Hiszpania - Madryt

slider-left-handle.png
  • 152_iconslider.jpg
  • 8360_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Madryt to jedna z najstarszych stolic europejskich, a jednocześnie polityczne i ekonomiczne serce dzisiejszej Hiszpanii. Największe miasto Półwyspu Iberyjskiego zawdzięcza swój prestiż i funkcje stołeczne Filipowi II, który przeniósł tu dwór w połowie XVI w. Od kilkudziesięciu lat Madryt prężnie się rozwija i pretenduje do grona najważniejszych miast starego kontynentu. W stolicy zobaczyć można wiele wspaniałych placów, katedr, pałaców i zabytkowych budynków użyteczności publicznej.

Z pewnością jedną z największych atrakcji Madrytu są muzea i galerie mieszczące zbiory, o których inne placówki mogą tylko marzyć. Najbardziej znanym hiszpańskim muzeum jest Prado, w którym podziwiać można m. in. dzieła Hieronima Bosha, Diego Velazqueza, Francisco Goi, czy Tycjana i Rubensa. Godne polecenia jest również Muzeum Thyssen – Bornemisza. To jedna z największych na świecie kolekcji prywatnych, która dziś udostępniona jest dla szerszej publiczności. Zobaczymy tu zarówno dzieła mistrzów flamandzkich i włoskich, jak i znakomite płótna impresjonistów i pionierów awangardy.

Jednym z najważniejszych miejsc w mieście jest Plaza Mayor. Zachwycają zarówno budynki wokół placu, jak i atmosfera na nim panująca. Stylowe restauracje i kawiarenki pozwalają mieszkańcom i turystom napawać się pięknem barokowych kamienic, licznych arkad i bram.

Choć rodzina królewska nie zamieszkuje juz dziś Palacio Real (pałac Królewski), to odgrywa on doniosłą rolę w hiszpańskiej tradycji. Majestatyczne wnętrza pałacu mieszczą m. in. wspaniałą kolekcję obrazów i broni, które przez stulecia gromadziła rodzina panująca. Na zespół pałacowy składają się również ogrody i parki.

Madryt to wspaniała baza wypadowa, z której można urządzać wycieczki do symboli hiszpańskiej kultury położonych blisko stolicy. Warto zacząć od Eskurialu. Ten kompleks pałacowo – klasztorny mieści wspaniałe zbiory dzieł sztuki i imponyjący księgozbiór kolekcjonowany przez władców. Eskurial posłużył później za nekropolię królów. Z władcami Hiszpanii związana jest również miejscowość Aranjuez, w której mieściła się ich letnia rezydencja.

Kilkadziesiąt kilometrów na południe od Madrytu leży Toledo – jedna z pereł hiszpańskiej architektury. Miasto rozwijało się przez kilkanaście wieków, łącząc w sobie spuściznę kulturalną Rzymian, Maurów, Żydów i chrześcijan. Znane było m. in. z produkcji wysokiej klasy jedwabiu i niezwykle wytrzymałej stali – podstawy przy produkcji doskonałego oręża. W mieście podziwiać można liczne kościoły i alcazar – twierdzę na wzgórzu. Najwspanialszym zabytkiem jest jednak katedra ze wspaniałymi kaplicami i wysoką na 90 m wieżą.

Alcala de Henares to z kolei pierwsze na świecie miasto uniwersyteckie, które zostało zaplanowane i zbudowane z myślą o krzewieniu nauki. Studenci kształcą się tu od kilkuset lat. Dzisiaj miasto także stanowi ważny ośrodek dydaktyczny – studiują w nim zarówno Hiszpanie, jak i obcokrajowcy. Alcala położone jest 30 km od Madrytu.

Hiszpania ze swoją stolicą postrzegana jest jako jeden z najpiękniejszych krajów Europy.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

433_guide_randomarticle.jpg Wakacje we dwoje, czyli...

Lato w Polsce trwa stanowczo za krótko! I właściwie od tego...

8581_guide_randomarticle.jpg Koniecznie zapakuj...

Inne gniazdka elektryczne oznaczają problemy z naładowaniem...

280_guide_randomarticle.jpg Sposób na karnawał

Zupełnie inne państwa, a co za tym idzie - zupełnie inna...

404_guide_randomarticle.jpg Niezbędnik wczasowicza

Swój urlop planowaliśmy już od dawna, wybraliśmy...

8875_guide_randomarticle.jpg Długi weekend

Majówka i inne długie weekendy stały się popularną formą...

444_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy...

„W przypadku imprezy Last minute Klient nie może stawiać...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.