Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Wlochy   /  Regiony-wloch   /  Włochy – Wenecja

Włochy – Wenecja

Najromantyczniejsze miasto świata, perła Adriatyku, most łączący Wschód z Zachodem – Wenecję można określać na różne sposoby. Miasto przez kilkaset lat opierało swą potęgę na handlu – było największą potęgą gospodarczą basenu Morza Śródziemnego. Jednak i Wenecję czekał kres świetności – w XVI w. stolica regionu Veneto zaczęła podupadać i tracić na znaczeniu. Dziś miasto żyje wyłącznie z turystyki, co doprowadza do emigracji znacznej części ludności. Wenecja jest jednym z najdroższych włoskich miast, ale nie ogranicza to napływu turystów. Jeśli chcemy podziwiać miasto w jak najmniejszym tłumie powinniśmy wybrać się do Wenecji w kwietniu – maju lub październiku – listopadzie.

Głównym środkiem transportu są gondole, taksówki i tramwaje wodne. Miasto położone jest na licznych wyspach, między którymi kursujemy ponad setką kanałów. Najważniejszym z nich jest Canale Grande, który upiększa wspaniała barokowa świątynia Santa Maria Della Salute. Miasto posiada ponad 400 mostów, które umożliwiają piesze zwiedzanie. Najbardziej znane to Most Rialto i Most Westchnień. W centrum Wenecji znajduje się „najpiękniejszy salon świata” – Plac św. Marka z Katedrą św. Marka i Pałacem Dożów. Niedaleko usytuowana jest wspaniała wieża zegarowa. Co ciekawe w Wenecji możemy także podziwiać synagogi – pozostałość po weneckim getcie.

W XVII i XVIII w. Wenecja nazywana była europejską stolicą opery – do dziś można tu podziwiać wspaniałe przedstawienia najwybitniejszych twórców. Miasto znane jest także z karnawału liczącego sobie kilkaset lat i festiwalu filmowego (uznawanego za najstarszą imprezę tego typu na świecie). Z wycieczką do miasta zakochanych należy się spieszyć – wszechobecna woda zagraża wielu pięknym budynkom, które mogą być bezpowrotnie utracone. Mimo wysokich cen i tłumu turystów Wenecja oczaruje nas swą magią już od pierwszego wejrzenia. Ach te Włochy

Zostaw komentarz