Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Wlochy   /  Regiony-wloch   /  Włochy – Florencja

Włochy – Florencja

Florencja to miasto – muzeum, jeden z najwspanialszych zabytków Europy. Stolica Toskanii położona jest u stóp Apeninów nad rzeką Arno. Nazwę nadał miastu Juliusz Cezar. W XIII w. nastąpił bardzo szybki rozwój miasta, a okres największej świetności przypadł na czasy rządów rodu Medyceuszów. Mecenat rodu doprowadził do wspaniałego rozwoju kulturalnego Florencji – w mieście powstają wspaniałe budowle i dzieła sztuki, których autorami są m.in. Leonardo da Vinci i Michał Anioł.

Od XVIII w. miasto stopniowo traciło na znaczeniu, ale pozostało perłą Włoch – kolebką renesansu. Największym (dosłownie i w przenośni) zabytkiem Florencji jest Katedra Santa Maria del FioreFilippo Brunelleschi zbudowana w XV w. do dziś pozostaje największą kopułą świata. wraz z dzwonnicą i baptysterium. Kopuła projektu

Pałac stary, który przez stulecia pełnił rolę siedziby florenckich władz – wspaniała budowla wczesnego renesansu – zachwyca wspaniałymi wnętrzami (w tym gabinetem Machiavellego).

Kolejnym pałacem godnym uwagi jest Pałac Pittich, w którym mieszczą się liczne galerie (wśród zbiorów znajdziemy dzieła Rafaela i Tycjana). Pałac połączony jest z innym muzeum: Galerią Uffizi – największą galerią Włoch i jednocześnie jednym z najwspanialszych muzeów świata. To prawdziwa uczta dla koneserów sztuki – działa największych mistrzów malarstwa i rzeźby przyciągają co roku rzesze turystów, dlatego w sezonie warto wcześniej zarezerwować bilety.

Trzecim ważnym muzeum Florencji jest Galeria Akademii – podziwiać w niej można między innymi Dawida dłuta Michała Anioła.

Charakterystycznym miejscem miasta jest Ponte Vecchio – najstarszy most florencki pochodzący z XIV w. Do dziś na moście obecne są małe sklepy.
Prawdziwym skarbem Florencji są wspaniałe kościoły i kaplice m.in. kościół św. Wawrzyńca, Santa Maria Novella, Santa Croce (spoczywają w nim znani mieszkańcy Florencji – Rossini, Michał Anioł, Galileusz, Machiavelli).

Miejscem, które warto odwiedzić są Ogrody Boboli – warto w nich chwilę odpocząć i nabrać sił, by dalej podziwiać magiczny urok miasta. Piękna Florencji nie da się wyrazić – trzeba je zobaczyć. Mistrzowie, którzy przez stulecia tworzyli we Florencji, przyczynili się do powstania prawdziwej perły europejskiej kultury.

Podsumowując, dla Florencji warto spędzić wakacje we Włoszech.

Zostaw komentarz