz z żoną, Izabelą Kastylijską. O dawnym bogactwie miasta świadczą pałace, a religijną różnorodność podkreślają kościoły, synagoga i Mezquita – największy i jeden z najwspanialszych meczetów Europy, który obecnie pełni rolę katolickiej katedry.

W podobnym duchu i klimacie epoki rozwijała się Grenada, która stanowiła ostatni punkt oporu Maurów na Półwyspie Iberyjskim. W mieście pozostali jeszcze moryskowie (Arabowie, którzy przyjęli katolicyzm), ale ich także wypędzono na początku XVII w. Rozpoczął się wówczas powolny upadek miasta. Na szczęście największe zabytki podziwiać można do dziś. W Granadzie podziwiać można wspaniałe kościoły, pałace i zabytkowe dzielnice. Tutejsza Ketadra Najświętszej Marii Panny od Wcielenia imponuje rozmachem i zamysłem architektonicznym. W jednej z kaplic pochowana jest królewska para Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński. W katedrze podziwiać można kunsztownie wykonane naczynia liturgiczne i dzieła sztuki z wielu części Europy.

Największym zabytkiem Grenady pozostaje jednak Alhambra – najwspanialszy owoc kultury arabskiej na terenie Hiszpanii. Ufortyfikowany zespół pałacowy składa się z wielu części – najstarszą z nich jest zamek Alcazaba. Wspaniałe pałace i dziedzińce uzmysławiają dziś turystom, na jak wysokim poziomie stała wówczas kultura i sztuka islamu. Letnią rezydencją mauretańskich władców był Generalife – kompleks ogrodowy, w którym ukojenia szukali kolejni emirowie. Co ciekawe największym obiektem w zespole Alhambry jest Pałac Karola V – wybitne osiągnięcie renesansu, wybudowane dla upamiętnienia wypędzenia Maurów (które bardzo niekorzystnie odbiło się na całym regionie). Niektórzy twierdzą, iż aby poznać Hiszpanię trzeba zobaczyć Alhambrę i wiele w tym prawdy. Nie bez powodu zamek zaliczany jest do cudów świata średniowiecznego – jego widok o zachodzie słońca potrafi przyćmić wiele pereł architektury.

Andaluzja to wspaniałe skrzyżowanie kultur. Jej niepowtarzalny klimat powstał w dużej mierze, dzięki pokojowemu współżyciu różnych narodów, kultur i religii. Dla poznania tej części Europy warto poświęcić trochę więcej czasu, jednocześnie rozkoszując się możliwością jazdy na nartach i pływania w Morzu Śródziemnym, a wszystko to w obrębie obszaru kilkudziesięciu kilometrów.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

488_guide_randomarticle.jpg Co kraj, to obyczaj!

Planujesz zagraniczną wycieczkę? Przygotowałeś już...

9602_guide_randomarticle.jpg Jeszcze zdążysz!

Święta, święta a po … świętach pora na zaplanowanie urlopu!...

531_guide_randomarticle.jpg Wyspy Kanaryjskie - Ziemia w...

Wyspy Kanaryjskie (Islas Canarias) to archipelag...

9499_guide_randomarticle.jpg Zostań Wczasowiczem!

Serwis wycieczka.pl uruchomił nową funkcjonalność...

9601_guide_randomarticle.jpg Sylwester za granicą

To ostatni moment na podjęcie decyzji o tym, czy kolejny...

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.