Rosja - Zabytki

slider-left-handle.png
  • 6339_iconslider.jpg
  • 6340_iconslider.jpg
  • 6341_iconslider.jpg
  • 6342_iconslider.jpg
  • 6343_iconslider.jpg
slider-right-handle.png

Najatrakcyjniejszymi rosyjskimi miastami z punktu widzenia turystyki są Moskwa oraz Petersburg. Ośrodki te obsługują zdecydowaną większość zachodnich turystów.Zwiedzanie Moskwy można rozpocząć od symbolicznego dla Rosjan Placu Czerwonego i położonych przy nim zabytków – w tym Kremla. Dla ruchu turystycznego otwarta jest jedynie część jego obiektów. Siedzibę rządu i prezydenta Rosji z – oczywistych względów – można poznać jedynie z przewodników. Otwarte dla zwiedzających są Sobór Uspieński z XIV w. (kiedyś miejsce koronacji władców kraju), Sobór Błagowieszczański, czy wieża Troicka.Poza murami Kremla warto zwiedzić Galerię Trietiakowską, gromadzącą  skarby rosyjskiego malarstwa. Można również przejść się  najsłynniejszą moskiewską ulicą – Arbatem. Miłośnicy Bułhakowa zaglądną na pewno na Patriarsze Prudy, na których moskiewscy literaci toczyli żywe dyskusje z diabłem...  

Dookoła Moskwy znajduje się wiele mniejszych miejscowości o wielkich walorach turystycznych. Tworzą one tzw. „Zołotoje kolco”  (złoty okrąg) – są to m.in. Jarosław, Suzdal, Władimir i Zagorsk. W Jarosławiu, mieście o historii sięgającej IX w., leżącym nad największą rzeką zachodniej Rosji – Wołgą, znajduje się wiele budowli wybudowanych w stylu tzw. baroku nadwołżańskiego. Wśród nich dominują obiekty o charakterze sakralnym – cerkwie i klasztory.

„Perłą” lub „Wenecją Północy” nazywany jest Petersburg. To miasto, które potrafi oczarować swoją atmosferą. Leży na wyspach, które są połączone licznymi mostami – jest ich w mieście prawie 400! Większa część zabytkowej starówki powstała w wiekach XVIII i XIX. Dominuje tu klasycystyczna architektura, doskonale zachowana została pierwotna koncepcja urbanistyczna. Petersburg to nade wszystko Ermitaż – największe muzeum świata, które znajduje się w kilku ogromnych pałacach nad brzegiem rzeki Newy.

Literaci będą z kolei w Petersburgu szukać śladów Raskolnikowa z powieści Dostojewskiego. Niestety (albo na szczęście dla mieszkańców) od czasów XIX w. wiele się w mieście zmieniło.

Niedaleko od miasta znajduje się XVIII-wieczny zespół pałacowy Carskie Sioło (położony jest na terenie miasta Puszkin, 25 km od Petersburga). Wybudowany dla carycy Katarzyny I i systematycznie rozbudowywany przez kolejnych władców jest najdoskonalszym przykładem stylu późnobarokowego w Rosji. Pałac otoczony jest pięknymi ogrodami.

Na południu kraju, wśród nieco bardziej egzotycznych miejsc, warto wymienić  m.in. stare miasto z cytadelą w Derbencie (Dagestan nad Morzem Kaspijskim), wpisane w 2003 r. na listę UNESCO. Widoczne są  tu wpływy perskie i arabskie (miasto zostało założone przez Persów ok. V w.). Stara twierdza wojskowa od najdawniejszych czasów pełniła ważną funkcję – była bramą pomiędzy Persją a krajami położonymi na północ od gór Kaukazu.

Nie wiesz gdzie jechać?

Wypełnij poniższy formularz, a my pomożemy
Ci wybrać najlepszą ofertę.

Zostaw wiadomość »

Zadzwoń do nas

12 333 77 79
 pn-sb: 10-21, nd: 10-20

Przewodnik - losowe artykuły

535_guide_randomarticle.jpg 10 najpiękniejszych miejsc na...

Świat jest pełen przepięknych miejsc, z których istnienia...

518_guide_randomarticle.jpg Wakacje dla singla

Lato to czas podróży i mimo że najczęściej podróżujemy ze...

495_guide_randomarticle.jpg Gdzie w podróż poślubną?

Nadszedł ten długo oczekiwany wielki dzień – ceremonia...

438_guide_randomarticle.jpg Na co zwrócić uwagę przy wyborze...

Zapadła decyzja – jedziemy na wakacje! Przed nami dużo...

520_guide_randomarticle.jpg Przereklamowane atrakcje

Jedziemy na wakacje z nadzieją, że zachwycą nas skarby...

9607_guide_randomarticle.jpg Idealna Tunezja, czyli który...

Tunezja to piękny północno-afrykański kraj, który oferuje...

Przewodnik - inne kraje

Polecane wycieczki

woman-in-hat.jpg
Dlaczego warto rezerwować
na Wycieczka.pl?
  • Gwarancja najniższej ceny!
  • Miła i fachowa pomoc konsultanta
  • Bezpieczne zakupy
Odwiedź nasz salon sprzedaży
w Krakowie!
Biuro
Biuro Podróży Wycieczka.pl
Futura Park Kraków
ul. Prof. A. Różańskiego 32
32-085 Modlniczka k. Krakowa

Zobacz na mapie »

Najlepsze biura podróży na Wycieczka.pl

Rainbow Tours Rainbow Tours Biuro podróży ITAKA Grecos Exim Tours Wezyr Holidays Logos Tours Biuro podróży Best Reisen Trade and Travel Rudolf Reisen Ecco Holiday Ecco Travel Atlas Tours Itaka & Gala Prima Holiday Sun & Fun
Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią ofertę.
Zostaw swój numer. Oddzwonimy wkrótce.