Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Hiszpania   /  Regiony-hiszpanii   /  Hiszpania – Katalonia

Hiszpania – Katalonia

Położona na wschodzie Hiszpanii Katalonia graniczy z Francją i Andorą. Ta druga pod względem liczby ludności wspólnota autonomiczna posiada własny język (kataloński) i symbole narodowe, do których przywiązana jest tutejsza ludność. Mieszkańcy Katalonii podkreślają swoją odrębność od pozostałej części kraju. Tutejsze wybrzeże Morza Śródziemnego, to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych południowej Europy. Plaże Costa Brava (Dzikie Wybrzeże) są co roku odwiedzane przez miliony turystów, spragnionych słońca, dobrej zabawy i wyśmienitego wina.

Sercem i dumą Katalonii jest Barcelona. To wielki port śródziemnomorski, a także miasto wspaniałych zabytków, plaż i rozrywki. Barcelona była gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 r. Tutejszy stadion Camp Nou to największy europejski stadion, na którym swe mecze rozgrywa słynna FC Barcelona. Wiele z najciekawszych zabytków miasta, to dzieła Antonia Gaudiego – katalońskiego architekta, którego styl jednych szokował, a innych zachwycał. Spośród dzieł z pewnością warto wymienić Park Guell i baśniowe budynki mieszkalne – Casa Mila, Casa Batlo, czy Casa Vicens. Jednak jego najbardziej znanym projektem jest Sagrada Familia – bazylika secesyjna, która nie została ukończona ze względu na tragiczną śmierć Gaudiego i wybuch wojny domowej. Choć prace nad budowlą trwają nawet dziś, to cały proces może potrwać jeszcze kilkadziesiąt lat. Wynika to głównie z niepowtarzalności każdego szczegółu tej majestatycznej perły katalońskiej i europejskiej architektury.

Zabytkiem z burzliwą historią i wspaniałą fasadą jest Szpital św. Pawła. Do dziś pełni on swą pierwotną rolę, a cały kompleks szpitalny składa się z kilkudziesięciu budynków. Ów zespół zaprojektował Lluis Domenech i Montaner – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji katalońskiej. Według jego projektów wykonano wiele domów w Barcelonie, które do dziś przykuwają uwagę przechodniów. Domenech stworzył także Pałac Muzyki Katalońskiej – słynną salę koncertową Barcelony. Prestiżem dorównuje jej Gran Teatre del Liceu – jedna z ważniejszych scen muzycznych Europy. Barcelona jest miastem wyjątkowym ze względu na klimat, architekturę, portowy charakter miasta i silne przywiązanie Katalończyków do własnej tradycji.

W katalońskiej dolinie La Vall de Boi podziwiać można dziewięć wczesnoromańskich kościołów. Każdy z nich usytuowany jest w innej wiosce. W skład tych niezwykle malowniczo położonych świątyń wchodzą m. in. Sant Climent de Taull, Sant Joan de Boi, Santa Maria de Cardet i Sant Felieu de Barruera.

Kolejnym zabytkiem sakralnym klasy zerowej jest Klasztor Najświętszej Marii Panny w Poblet. Ufundowano go w XII w., a cystersi żyją w nim do dnia dzisiejszego. Klasztor położony jest na terenie Parku Narodowego wśród bujnej roślinności. Mężczyźni mogą tu szukać wyciszenia duchowego – zakonnicy prowadzą dom gościnny, za który odwiedzający płacą dowolnym datkiem.

Jak widać Katalonia to region, w którym znajdziemy wszystko – wspaniałe plaże, nocne kluby i raj dla amatorów sportów wodnych, jak i położone na odludziu zabytkowe kościoły, w których można poczuć ducha średniowiecznej Katalonii. Z pewnością jest to jeden z najurokliwszych zakątków starego kontynentu, a Hiszpania może być dumna z tego miejsca.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje