Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Rosja   /  Rosja – Zabytki

Rosja – Zabytki

Najatrakcyjniejszymi rosyjskimi miastami z punktu widzenia turystyki są Moskwa oraz Petersburg. Ośrodki te obsługują zdecydowaną większość zachodnich turystów.Zwiedzanie Moskwy można rozpocząć od symbolicznego dla Rosjan Placu Czerwonego i położonych przy nim zabytków – w tym Kremla. Dla ruchu turystycznego otwarta jest jedynie część jego obiektów. Siedzibę rządu i prezydenta Rosji z – oczywistych względów – można poznać jedynie z przewodników. Otwarte dla zwiedzających są Sobór Uspieński z XIV w. (kiedyś miejsce koronacji władców kraju), Sobór Błagowieszczański, czy wieża Troicka.Poza murami Kremla warto zwiedzić Galerię Trietiakowską, gromadzącą  skarby rosyjskiego malarstwa. Można również przejść się  najsłynniejszą moskiewską ulicą – Arbatem. Miłośnicy Bułhakowa zaglądną na pewno na Patriarsze Prudy, na których moskiewscy literaci toczyli żywe dyskusje z diabłem…  

Dookoła Moskwy znajduje się wiele mniejszych miejscowości o wielkich walorach turystycznych. Tworzą one tzw. „Zołotoje kolco”  (złoty okrąg) – są to m.in. Jarosław, Suzdal, Władimir i Zagorsk. W Jarosławiu, mieście o historii sięgającej IX w., leżącym nad największą rzeką zachodniej Rosji – Wołgą, znajduje się wiele budowli wybudowanych w stylu tzw. baroku nadwołżańskiego. Wśród nich dominują obiekty o charakterze sakralnym – cerkwie i klasztory.

„Perłą” lub „Wenecją Północy” nazywany jest Petersburg. To miasto, które potrafi oczarować swoją atmosferą. Leży na wyspach, które są połączone licznymi mostami – jest ich w mieście prawie 400! Większa część zabytkowej starówki powstała w wiekach XVIII i XIX. Dominuje tu klasycystyczna architektura, doskonale zachowana została pierwotna koncepcja urbanistyczna. Petersburg to nade wszystko Ermitaż – największe muzeum świata, które znajduje się w kilku ogromnych pałacach nad brzegiem rzeki Newy.

Literaci będą z kolei w Petersburgu szukać śladów Raskolnikowa z powieści Dostojewskiego. Niestety (albo na szczęście dla mieszkańców) od czasów XIX w. wiele się w mieście zmieniło.

Niedaleko od miasta znajduje się XVIII-wieczny zespół pałacowy Carskie Sioło (położony jest na terenie miasta Puszkin, 25 km od Petersburga). Wybudowany dla carycy Katarzyny I i systematycznie rozbudowywany przez kolejnych władców jest najdoskonalszym przykładem stylu późnobarokowego w Rosji. Pałac otoczony jest pięknymi ogrodami.

Na południu kraju, wśród nieco bardziej egzotycznych miejsc, warto wymienić  m.in. stare miasto z cytadelą w Derbencie (Dagestan nad Morzem Kaspijskim), wpisane w 2003 r. na listę UNESCO. Widoczne są  tu wpływy perskie i arabskie (miasto zostało założone przez Persów ok. V w.). Stara twierdza wojskowa od najdawniejszych czasów pełniła ważną funkcję – była bramą pomiędzy Persją a krajami położonymi na północ od gór Kaukazu.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje