Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Hiszpania   /  Regiony-hiszpanii   /  Hiszpania – Baleary

Hiszpania – Baleary

Baleary to jeden z najsłynniejszych kurortów na świecie. Na popularny archipelag składają się Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera a także inne mniejsze wyspy. Baleary w odróżnieniu od reszty Hiszpanii stanowią oazę przyrody z długimi plażami, bujną roślinnością i przejrzystą wodą. Co ciekawe, każda z wysp ma zupełnie inny charakter  i swój unikalny klimat. I tak Ibiza jest rajem dla osób kochających szalone imprezy, natomiast Minorka ma już zupełnie inny charakter, tutaj bowiem można wypocząć z całą rodziną. Formentera to mniejsza wyspa, która nadrabia swoje wymiary dziką, urzekającą naturą. Wyspa swoim klimatem zbliżona jest do Ibizy, jednak organizowane imprezy mają bardziej alternatywny charakter. Majorka zaś jest największą, tym samym najbardziej znaną wyspą na Balearach.

Przez większą cześć roku na Balearach panuje słoneczna pogoda, dlatego  archipelag cieszy się tak ogromną popularnością wśród turystów. Wybierając się w to wspaniałe miejsce możemy zaplanować swoją podróż nawet na początku wiosny czy też jesienią, ponieważ na Balearach w tym okresie nadal jest ciepło a słońce nie jest tak męczące jak w środku wakacji. Zaletą Balearów są znakomite warunki przez cały rok, dzięki temu można tu odpocząć nawet w styczniu, temperatura panująca na wyspach jest bowiem wyższa niż ta, którą mamy w Polsce w kwietniu. Warto jednak pamiętać, że na Minorce o tej porze roku zdarzają się dokuczliwe wiatry. Klimat na Ibizie, Formenterze, Espalmador i Espardell jest o wiele łagodniejszy od tego, który panuje na Majorce czy Minorce. W ciągu roku najwyższa średnia temperatura osiąga  21,5 stopnia, natomiast najniższa wynosi 13 stopni.

Jeżeli chcemy zobaczyć wyspy w najpiękniejszej jej odsłonie, powinniśmy wyznaczyć termin swojego wyjazdu wiosną, ewentualnie wczesnym latem. Baleary wtedy budzą się do życia, a każda z wysp nabiera niesamowitych kolorów, rozkwitają wszystkie kwiaty a drzewa zielenieją. Na archipelagu pory roku można rozpoznać po kolorach kwiatów, zbliżające się nadejście wiosny, już w styczniu sygnalizują żółte kwiaty mimozy, w lutym pojawiają się białe i różowe migdałowce, z początkiem lata każda z wysp nabiera niesamowitego koloru szkarłatu od kwitnących granatów i kwiatów opuncji, a w pełni wakacji wiją się do życia tropikalne pnącza i oleandry.

Na wyspy możemy się dostać za pomocą połączenia lotniczego, lecz wyłącznie z przesiadką we Frankfurcie lub Paryżu. Jednak najlepszą i najbardziej ekonomiczną opcją będzie wybranie jednej z ofert wycieczki  organizowanej przez biuro podróży. Gdy dopłyniemy do Ibizy naszym oczom ukaże się mur obronny starego miasta, który pochodzi jeszcze z czasów renesansu. Mówi się, że sobotnie wieczory na Ibizie należą do najgłośniejszych w całym basenie Morza Śródziemnego. Centrum miasta oświetlane światłem klubów budzi się na nowo do życia a na ulice Ibizy rodzi się niepowtarzalny klimat. Co ciekawe gdy wybierzemy się w głąb wyspy znajdziemy pola pełne gajów oliwnych, migdałów, sosen i rozmarynu. Wyspa jest pełna nastrojowych miejsc począwszy od pięknych piaszczystych plaż, zapierających dech w piersiach, malowniczych krajobrazach po nowoczesne centra z wystawnymi klubami.

Kolejnym ciekawym miejscem na Balearach jest stolica Majorki – Palma de Mallorca. Turyści zainteresowani zwiedzaniem zabytków będą zachwyceni tym co znajdą za murami miasta. Katedra gotycka i dostojne dwory przerastają wszelkie oczekiwania. Będąc na miejscu warto zobaczyć  klasztory w Valldemossa i Lluc, który kunsztowny wystrój wprost oszałamia. Atrakcji na Balearach jest co nie miara i nie sposób wymienić każdej z nich, jedna do najważniejszych z nich należą: Latarnia morska na Formenterze, osada Talati de Dalt (Minorka), pozostałości po megalitycznej budowli Ca Na Costa (Formentera).

Będąc na Balearach koniecznie trzeba skosztować miejscowej kuchni, która jest uznana za jedną z najlepszych odmian kuchni śródziemnomorskiej. Na całym archipelagu istnieją tysiące sposobów przyrządzania lokalnych potraw a sztukę kulinarną dzieli się w zależności od regionu. Można powiedzieć, że na Balearach występuje nieograniczona liczba specjałów, w zależności od pomysłowości szefa kuchni.

Dla przykładu Majorka słynie ze znanych na całym świecie zup. Miejscowi kucharze serwują je pod dwoma postaciami, pierwszą z nich jest zupa, która jest bardziej płynna i gotowana jest na bazie ryby bądź bazie mięsnej, natomiast drugi rodzaj jest bardziej gęsty i składa się z warzyw, dużej ilości kapusty oraz chlebie moczonym w specjalnym bulionie. Ogromną popularnością na Balearach cieszą się tapas – czyli przekąski w których skład wchodzą kawałki ryby, mięsa lub warzyw. To wszystko podaje się w specjalnie przygotowanym sosie lub też z sałatką. Wyróżniamy także większą odmianę tapas, czyli racions. Tą odmianę przystawki serwuje się wraz z chlebem. Jeżeli chodzi o typowe menu kuchni Balearów to nie można zapomnieć o jej głównym składniku, mianowicie o owocach morza. Wszystkie osoby, które nie przepadają za potrawami mięsnymi będą zachwycone tutejszą odmianą kuchni wegetariańskiej. Wybór owoców morza i ryb na archipelagu jest ogromny. Nieodłączną częściach kuchni Balearów jest także wino, które można tu spotkać pod każdą odmiana i w każdej kuchni nawet tej najskromniejszej.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje