Hiszpania - Katalonia

Położona na wschodzie Hiszpanii Katalonia graniczy z Francją i Andorą. Ta druga pod względem liczby ludności wspólnota autonomiczna posiada własny język (kataloński) i symbole narodowe, do których przywiązana jest tutejsza ludność. Mieszkańcy Katalonii podkreślają swoją odrębność od pozostałej części kraju. Tutejsze wybrzeże Morza Śródziemnego, to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych południowej Europy. Plaże Costa Brava (Dzikie Wybrzeże) są co roku odwiedzane przez miliony turystów, spragnionych słońca, dobrej zabawy i wyśmienitego wina.

Sercem i dumą Katalonii jest Barcelona. To wielki port śródziemnomorski, a także miasto wspaniałych zabytków, plaż i rozrywki. Barcelona była gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 r. Tutejszy stadion Camp Nou to największy europejski stadion, na którym swe mecze rozgrywa słynna FC Barcelona. Wiele z najciekawszych zabytków miasta, to dzieła Antonia Gaudiego – katalońskiego architekta, którego styl jednych szokował, a innych zachwycał. Spośród dzieł z pewnością warto wymienić Park Guell i baśniowe budynki mieszkalne – Casa Mila, Casa Batlo, czy Casa Vicens. Jednak jego najbardziej znanym projektem jest Sagrada Familia – bazylika secesyjna, która nie została ukończona ze względu na tragiczną śmierć Gaudiego i wybuch wojny domowej. Choć prace nad budowlą trwają nawet dziś, to cały proces może potrwać jeszcze kilkadziesiąt lat. Wynika to głównie z niepowtarzalności każdego szczegółu tej majestatycznej perły katalońskiej i europejskiej architektury.

Zabytkiem z burzliwą historią i wspaniałą fasadą jest Szpital św. Pawła. Do dziś pełni on swą pierwotną rolę, a cały kompleks szpitalny składa się z kilkudziesięciu budynków. Ów zespół zaprojektował Lluis Domenech i Montaner – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji katalońskiej. Według jego projektów wykonano wiele domów w Barcelonie, które do dziś przykuwają uwagę przechodniów. Domenech stworzył także Pałac Muzyki Katalońskiej – słynną salę koncertową Barcelony. Prestiżem dorównuje jej Gran Teatre del Liceu – jedna z ważniejszych scen muzycznych Europy. Barcelona jest miastem wyjątkowym ze względu na klimat, architekturę, portowy charakter miasta i silne przywiązanie Katalończyków do własnej tradycji.

W katalońskiej dolinie La Vall de Boi podziwiać można dziewięć wczesnoromańskich kościołów. Każdy z nich usytuowany jest w innej wiosce. W skład tych niezwykle malowniczo położonych świątyń wchodzą m. in. Sant Climent de Taull, Sant Joan de Boi, Santa Maria de Cardet i Sant Felieu de Barruera.

Kolejnym zabytkiem sakralnym klasy zerowej jest Klasztor Najświętszej Marii Panny w Poblet. Ufundowano go w XII w., a cystersi żyją w nim do dnia dzisiejszego. Klasztor położony jest na terenie Parku Narodowego wśród bujnej roślinności. Mężczyźni mogą tu szukać wyciszenia duchowego – zakonnicy prowadzą dom gościnny, za który odwiedzający płacą dowolnym datkiem.

Jak widać Katalonia to region, w którym znajdziemy wszystko – wspaniałe plaże, nocne kluby i raj dla amatorów sportów wodnych, jak i położone na odludziu zabytkowe kościoły, w których można poczuć ducha średniowiecznej Katalonii. Z pewnością jest to jeden z najurokliwszych zakątków starego kontynentu, a Hiszpania może być dumna z tego miejsca.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9607_guide_randomarticle.jpg Idealna Tunezja, czyli który...

Tunezja to piękny północno-afrykański kraj, który oferuje...

501_guide_randomarticle.jpg Na co uważać za granicą?

Wakacje to błogi czas relaksu, na który czekamy cały rok. Z...

476_guide_randomarticle.jpg Najlepsza egzotyka w korzystnej...

Niemalże każdy egzotyczne wakacje utożsamia z luksusem...

9597_guide_randomarticle.JPG Ruszyło stacjonarne biuro...

Wycieczka.pl rozszerzyła swoją działalność i od dzisiaj...

404_guide_randomarticle.jpg Niezbędnik wczasowicza

Swój urlop planowaliśmy już od dawna, wybraliśmy...

136_guide_randomarticle.jpg Czego nie wolno przewozić przez...

Podczas wczasów w Egipcie, Tunezji czy Maroku szturmujemy...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.