Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Australia   /  Regiony-australii   /  Australia – Australia Zachodnia

Australia – Australia Zachodnia

Stan ten zajmuje aż jedną trzecią kontynentu i jest największym w kraju. Stolica stanu to portowe Perth, leżące na zachodnim wybrzeżu, przy ujściu rzeki Swan do Oceanu Indyjskiego. W stolicy i jej najbliższym otoczeniu mieszka prawie dwie trzecie mieszkańców stanu.
Łagodniejszy klimat i rozległe piaszczyste plaże zapraszają do wypoczynku. Muzeum gromadzi nie tylko eksponaty związane z kulturą aborygeńską, ale także wraki starych statków holenderskich.
Na wyspie Rottnest znajduje się rezerwat dzikich zwierząt.

Miejscowości wypoczynkowe na wybrzeżu: Bunbury, Busselton i Albany.
Tereny złotonośne w okolicy Kalgoorlie do dziś wzbudzają zainteresowanie. Inne ważne miasta w Australii Zachodniej to Geraldton, Port Hedland i Broome.

W części południowo-zachodniej stan ma łagodny klimat i duże zalesienie. Pozostała część Australii Zachodniej to tereny pustynne i półpustynne, prawie niezamieszkane.
Wyjątek z większym zaludnieniem to północna część Australii Zachodniej, tropikalne tereny Kimberley. Gdy odkryto w tym rejonie złoża diamentów w 1979 r., Australia doścignęła RPA w produkcji kamieni.

Popularnym miejscem w Perth jest Kings Park. Ten park wypoczynkowy znajduje się na wzgórzu Elizy na 500 hektarowej powierzchni. Jest to święte miejsce Aborygenów. Mitologia aborygeńska wyjaśnia, że wąż Wagyl w tym właśnie miejscu pod ziemią zamienił się w wodę. W ten sposób spod wzgórza Elizy wytrysnęła rzeka Swan.
Kings Park powstał pod koniec XIX wieku nad rzeką Swan.

Ciekawym miejscem jest także wyspa Rottnest. Ruch turystyczny jest tam jeszcze stosunkowo niewielki, co pozwala na spokojne poznanie tego uroczego zakątka Australii podczas pieszych wypraw.
Najlepiej przyjechać w styczniu, kiedy trwa australijskie lato.

Od  lat 60. XX wieku wyspa Rottnest jest popularnym miejscem wypoczynku wśród mieszkańców Perth, turyści odkryli ją później. Podczas wyprawy na Rottnest warto spróbować nurkowania. W morskiej głębi znajdują się liczne rafy wapienne, wokół których pływają nieustannie ławice egzotycznych ryb. Jest to nie lada gratka dla każdego nurka.

Turyści mogą także wziąć udział na Rottnest w bardzo popularnych połowach langust. Sezon połowów zaczyna się 15 listopada i trwa do 30 czerwca.

Gorący i wybitnie suchy klimat warunkuje powstanie pustyni i półpustyni. Najbardziej znane to Wielka Pustynia Piaszczysta, Pustynia Gibsona i Wielka Pustynia Wiktorii.

Turyści ekstremalni na pewno zainteresują się australijskimi terenami pustynnymi. Wielka Pustynia Piaszczysta w północno-zachodniej części Australii Zachodniej w 2009 r. została wpisana na listę rezerwatów biosfery UNESCO.
Pustynne piaski zalegają na obszarze ok. 360 000 km2. Jest to teren płaski, równinny i niezamieszkany. Niemal idealną równię urozmaicają ostańcowe grzbiety. W suchych dolinach znajdują się słone jeziora, bagna i solniska, tworzące typowy pustynny australijski krajobraz.

Podróż przez Wielką Pustynię Piaszczystą to śmiałe turystyczne wyzwanie. Pozwala jednak na poznanie Australii od całkiem innej strony, jest niezwykłym doświadczeniem, a także próbą wytrzymałości dla każdego, kto w takiej wyprawie uczestniczy.

Jako bazę wypadową najlepiej wybrać Perth, skąd kursują linie autobusowe. Znaczna odległość, ponieważ ok. 2000 km na północ od Perth, może zniechęcić niektórych, ale po pokonaniu początkowej bariery odległości, później można już tylko cieszyć oczy pustynnym piaszczystym bezkresem. I podążać dalej – terenowym samochodem, starym pick-upem albo innym pojazdem mechanicznym, któremu nie straszny piach i odległość.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje