Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Brazylia – przewodnik, porady, informacje
Brazylia - przewodnik, porady, informacje

Brazylia – przewodnik, porady, informacje

Brazylia to pasjonujące, pełne muzyki, tańca i radości miejsce, oprócz niezmierzonych dzikich lądów i rzek, oferuje świetną pogodę i przede wszystkich wesołych fascynujących ludzi. Roztańczeni w rytmach samby potomkowie Portugalczyków, Indian i niewolników przyciągają co roku do Rio de Janeiro miliony turystów pragnących wziąć udział w największym i najbarwniejszym na świecie karnawale – festiwalu muzyki i tańca. Bajecznie położone miasto jest dla większości Europejczyków początkiem porywającej przygody z kulturą i przyrodą Brazylii.

Brazylia mapa – gdzie leży?

Brazylia, największy kraj Ameryki Południowej, zajmuje powierzchnię blisko 8,5 mln km², co czyni ją piątym co do wielkości krajem świata. Graniczy od północy z Wenezuelą, Gujaną, Surinamem i Gujaną Francuską. Od zachodu z Peru, Boliwią i Paragwajem, od południa z Argentyną i Urugwajem. Od wschodu jej wybrzeża oblewają wody Atlantyku. Mapa Brazylii to również wizualizacja ogromnej różnorodności – od gęstych lasów Amazonii, przez suche tereny Caatingi, po malownicze wybrzeża i metropolie pulsujące życiem.

Brazylia język

Oficjalnym językiem Brazylii jest portugalski, co odróżnia ten kraj od reszty Ameryki Łacińskiej, gdzie dominuje hiszpański. Warto zauważyć, że język w Brazylii ma swoje unikalne cechy. Brazylijski portugalski różni się akcentem, słownictwem, a nawet gramatyką od tego, którym mówi się w Portugalii. Znajomość angielskiego wśród Brazylijczyków nie jest powszechna, szczególnie poza dużymi miastami, więc podstawowa znajomość portugalskiego może okazać się bardzo pomocna.

Brazylia flaga

Flaga Brazylii to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego kraju. Składa się ona z zielonego tła, reprezentującego brazylijskie lasy, na którym znajduje się żółty romb, symbolizujący bogactwa naturalne kraju. W centrum rombu widnieje niebieska kula z 27 białymi gwiazdami, reprezentującymi stanowisko nieba nad Rio de Janeiro w dniu proklamowania Republiki Brazylii w 1889 roku, oraz białą wstęgą z napisem „Ordem e Progresso” (Porządek i Postęp).

Copacabana , Brazylia. Źródło: shutterstock.com

Brazylia pogoda – kiedy jechać na wakacje?

Rozległość terytorialna kraju sprawia, że pogoda w Brazylii może znacznie się różnić w zależności od regionu. Ogólnie najlepszym czasem na odwiedziny są miesiące od maja do września, kiedy to w większości kraju panuje sucha i umiarkowana pogoda. W regionie Amazonii wilgotny sezon trwa od grudnia do maja. Natomiast w Rio de Janeiro i São Paulo najlepsze warunki są od września do marca. Warto pamiętać o karnawale w Rio, który przyciąga turystów z całego świata i zwykle odbywa się w lutym lub na początku marca.

Rio de Janeiro

Wybrzeże Atlantyckie, mające ponad 7 tysięcy kilometrów długości jest najdłuższą na świecie linią brzegową, pełną urokliwych zatok i tętniących życiem szerokich plaż.
Dla rozkochanych w słońcu, piasku i wodzie Brazylijczyków plaże są miejscem spotkań, zabawy, uprawiania sportów i wspólnych pasji. Najsłynniejsza, ponad czterokilometrowa Copacabana znajduje się w Rio de Janeiro. Wśród turystów przybywających do Brazylii są zwolennicy dzikiej przyrody, przygód i egzotyki, ale także miłośnicy plażowania i szampańskiej zabawy z rozmachem, którą gwarantuje karnawał w Rio. Miasto oferuje dobrą zabawę niezależnie od pory dnia i roku. Malowniczo usytuowane wśród skalnych wzgórz Rio i oblewające go wody oceanu, można podziwiać ze słynnej Głowy Cukru – trzystumetrowego wzgórza położonego za miastem.
Królową jest tutaj samba, której rytmy można usłyszeć na głównym placu miasta Praca Floriano. Rio de Janeiro to miejsce kontrastów, gdzie w sąsiedztwie bogatych dzielnic wyrastają biedne favellas. Mimo wielu różnic, wszystkich łączy jedna wielka pasja – miłość do piłki nożnej. Największa na świecie świątynia futbolu Maracana jest właśnie w tym mieście. 

Źródło: shutterstock.com

Amazonia

Na północy kraju leży najdzikszy, najbardziej bujny, najbardziej niezbadany rejon na świecie – Amazonia. Na tysiącu połączonych ze sobą rzek, jezior, rozlewisk i małych kanałów możemy mieć okazję spotkać ostatnich dzikich ludzi – Indian Amazonki. Gorąca, upalna i piekło – tak opisują oni lokalne pory roku. Amazonia jest miejscem nieporównywalnym do niczego innego na świecie. Jej przepasane małymi wysepkami ujście do Oceanu Atlantyckiego rozpościera się na szerokość ponad 300 km. W porze suchej wody Oceanu docierają na odległość 600 km w górę rzeki. To magiczne miejsce jest domem dla niezliczonych form życia. Ekosystem Amazonii jest najbogatszy za znanych człowiekowi. W Dżungli Amazońskiej rośnie 25% drzew całej planety oraz żyje prawie 2/3 wszystkich gatunków zwierząt i roślin. Zapierającą dech w piersiach przyrodę Amazonii podziwiać można pływając po jej wodach.

Atrakcje turystyczne Brazylii

Atrakcją turystyczną Brazylii są również zabytki najstarszych miast brazylijskich, takich jak – Olinda, Recife, Salvador, czy Sao Luis. Miejscowy folklor pozostaje pod silnym wpływem kultury afrykańskiej. Wzdłuż wybrzeża Salvadoru, pośród urozmaiconej rzeźby wzgórz i dolin, ciągną się piaszczyste plaże – Pituba, Amaralina, Itapao . Dużą atrakcją są ceremonie magiczne pochodzenia afrykańskiego np. wielogodzinna msza kultu afro-brazylijskiego – Condombles, czy Capoeira – połączenie tańca i sztuki walki.

Brazylia waluta i ceny

Oficjalną walutą Brazylii jest real brazylijski(BRL). 1 BRN to ok. 0,80 PLN (kurs z dnia 25.03.2024 r.).
Ceny w Brazylii mogą być bardzo zróżnicowane, zależnie od regionu, miasta oraz typu produktów i usług. Siększe miasta takie jak São Paulo i Rio de Janeiro są droższe w porównaniu z mniejszymi miasteczkami czy obszarami wiejskimi.
Oto kilka przykładowych kosztów, które mogą pomóc zorientować się w cenach (stan na rok 2023):

  • Posiłek w niedrogiej restauracji: 20-40 BRL;
  • Posiłek dla dwóch osób w średniej klasy restauracji: 100-200 BRL;
  • Bilet jednorazowy w komunikacji miejskiej: 4-5 BRL;
  • Taksówka (start + 1 km): 5-7 BRL,
  • Butelka wody (0,5 l): 2-3 BRL;
  • Kawa w kawiarni: 5-10 BRL.

W Brazylii powszechnie akceptowane są karty kredytowe, zwłaszcza w dużych miastach i turystycznych miejscowościach. Jednak w niektórych bardziej odległych czy wiejskich regionach dostęp do bankomatów może być ograniczony, więc zaleca się posiadanie pewnej ilości gotówki.

Zostaw komentarz

Oferta dedykowana

Formularz kontaktowy

Nie wiesz dokąd jechać? Masz pytanie lub po prostu chcesz się z nami skontaktować?
Zapraszamy do wypełnienia formularza, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Twoje dane kontaktowe

Dorośli: - + Dzieci: - +

Kiedy i dokąd

Wyczyść Wyczyść Popularne kierunki Wszystkie kierunki Bułgaria
Egipt
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Wyspy Zielonego Przylądka
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Długość pobytu

do 3 dni 4-6 dni 7-9 dni 10-13 dni 14-16 dni

Dodatkowe informacje