Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Australia   /  Regiony   /  Australia – Uluru-Kata Tjuta National Park

Australia – Uluru-Kata Tjuta National Park

Czerwone, tajemnicze wzniesienie Uluru (Ayers Rock) ma wysokość 348 m i ciągnie się przez 3,6 km. Piaszczyste podłoże z wielką czerwoną górą pośrodku przyciąga turystów od dawna. Szczególnie o zachodzie słońca, kiedy barwy stają się intensywniejsze, czerwień płonie na oczach turystów, ale ostateczny efekt zaskakuje.
Góra spowita w szarość wygląda całkiem inaczej niż na zdjęciach w przewodnikach. Podobne kolorystyczne przemiany można obserwować o świcie.

Ayers Rock jest świętym miejscem miejscowego plemienia aborygeńskiego Anangu. To właśnie oni nadali górze nazwę Uluru. Cały obszar jest objęty ochroną parku narodowego.

Monolit Ayers Rock powstał około 500 mln lat temu. Materiałem skalnym jest piaskowiec, a czerwona barwa jest związana z występującym w nim skaleniem. Na tym terenie w minionych epokach geologicznych znajdował się morze, a osad z tego zbiornika wodnego został wypiętrzony podczas ruchów tektonicznych tworząc wzniesienie.

Spłaszczony wierzchołek tej wyspowej góry wyspową dumnie wznosi się nad pustynną okolicą rozległych równin. Jednak znaczna część Ayers Rock znajduje się pod powierzchnią ziemi.

Ayers Rock (Skała Ayersa) zawdzięcza swoją nazwę jednemu z byłych premierów Australii – Ayersa. Natomiast Aborygeni nazywają go Uluru. Wniesienie ma ogromne znaczenie w kulturze Aborygenów, u podnóża znajdują się liczne malowidła. Uluru zwrócono rdzennym mieszkańcom Australii w 1985 r.

W pobliżu Ayers Rock wytyczono kilka miejsc piknikowych z grillami gazowymi, z których turyści mogą korzystać bezpłatnie.

Biuro Anangu Tours organizuje wycieczki po Uluru z aborygeńskim przewodnikiem. Uluru-Kata Tjuta National Park Cultural Centre znajduje się kilometr od Ayers Rock. W  salach wystawowych turyści zdobędą teoretyczne informacje na temat tego, co ukaże się im oczom, kiedy dotrą do Ayers Rock.

Kata Tjuta to grupa 30 monolitów, oznaczająca 'wiele głów’. Nietrudno domyślić się dlaczego Wizyta w Centrum to także świetna możliwość poznania kultury i sztuki aborygeńskiego plemienia Anangu i świętego prawa Tjukurpa.
Aborygeński sklep Maruku Art & Crafts oferuje niezwykłe pamiątki. Obywają się tam także występy tancerzy, a lokalni artyści tworzą swoje dzieła

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje