Lotwa – Kultura i religia
Kultura Łotwy przez wiele lat kształtowana była przez wpływy niemieckie oraz polskie, mimo to Łotysze zachowali rodzime jej elementy. Łotysze starali się zachować tradycję poprzez huczne celebrowanie świąt, np. Święta Pieśni kiedy to śpiewa się tzw. dainy. W całej Europie Łotwa znana jest z oryginalnej poezji ludowej, której mogą jej pozazdrościć inne kraje. Tzw. Dainas to zabytek okresu niewoli niemieckiej. Te czterowierszowe strofki są dowodem miłości do śpiewu i muzyki jaka towarzyszy tamtejszym mieszkańcom.
Dainy pochodzą z różnych ważnych okresów i możemy w nich odnaleźć elementy kultu Słońca i Księżyca, dnia i pór roku. W niektórych pojawiają się opisy stosunków rodzinnych w innych zaś stosunków międzynarodowych. Nie brakuje pieśni sprośnych i zabawnych.
W Łotwie szczególnym uznaniem cieszą się także stroje ludowe oraz ceramika i muzyka ludowa oczywiście. Jak widać Łotwa potrafi dbać o swoje dziedzictwo.
Jeśli chodzi o religię na Łotwie, to zdecydowanie dominuje protestantyzm (ok. 460 tys. wyznawców) – inaczej jest jednak we wschodniej części kraju. Warto jednak zaznaczyć, że szacuje się, że jedynie 7% Łotyszy praktykuje regularnie. 350 tys. mieszkańców Łotwy wyznaje religię prawosławną, ale są to głównie Rosjanie. Na trzecim miejscu uplasowali się katolicy, których jest ok. 108 tys. Jedynie 10% Łotyszy nie wierzy w żadnego Boga.
Warto także zaznaczyć, że Łotwa jest zróżnicowana pod względem narodowości. W Łotwie swój dom znaleźli także Rosjanie, którzy stanowią ok. 28% mieszkańców, Białorusini, Ukraińcy, Polacy i Litwini.
Polacy będący w Łotwie nie muszą martwić się o bariery językowe. Łotysze potrafią mówić po rosyjsku, dwujęzyczne są także reklamy i filmy. W Dyneburgu natomiast można porozumieć się po polsku, bowiem tu mieszka spory odsetek Polaków. Przydatna okaże się także znajomość języka niemieckiego, gdyż to właśnie z tego kraju zapożyczone zostały niektóre wyrazy. Język łotewski jest prosty w nauce, choć mało melodyjny.