Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Poradnik   /  Gdzie można jechać bez paszportu?
wakacje bez paszportu

Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć pod słynnymi piramidami? Nic bardziej prostego, wystarczy znaleźć ofertę i rozpocząć wakacje. Chyba, że nie masz ważnego paszportu – wtedy będą problemy, nie rezygnuj jednak z wakacji! Jedyną racjonalną opcją wydaje się być znalezienie równie ciekawych zakątków, do których swobodnie możemy jechać mając jedynie dowód osobisty. Uniknij przykrych niespodzianek, upewnij się, czy kraj, do którego lecisz, aby na pewno nie będzie wymagać od Ciebie paszportu

Wakacje bez paszportu – nieustające wątpliwości

Mimo że w Unii Europejskiej jesteśmy już od 2004 rok i doskonale zdajemy sobie sprawę z możliwości swobodnego podróżowania, to wciąż pojawiają się wątpliwości, co do konieczności posiadanych dokumentów.

Wciąż wiele osób udziela złych informacji na ten temat, co tylko potęguje poczucie chaosu. Warto jednak znać zagadnienia celne i korzystać z danych nam możliwości swobodnego przemieszczania się, gdyż dzięki temu, posiadając jedynie dowód osobisty, możemy zobaczyć niezwykłe miejsca. Jeśli już zdecydowałeś się na urlop, poświęciłeś czas na znalezienie wczasów i chcesz przeznaczyć na podróż swoje oszczędności, zapoznaj się z poniższą listą krajów i wymaganiami granicznymi. Nikt z nas nie chce przecież, aby wakacje zakończyły się podczas kontroli celnej.

Luksusowy kompleks na Bora Bora
Bora Bora, Polinezja Francuska. Źródło: https://www.shutterstock.com/

Podróż na dowód osobisty

Aby ułatwić wam podróżowanie przygotowaliśmy aktualną listę krajów, do których wjazd umożliwi nam ważny dowód osobisty. Pamiętajcie jednak, że przed każdą podróżą, w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto sprawdzić komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Andora – posiadanie ważnego paszportu nie jest obligatoryjne, do Andory możemy jechać z dowodem osobistym. Dokument powinien być ważny minimum 3 miesiące od daty powrotu.

Austria, Belgia– układ Schengen zniósł kontrole graniczne w obrębie Unii Europejskiej. Do tych krajów możemy zatem jechać z dowodem osobistym ważnym w okresie wyjazdu.

Bośnia i Hercegowina – z tym krajem wciąż mamy wiele problemów, gdyż nie należy on do Unii Europejskiej. Jednak od 2009 r. można tu swobodnie przejść kontrolę celną na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Bułgaria – jest jednym z tych krajów, który często obieramy jako cel naszych wakacyjnych wojaży. Jadąc do Bułgarii nie mamy co liczyć na to, że uda nam się ominąć kontrolę. Bądźmy jednak spokojni, dowód tożsamości w zupełności wystarczy.

Chorwacja – Polacy uwielbiają spędzać tu urlop, na który zazwyczaj wybieramy się samochodem. Dowód osobisty jest tu w pełni uznawany.

Cypr – wiele osób wciąż zastanawia się jaki dokument jest uznawany na Cyprze zwłaszcza, że wyspa dzieli się na część turecką i grecką. Mamy dobrą wiadomość, paszport nie będzie nam tu potrzebny.

Czechy, Dania (wraz z Wyspami Owczymi), Estonia, Finlandia – granicę możemy przekroczyć posiadając jedynie dowód osobisty.

Francja, Grecja – kraje te należą do strefy Schengen, Polacy mogą zatem swobodnie podróżować posiadając dowód osobisty.

Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie – o ile wiemy, że w Hiszpanii nikt nie będzie wymagać od nas paszportu, tak problem pojawia się z Wyspami Kanaryjskimi, ale pamiętajmy, że i tam możemy mieć ze sobą jedynie dowód osobisty.

Irlandia i Islandia – możemy legitymować się dowodem osobistym

Litwa, Łotwa, Księstwo Luksemburgu, Macedonia – nie ma konieczności pokazywania paszportu

Malta – ta niewielka wysepka również należy do Unii Europejskiej, zatem posiadanie paszportu nie jest tu wymagane

Monako – nie jest członkiem strefy Schengen, lecz i tu nie musimy posiadać paszportu, wystarczy nam jedynie dowód osobisty

Holandia – tu nikt nie będzie wymagać od nas posiadania paszportu, inaczej jest jednak w terytoriach zamiejscowych tego kraju. W Antylach Holenderskich, a także Arubie paszport jest już koniecznością i bez jego posiadania nie mamy prawa, by przekroczyć granicę.

Niemcy, Norwegia i Portugalia – w krajach tych nie będzie się od nas wymagało dowodu osobistego. Jeśli chodzi o wyspy portugalskie, takie jak Madera czy Azory to i tam paszport nie jest obligatoryjny.

Rumunia – co ciekawe, większość Polaków uważa, że aby wjechać do tego kraju należy mieć ważny paszport, prawda jest jednak zupełnie inna. Obywatele krajów strefy Schengen jadąc do Rumunii mogą legitymować się dowodem osobistym.

Serbia, San Marino – zwiedzimy te kraje za okazaniem dowodu osobistego.

Słowacja, Słowenia i Szwecja – ważny dowód tożsamości jest respektowany i paszport nie jest w tym wypadku konieczny.

Szwajcaria – nie należy do Unii Europejskiej, ale mimo tego, Polacy mogą przekraczać granice za okazaniem ważnego dowodu tożsamości

Turcja – kraj nie należy do Unii Europejskiej, jednak od 19.04.2022 r. Polacy przybywający do Turcji w celach turystycznych i tranzytowych, są zwolnieni z obowiązku wizowego i mogą przekraczać granicę na podstawie polskiego dowodu osobistego.

Watykan, Włochy – mając ważny dowód osobisty możemy jechać zarówno do Włoch, jak i do Watykanu. Swobodne podróżowanie do Watykanu reguluje Traktat Laterański.

Węgry – swobodnie możemy tu przyjechać mając dowód osobisty

Ciepłe kraje bez paszportu – gdzie na egzotyczne wakacje?

Bora-Bora – na tą magiczną wyspę należącą do Polinezji Francuskiej wyjedziemy po okazaniu dowodu osobistego.

Martynika, Gwadelupa, Reunion – zamorskie terytoria Francji, który również można odwiedzić mając tylko dowód.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje