Malediwy - Kultura i religia

slider-left-handle.png
 • 185_iconslider.jpg
 • 8432_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Nie wiadomo, skąd na wyspach wzięli się pierwsi osadnicy. Mogli pochodzić ze Sri Lanki lub Indii Południowych. W późniejszych wiekach pojawiali się tam ludzie z różnych stron świata - Afryki, Arabii czy Azji Wschodniej. Malediwy stały się więc miejscem styku wielu kultur, co sprawiło, iż obecnie są fascynującym, egzotycznym miejscem.

Panującą na Malediwach religią jest Islam. Został przyjęty w XII wieku n.e., wcześniej zaś na wyspach wyznawano także buddyzm i hinduizm. Mieszkańcy wysp przestrzegają muzułmańskich praw, zasad i świąt. Należy pamiętać, by nie urazić ich uczuć poprzez np. noszenie zbyt wyzywającego stroju w miejscach publicznych, zwiedzanie meczetu w krótkich spodniach lub przeszkadzanie w modlitwach na ulicy.

Częścią kultury mieszkańców Malediwów jest taniec i muzyka Bodu Beru. Muzykę wykonuje się na trzech lub czterech bębnach z drewna palmy kokosowej i skóry płaszczek lub kóz oraz innych instrumentach towarzyszących. W takt muzyki wykonuje się pieśni z powtarzalnym refrenem. Tancerze to ludzie w różnym wieku - i młodzi, i starzy.

Bodu Beru przybyło na Malediwy prawdopodobnie w XIX wieku poprzez afrykańskich niewolników. Innego rodzaju muzyka i tańce, wykonywane na Malediwach, to: Thaara, Dhandijehun, Bandiyaa Jehun, Raivaru, Farihi, Bandhi. Podczas wakacji na Malediwach warto wybrać się na specjalny pokaz.

 • Ramadan - przypada w 9 miesiącu kalendarza muzułmańskiego. Podczas Ramadanu wyznawcy islamu poszczą przez 30 dni od wschodu do zachodu słońca. W tym miesiącu godziny pracy są inne, niż w pozostałych.
 • Kuba Eid - pierwszy dzień miesiąca Shawaal, oznacza koniec Ramadanu. Rankiem wyznawcy islamu gromadzą się w meczecie. W każdym domu ludzie przygotowują świąteczne potrawy.
 • Eid-ul Al'h'aa - przypada 10 dnia Zul Hijja w kalendarzu muzułmańskim. Jest to najdłuższe święto roku, trwające między 5 a 7 dni, podczas którego ludzie odwiedzają swoich krewnych i przyjaciół i razem świętują.
 • Urodziny proroka - przypadają w 12 dniu Rabee-ul-Awwal.
 • Dzień niepodległości - przypada 26 lipca. Największe obchody odbywają się na Placu Republiki w Male, rozpoczynają się od parady wojskowej, później zaś następują pokazy tańców.
 • Dzień republiki - wypada 11 listopada, świętuje się go paradami i marszami.
 • Dzień narodowy - wypada 1 dnia Rabee ul Awwal, trzeciego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Upamiętnia zwycięstwo nad Portugalczykami z 1573 roku. Mieszkańcy Malediwów posługują się jezykiem Dhivehi, który swoje źródła wywodzi od sanskrytu. Pismo, jakiego używają, nazywa się thaana, powstało w XVI wieku i odczytuje się je od strony prawej do lewej. W alfabecie thaana są 24 litery.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

9559_guide_randomarticle.JPG Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć...

476_guide_randomarticle.jpg Najlepsza egzotyka w korzystnej...

Niemalże każdy egzotyczne wakacje utożsamia z luksusem...

9601_guide_randomarticle.jpg Sylwester za granicą

To ostatni moment na podjęcie decyzji o tym, czy kolejny...

438_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy wyborze...

Zapadła decyzja – jedziemy na wakacje! Przed nami dużo...

107_guide_randomarticle.jpg Przysmaki kuchni...

Prawie każdy słyszał o gazpacho czy frittacie. Ale co się...

9499_guide_randomarticle.jpg Zostań Wczasowiczem!

Serwis wycieczka.pl uruchomił nową funkcjonalność...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
 • Gwarancja najniższej ceny!
 • Miła i fachowa pomoc konsultanta
 • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.