Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć pod słynnymi piramidami bądź zamoczyć nogi w zdrowych wodach Pamukkale? Nic bardziej prostego, wystarczy znaleźć ofertę i rozpocząć wakacje. Chyba, że nie masz ważnego paszportu – wtedy będą problemy, nie rezygnuj jednak z wakacji! Jedyną racjonalną opcją wydaje się być znalezienie równie ciekawych zakątków, do których swobodnie możemy jechać mając jedynie dowód osobisty. Uniknij przykrych niespodzianek, upewnij się, czy kraj, do którego lecisz, aby na pewno nie będzie wymagać od Ciebie paszportu.


Nieustające wątpliwości

Mimo że w Unii Europejskiej jesteśmy już od kilku lat i doskonale zdajemy sobie sprawę z możliwości swobodnego podróżowania, to wciąż pojawiają się wątpliwości, co do konieczności posiadanych dokumentów.

Wciąż wiele osób udziela złych informacji na ten temat, co tylko potęguje poczucie chaosu. Warto jednak znać zagadnienia celne i korzystać z danych nam możliwości swobodnego przemieszczania się, gdyż dzięki temu, posiadając jedynie dowód osobisty, możemy zobaczyć niezwykłe miejsca. Jeśli już zdecydowałeś się na urlop, poświęciłeś czas na znalezienie wczasów i chcesz przeznaczyć na podróż swoje oszczędności, zapoznaj się z poniższą listą krajów i wymaganiami granicznymi. Nikt z nas nie chce przecież, aby wakacje zakończyły się podczas kontroli celnej...

Podróż na dowód osobisty

Aby ułatwić wam podróżowanie przygotowaliśmy aktualną listę krajów, do których wjazd umożliwi nam ważny dowód osobisty. Pamiętajcie jednak, że przed każdą podróżą, w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto sprawdzić komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

zakhyntos


Andora – posiadanie ważnego paszportu nie jest obligatoryjne, do Andory możemy jechać z dowodem osobistym.

Austria, Belgia– układ Schengen zniósł kontrole graniczne w obrębie Unii Europejskiej. Do tych krajów możemy zatem jechać z dowodem osobistym.

Bośnia i Hercegowina – z tym krajem wciąż mamy wiele problemów, gdyż nie należy on do Unii Europejskiej. Jednak od 2009 r. można tu swobodnie przejść kontrolę celną na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Bułgaria – jest jednym z tych krajów, który często obieramy jako cel naszych wakacyjnych wojaży. Jadąc do Bułgarii nie mamy co liczyć na to, że uda nam się ominąć kontrolę. Bądźmy jednak spokojni, dowód tożsamości w zupełności wystarczy.

Chorwacja – Polacy uwielbiają spędzać tu urlop, na który zazwyczaj wybieramy się samochodem. Dowód osobisty jest tu w pełni uznawany.

Cypr – wiele osób wciąż zastanawia się jaki dokument jest uznawany na Cyprze zwłaszcza, że wyspa dzieli się na część turecką i grecką. Mamy dobrą wiadomość, paszport nie będzie nam tu potrzebny.

Czechy, Dania (wraz z Wyspami Owczymi), Estonia, Finlandia – granicę możemy przekroczyć posiadając jedynie dowód osobisty

Egipt – kraj niezwykle lubiany przez Polaków. Egipt nie leży na kontynencie europejskim, więc możemy go zwiedzić posiadając ważny paszport. Jest to absolutna konieczność!

Francja, Grecja – kraje te należą do strefy Schengen, Polacy mogą zatem swobodnie podróżować posiadając dowód osobisty

Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie – o ile wiemy, że w Hiszpanii nikt nie będzie wymagać od nas paszportu, tak problem pojawia się z Wyspami Kanaryjskimi, ale pamiętajmy, że i tam możemy mieć ze sobą jedynie dowód osobisty.

Irlandia i Islandia – możemy legitymować się dowodem osobistym

Litwa, Łotwa, Księstwo Luksemburgu, Macedonia - nie ma konieczności pokazywania paszportu

Malta – ta niewielka wysepka również należy do Unii Europejskiej, zatem posiadanie paszportu nie jest tu wymagane

Monako – nie jest członkiem strefy Schengen, lecz i tu nie musimy posiadać paszportu, wystarczy nam jedynie dowód osobisty

Holandia – tu nikt nie będzie wymagać od nas posiadania paszportu, inaczej jest jednak w terytoriach zamiejscowych tego kraju. W Antylach Holenderskich, a także Arubie paszport jest już konieczności i bez jego posiadania nie mamy prawa, by przekroczyć granicę.

Niemcy, Norwegia i Portugalia – w krajach tych nie będzie się od nas wymagało dowodu osobistego. Jeśli chodzi o wyspy portugalskie, takie jak Madera czy Azory to i tam paszport nie jest obligatoryjny

Rumunia – co ciekawe, większość Polaków uważa, że aby wjechać do tego kraju należy mieć ważny paszport, prawda jest jednak zupełnie inna. Obywatele krajów strefy Schengen jadąc do Rumunii mogą legitymować się dowodem osobistym.

Serbia, San Marino – zwiedzimy te kraje za okazaniem dowodu osobistego

Słowacja, Słowenia i Szwecja – ważny dowód tożsamości jest respektowany i paszport nie jest w tym wypadku konieczny

Szwajcaria – nie należy do Unii Europejskiej, ale mimo tego, Polacy mogą przekraczać granice za okazaniem ważnego dowodu tożsamości

Turcja, Tunezja – kraje nie należące do Unii Europejskiej, jednak warto o nich wspomnieć, gdyż Polacy często wyjeżdżają tam na wakacje. Paszport jest tu obligatoryjny, jego brak uniemożliwi nam wjazd do tych krajów. Paszport powinien być ważny min. 3 miesiące.

Watykan, Włochy – mając ważny dowód osobisty możemy jechać zarówno do Włoch, jak i do Watykanu. Swobodne podróżowanie do Watykanu reguluje Traktat Laterański.

Węgry - swobodnie możemy tu przyjechać mając dowód osobisty

Wielka Brytania – Polacy nie mają problemu z tym krajem, paszport jest nam absolutnie zbędny.

« Poprzedni artykuł Powrót do listy Następny artykuł »

Podobne artykuły

9499_guide_randomarticle.jpg Zostań Wczasowiczem!

Serwis wycieczka.pl uruchomił nową funkcjonalność...

535_guide_randomarticle.jpg 10 najpiękniejszych miejsc na...

Świat jest pełen przepięknych miejsc, z których istnienia...

107_guide_randomarticle.jpg Przysmaki kuchni...

Prawie każdy słyszał o gazpacho czy frittacie. Ale co się...

488_guide_randomarticle.jpg Co kraj, to obyczaj!

Planujesz zagraniczną wycieczkę? Przygotowałeś już...

433_guide_randomarticle.jpg Wakacje we dwoje, czyli...

Lato w Polsce trwa stanowczo za krótko! I właściwie od tego...

9559_guide_randomarticle.JPG Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.