Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Australia   /  Regiony   /  Australia – Melbourne

Australia – Melbourne

Melbourne to miasto z wiktoriańską zabudową, wypełnione parkami, ogrodami i zielonymi bulwarami. Drugie co do wielkości miasto Australii jest wielokulturowe i pełne życia. Leży nad zatoką Port Phillip, a ścisłe centrum nad rzeką Yarra, mniej więcej 5 km w głąb lądu.

Turystów przyciąga dobre jedzenie, sport i rozrywka. Melbourne zaprasza turystów aktywnych, nastawionych zabawę, a także tych, którzy szukają spokojnego, ale niekonwencjonalnego miejsca na wakacje.

Na listę najpopularniejszych miejsce w Melbourne, które najchętniej odwiedzają turyści trzeba wpisać przede wszystkim samo centrum miasta, kiedyś znane jako Golden Mile. Na 55-tym piętrze wieżowca Rialto, czyli na 237 piętrze, znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać całą miejską panoramę.

Turystów zainteresowanych sportem na pewno skusi stadion MCG, czyli Melbourne Cricket Ground. Od kwietnia do września rozgrywane są tu mecze futbolu australijskiego, a latem – mecze krykieta. Ponadto w Melbourne Park rozgrywany jest w styczniu każdego roku tenisowy turniej Wielkiego Szlema Australian Open.

Rangę obiektów naprawdę wartych zwiedzenia, podkreśla fakt wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2004 r. – jak np. Budynek Wystawy Królewskiej i Ogrodów Carlton. Warto wiedzieć, że był to pierwszy umieszczony na liście australijski obiekt, który został wzniesiony przez człowieka.

Półwysep Mornington otaczający zatokę Port Phillip od wschodu pełen jest spokojnych zakątków ze znakomitymi winnicami oraz idealnych do wypoczynku plaż.

Australijska przyroda w Melbourne chroniona jest w kilku parkach narodowych.

Bardziej aktywnych turystów zapraszają Góry Dandenong leżące w granicach Melbourne. Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 660 m n.p.m., a aby go zdobyć trzeba przejść szlakiem przez bujne lasy deszczowe. Niesamowite wrażenia, prawdziwa, niezniszczona ani nie rekonstruowana australijska przyroda.

Pasmo górskie można także poznać podczas przejażdżki wąskotorową kolejką parową o dźwięcznej nazwie Puffing Billy.

Nie samym zwiedzaniem turysta żyje. Warto spróbować nowych smaków podczas pobytu w Australii, a Melbourne szczególnie potraw wegetariańskich i wegańskich.

Ryż, makaron, warzywa, bez sztucznych składników i konserwantów. Warto się przekonać, jak to robią w Australii. Potrawy można brać na wynos. Wyboru można dokonać w jednej z 52 restauracji, barów i kafejek. Szczególne zainteresowanie turystów wzbudza wnętrze lokalu o nazwie Global Vegetarian, założonego przez dwie Singapurki, gdzie można skosztować potraw z wielu zakątków świata. Turyści zachwycają się smakami Indonezji, Chin, Meksyku, Włoch i Indii, które zgromadzone zostały w tym jednym miejscu.

W pobliżu Melbourne znajduje się rezerwat Healesville, gdzie chronione są endemiczne gatunki zwierząt australijskich. Wyprawa do Healesville to możliwość zobaczenia kangurów, koala czy emu w naturalnym środowisku. Na licznych rzekach w tym regionie dużo jest jezior zaporowych i wodospadów.

Kolejny interesujący rezerwat znajduje się na wyspie Philip Island, gdzie zamieszkują pingwiny. Możliwość obserwowania powrotów ptaków na do ich siedzib na wieczorny odpoczynek, powoli staje się atrakcją turystyczną nie tylko dla zapalonych ornitologów.

Z  okolicami  Melbourne kojarzone jest jedno niezwykłe wydarzenie.

W Walentynki 1900 r. grupa uczennic i nauczycielek prywatnej szkoły dla dziewcząt w pobliżu Woodend zorganizowała piknik. Spędzały czas pod Wiszącą Skałą, ok. 70 km na północny zachód od Melbourne.
Powrót zaplanowało w późnych godzinach popołudniowych. Jednak cztery uczennice nie powróciły ze spaceru na miejsce zbiórki o umówionej porze. Wybrały się na Wiszącą Skałę.
Gdy wróciła jedna z nich, nie potrafiła opowiedzieć, co się wydarzyło. Zniknęła także jedna z nauczycielek.

Wydarzenie intryguje do dziś. Turyści chętnie odwiedzają to niezwykłe miejsce, tworząc własne interpretacje i wyjaśnienia.

Melbourne i najbliższa okolica z pewnością znajdzie uznanie także wśród zwolenników górskich wędrówek i pieszych spacerów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na pasmo górskie Cathedral Range, na północny wschód od Melbourne. Odległość wynosi ok. 100 km, jest więc idealna na jednodniową wycieczkę z pobudką zorganizowaną bladym świtem. Niektórzy naprawdę to lubią.

Cathedral Peak wnosi się na wysokość 870 m n.p.m., ale żeby zdobyć szczyt trzeba pokonać kamieniste, strome i trudne podejście. Satysfakcja gwarantowana.

Dla wędrowców mniej ekstremalnych również znajdzie się coś odpowiedniego. Wzdłuż górskiego strumienia Littre River wytyczono szlak pieszy. Spacer zajmuje około godziny, szlak kończy się na przełęczy o nazwie Ned’s Saddle.
Z przełęczy można wybrać się w kierunku szczytu Little Cathedra, powędrować na Cathedral Peak albo Ned’s Peak.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje