Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Poradnik   /  Morze muzyki

Morze muzyki

Przez większą część roku nad brzegami Morza Śródziemnego odbywają się muzyczne festiwale o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu. W licznych imprezach może przebierać zarówno meloman, pasjonat folkloru, jak i miłośnik rocka, muzyki elektronicznej czy techno. Wszystkie imprezy – zarówno te masowe, jak i bardziej kameralne, oddają niezwykłe bogactwo kulturowe tego obszaru świata. Są jak magnes: przyciągają nieraz silniej od słonecznych plaż i lazurowego nieba.

Na miłośników muzyki klasycznej czeka włoskie Ravello. W imponującej scenerii amalfitańskiego wybrzeża corocznie od 1953 r. organizowany jest Festiwal Wagnera. Od lipca do września małe miasteczko zamienia się w centrum kulturalne południowych Włoch. Wśród corocznych atrakcji festiwalu znajdują się koncerty orkiestrowe, kameralne a także jazzowe. W programie są również występy teatralne, taneczne, wystawy malarskie i fotograficzne oraz pokazy filmowe. Wszystkie wydarzenia odbywają się na otwartej przestrzeni, w ogrodach słynnej, pochodzącej z przełomu XIII i XIV w., willi Rufolo.

Ludzi basenu Morza Śródziemnego cechuje niezwykła żywiołowość i spontaniczność, które doskonale odzwierciedlają liczne festiwale folklorystyczne. Jedną z największych imprez tego typu jest odbywający się w kwietniu w hiszpańskim mieście Palma de Mallorca World Folkdance Festival. Na Balearach zawitał w 1987 r. (wcześniej organizowany był w Niemczech), każdorazowo bierze w nim udział ponad 1000 wykonawców. Na World Folkdance można zachwycać się występami zespołów pochodzących ze wszystkich kontynentów. Ideą festiwalu jest ukazanie różnorodności i piękna muzyki ludów świata. Kontrast pomiędzy uczestnikami jest często niezwykły: wyobraźmy sobie zestawienie poleczki i ludowych przyśpiewek z wojennymi tańcami i śpiewami plemion afrykańskich… Imprezę warto polecić szczególnie rodzinom z dziećmi – jest to nie tylko niebywała okazja do świetnej, żywiołowej zabawy, lecz także – do poznawania kultur, strojów i muzyki świata. Wstęp jest bezpłatny.

Znane folklorystyczne festiwale odbywają się również w portugalskim Porto oraz w bliższej nam części wybrzeża śródziemnomorskiego – w słoweńskim miasteczku Piran.

Nad Morzem Śródziemnym nie brakuje także imprez przeznaczonych dla ludzi młodych, spragnionych nowoczesnych brzmień. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o Barcelonie: największe miasto Katalonii to jedno z miejsc magicznych, przyciągających tłumy turystów, spragnionych kultury na najwyższym poziomie.

Na muzyczne festiwale zapraszają nie tylko kraje europejskie. W marokańskim Rabacie organizowany jest Mawazine Festival: Rhytm of the World. Jego ideą jest połączenie muzyki marokańskiej i światowej. W tym roku „rytm świata” tętnił w twórczości takich tuzów światowej rozrywki jak Steve Wonder, Kylie Minogue czy Ennio Morricone. Festiwal ma charakter masowy, choć część imprez jest biletowanych.

Trudno wymienić wszystkie muzyczne festiwale organizowane w basenie Morza Śródziemnego. Wśród godnych polecenia są również m.in. festiwal The Icarus Festival of Dialogue Between Cultures w Ikarii (Grecja), nicejski festiwal jazzowy czy – znany na całym świecie, będący wzorem dla innych festiwali europejskich (w tym naszego Sopotu!) – festiwal włoskiej piosenki w San Remo.

Muzyka poczas różnego rodzaju festiwali rozbrzmiewa niemal w każdym zakątku Morza Śródziemnego. Można rzec, nie wpadając zanadto w przesadę, że jest ono prawdziwym morzem muzyki…

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje